A 444.hu szerint a Magyar Telekom 2013-ban kinevezett igazgatósági elnöke, Kerstin Günther a kulcsfigurája annak a folyamatnak, aminek a végén Sáling Gergő Origo-főszerkesztőt félreállították. A lap szerint Lázár János már korábban azt is kérte a cégtől a mobilfrekvencia megtartásáért cserébe, hogy az Origo ne kritizálja a kormányt.
Tavaly érkezett Kerstin Günther, a Magyar Telekon Nyrt. igazgatóságába, hogy elsimítsa az évek óta húzodó konfliktust a cég és a kormány között – írja a 444.hu. A cég számára ugyanis létkérdés volt, hogy megtartsák a T-Mobil által használt frekvenciákat. A 444.hu forrásai szerint az alku részeként a magyar kormány azt is kérte a Telekomtól, hogy fogják vissza vagy engedjék el az Origót. Ezt az információt a magyar kormány egyik magas rangú tagja a lapnak megerősítette.
Kerstin Günther állítólag már azelőtt is tárgyalt Lázár Jánossal, hogy Budapestre érkezett volna. A lap forrásai szerint ezeken a megbeszéléseken Lázár felsorolta a feltételeket, amelyeket frekvencia megtartásáért cserébe akart, például, hogy az Origo ne kritizálja a kormányt, valamint létezik egy 150 oldalas tanulmány is, ami részletes összehasonlító elemzést tartalmazott a hirado.hu és az Origo híreiről, és azt volt hivatott igazolni, hogy a lap ellenzéki.
A Kerstin Günther vezette igazgatóság abba az irányba nyomta az Origo Zrt.-t, hogy a politikai kérések "menjenek át" a szerkesztőségen, hogy ne legyen ez akadálya az egyéb üzleteknek, ugyanis a mobil üzletág a cégnek sokkal fontosabb, mint a média – írja a lap.
Ahogy javult a kormány és a Telekom, illetve a kormány és az Origo üzleti kapcsolata, a cég vezetői egyre inkább úgy értelmezték, hogy ha baj van egy cikkel, az veszélyezteti az egész Telekom pozícióját, 2013-ban az ilyen típusú üzenetek a lap forrásai szerint egyre gyakrabban és egyre nagyobb nyomatékkal kerültek a szerkesztők elé, de az esetek többségében ez nem befolyásolta a munkát. Sáling kirúgását a lap újságírói közül a legtöbben annak tulajdonítják, hogy az Origo Zrt. vezetőinek elegük lett ebből, és azt akarták, hogy a politikai kérések végre átmenjenek a szerkesztőségen.
Szerdán, egy nappal Sáling eltávolítása után Lázár János miniszteri meghallgatásán már arról beszélt, hogy az Origo tulajdonosa, a Telekom és a magyar kormány milyen százmilliárdos fejlesztési projektbe vágnak bele közösen.