2014. június. 05. 20:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. június. 06. 00:30 Itthon

Feljelentést tett az Ökotárs a norvég alap döntnökeinek listája miatt

Hivatalos levélben kérte az Ökotárs Alapítvány a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálatának felfüggesztését. A szervezet emellett ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a pályázati elbírálók Miniszterelnökség által közzétett listája miatt.

Levelet írt a Kehinek az Ökotárs Alapítvány igazgatója, Móra Veronika, amelyben a szervezetnél folyó vizsgálat felfüggesztését kéri. Az alapítvány azt is közölte, feljelentést tettek a pályázati bírálók neveit tartalmazó lista miatt.

Ahogy a hvg.hu is írt róla, a kormány korábban listát készített a norvég civil alap támogatottjai közül azokról, akik szerintük baloldali kötődésük miatt problémásak. A listázott szervezeteken kívül azonban konkrét személyeket is megemlítettek a forrásokat elosztásáról döntő bíráló bizottság tagjai közül.

Az alapítvány szerint a lista nyilvánosságra hozatala jogsértő volt. Csütörtöki közleményükben azt írták, az értékelésben részt vevő személyek titoktartási nyilatkozatot írtak alá minden, a folyamattal kapcsolatos adat, így az értékelők, bíráló neve tekintetében is.

"Ezek tehát csak a nyilatkozatok, azaz magán- és üzleti titok megsértése útján kerülhettek nyilvánosságra" - közölte az alapítvány, amely ismeretlen tettes ellen feljelentést tett, remélve, hogy így kiderül az információk forrása.

Mint ahogy arról a hvg.hu beszámolt, hétfőn megjelentek a Kehi ellenőrei az Ökotársnál - illetve két másik pályázati lebonyolítónál, akik szintén részt vesznek a Norvég Civil Támogatási Alap forrásainak Orbán-kormány által támadott elosztásában.

A Norvég Civil Támogatási Alap pályázatkezelője 2007 óta egy négyfős civil konzorcium (Ökotárs Alapítvány, Autonómia Alapítvány, Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány, Kárpátok Alapítvány), mely közvetlenül az EGT / Norvég Finanszírozási Mechanizmus brüsszeli irodájával szerződött le.

A Lázár János vezette Miniszterelnökség április elején nagy erőkkel támadt neki a Norvég Alapok csak kisebb részét kitevő civil alap közreműködő szervezeteinek, politikai részrehajlással  és pártkapcsolatokkal vádolva őket. A norvégok kiálltak a független, nagy adománygyűjtői tapasztalattal rendelkező civil szervezetek mellett.

Az Ökotárs most a Kehi-vizsgálattal kapcsolatban azzal érvel, hogy az államháztartási törvény alapján az „államháztartási kontrollok célja az államháztartás pénzeszközeivel és a nemzeti vagyonnal történő szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes gazdálkodás biztosítása”, tehát a kormányzati ellenőrzési szerv vizsgálata is csak ezt a célt szolgálhatja.

Noha a Kehi arra hivatkozik, hogy ugyanezen törvény ideérti „a nemzetközi szerződések alapján kapott támogatásokat és segélyeket is”, ez a fordulat az alapítvány szerint együtt értelmezendő az előtte szereplő „költségvetési támogatások és az államháztartás központi alrendszeréből nyújtott más támogatások” fordulattal.

A törvény tehát abban az esetben teremt ellenőrzési jogosultságot a Kehi számára, ha a nemzetközi szerződés alapján a másik szerződő állam arra vállal kötelezettséget, hogy támogatását közvetlenül a magyar államnak nyújtja - tette hozzá az alapítvány.

A szervezet szerint azokban az esetekben, amikor egy magánalapítvány akár nemzetközi szerződés alapján úgy kap támogatást, hogy a szerződés nem a magyar államnak nyújt közvetlen támogatást, a Kehinek a törvény egyetlen pontja alapján sincs ellenőrzési jogköre.

Az alapítvány szerint szerdai parlamenti meghallgatásán Lázár János is elismerte, hogy "elsősorban azt kell eldönteni, közpénznek vagy magánpénznek minősül-e a Norvég Alap támogatása”. Az Ökotárs szerint nyilvánvaló, hogy ebben a támogató országokkal való tárgyalások mondják ki a végső szót.

Szerintük addig viszont semmi sem indokolhatja az ellenőrzést, amelynek célja annak eldöntése lehet, hogy kaptak-e „áttételesen politikai vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezetek” támogatást a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) forrásaiból. Ezért az Ökotárs panasszal fordult az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához is.

Móra Veronika egyébként az Origónak csütörtökön azt mondta, hétfő óta nem jártak az ellenőrök az alapítványoknál. Pénteken viszont el kell küldeniük azokat a dokumentumokat, amelyeket a Kehi kért tőlük.

Mindeközben az NCTA működése továbbra is a vonatkozó szabályok és tervek szerint folytatódik, hétfőn, azaz a Kehi-vizsgálat megkezdésének napján például összesen 247 második fordulós pályázat érkezett be az idei kiírásra - közölte az alapítvány.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.