A szenvedélyes pecás hírében álló köztársasági elnök a Heti Válasznak adott interjújában többek között arról beszélt, hogy támogatja azokat a törekvéseket, amelyek a hazai horgászat ügyét segítik, és azt szeretné, ha újra divatba jönne a magyar hal fogyasztása – nemcsak karácsonykor. De kiderül az interjúból az is, hogyan főzi a halászlevet.
A horgászatnak több hazai nagykövete is van, az egyik éppen Áder János köztársasági elnök, aki a legfrissebb Heti Válasznak adott interjújában azt mondta: a horgászat össznépi sport, hobbi, vagy szenvedély, ami alázatra, türelemre, kitartásra és természetszeretetre tanítja az embereket, ráadásul a halfogyasztás egészséges és a horgászturizmusnak a nemzetgazdaságra is van hatása. "Minden intézkedést, ami segíti, hogy mások is rátaláljanak erre az élményre, támogatandónak tartok" – fogalmazott.
Tavaly a halgazdálkodási törvény szigorította volna a horgászat szabályait, ez mégsem következett be. Áder szerint a jogszabály készítői átestek a ló túloldalára, amikor egyrészt méretbeli felső korlátot is be akartak vezetni, másrészt bizonyos keszegfajtákra is ki akarták terjeszteni a korlátozást.
Áder szeretné, ha újra divatba jönne a halevés Magyarországon, ahol a hal felét karácsonykor eszik meg az emberek, a másik felét pedig az év többi részében. "Nekem se volt könnyű elfogadtatnom a gyerekeimmel, hogy egy héten legalább egyszer hal kerül az asztalra" – vallotta be a lapnak.
A magyar ember szerinte anyagi megfontolásokból, a gasztronómiai ismeretek hiánya vagy a kényelemszeretet miatt eszik szívesebben külföldi halfajtákat, mint a pangasius, nílusi sügér. "Nálam a jó minőségű szürke harcsa és a fogas messze veri a lazacot" – jelentette ki az államfő, aki szerint nem kell nagy szakácstudomány a hal különböző féle elkészítéséhez, például ledarálva a szálkás húst kiváló halfasírtot is lehet készíteni belőle.
A balatoni halászat tiltásával kapcsolatban azt mondta: erre azért van szükség, mert a tó minősége egyre jobb, emiatt viszont korlátozódik az őshonos halak szaporodása és így megbomlik az ökológiai egyensúly, ha a vizet halásszák és horgásszák is.
A lap interjújából azt is megtudhatjuk egyébként, hogy Áder se a bajai, se a szegedi halászlé mellett nem teszi le a voksát, ő ugyanis négy-öt halból készít alaplevet, ami nem a bajai fajta és mindent, amit feleslegesnek érez – zsír, bőr, szálka – kidob és csak a színhúst darálja le, amitől besűrűsödik az alaplé.