Alapos a gyanú, hogy Kovács Béla hírszerzői és kémtevékenységet folytatott, kapcsolatot tartott fenn az orosz szolgálatokkal, és ez a kapcsolat szervezetszerű, illetve konspirált volt – nyilatkozta a parlament Nemzetbiztonsági bizottságának hétfői ülése után Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke. A politikus arról beszélt, hogy a magyar titkosszolgálatoknak erről a tevékenységről kép- és hangfelvételeik, dokumentumaik vannak.
A Magyar Nemzet múlt csütörtökön írta meg, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal április elején feljelentést tett, az ügyészség pedig később kérte Kovács Béla jobbikos EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését.
A lap szerint az európai intézmények elleni kémkedés a vád, ami január elsejétől került az új büntető törvénykönyvbe tényállásként.
Molnár Zsolt megütközéssel fogadta az ülés után Németh bejelentését a hangfelvételekről. A testület MSZP-s elnöke szerint ilyen vagy ehhez hasonlatos állítások a zárt ülésen hangzottak el, az információkat 2043-ig titkosították, ezért nem értette, hogy Németh Szilárd hogyan beszélhetett ezekről nyilvánosan. Molnár Zsolt ugyanakkor nem cáfolta az ezen bizonyítékok meglétéről szóló hírt.
"Van kémügy, de nincs James Bond" – fogalmazott a szocialista politikus. Szerinte olyan információk vannak az ügyészség kezében, amik bizonyíthatóak, de az adott ügyben "beszervezett kémről nem beszélhetünk". Arra a kérdésre, hogy Kovács tudatosan követte-e el, amit elkövetett, tisztában volt-e azzal, hogy törvényt sért, úgy válaszolt: a kémkedés tényállásához szándékos elkövetésre van szükség, ami Kovács esetében "megvalósítottnak látszik".
A fideszes Németh Szilárd arról beszélt, hogy a csaknem háromórás ülésen a magyar szolgálatok (Alkotmányvédelmi Hivatal, Információs Hivatal) részletesen beszámoltak a munkájukról, ez alapján az alelnök szerint alapos munkát folytattak. Szerinte a szolgálatok jelentésének általuk megismert része világos, Kovács EP-képviselőként folytatólagosan követte el a "nemzet- és hazaárulást".
Hasonlóan vélekedett a sajtótájékoztatón Szél Bernadett is. Az LMP képviselője azt nyilatkozta: „nem egy összeesküvés-elméletről van szó”, a magyar szolgálatok hosszú ideje végzik ezt a munkát, és mindez szerinte arra utal, hogy az orosz befolyásszerzési törekvések felerősödtek Magyarországon. Azt is mondta: kémkedni nemcsak úgy lehet, hogy valaki képzett kém.
A hvg.hu kérdéseire mind Németh Szilárd, mind Szél Bernadett olyan válaszokat adott, amelyek arra utalnak, hogy Kovács Béla hivatalos és nyilvános életrajza vélhetően nem egyezik teljesen azzal, amilyen a politikus pályája volt valóban. Viszont arra a kérdésünkre, hogy Budapesten vagy külföldön született-e, illetve hogy ez-e a valódi neve, egyik politikus sem válaszolt egyértelműen.
Vona: rágalomkampány folyik a Jobbik ellen
Kovács Béla az ülés után továbbra is hangsúlyozta, hogy a vádak szerinte koholtak, de további kérdésekre nem válaszolt. Miközben Vona Gábor még újságírói kérdésekre válaszolt, Kovács Béla kiment a Képviselői Irodaházból, és minden kérdésre ugyanazt a választ adta: siet a vidéki lakossági fórumára.
„Nem gazdagodtunk olyan információkkal, amelyek hitelesnek tűnnének” – nyilatkozta az ülés után a jobbik elnöke. Vona Gábor szerint „aljas, átlátszó rágalomkampány folyik a Jobbik ellen”, szerinte azért történik mindez, mert Joe Biden május 8-án felhívta Orbán Viktort, és kérte, hogy lépjen fel a Jobbik ellen.
Vona válaszaiból kiderült, hogy a szolgálatok 2009 óta vizsgálódhattak Kovács Béla ügyében. Németh Szilárd pedig arról beszélt, hogy 4 éve folyik a vizsgálódás.
Mirkóczki Ádám, a bizottság jobbikos tagja azt mondta: olyan információk „kiszivárgására” számít, amelyekből ki fog derülni, hogy James Bond Kovácshoz képest kutyafüle.
Egy kis kampányolás is belefért
Az ülésről távozó pártpolitikusok mindegyike megragadta az alkalmat, hogy a Kovács-ügyet az európai parlamenti választás kampányának fókuszába állítsa. Vona azt mondta: "külföldi nyomásra" akarják az EP-képviselőt és a Jobbikot lejáratni, ezért szerinte a választók dolga "ez ellen szavazni".
Szél Bernadett azt mondta: az LMP már biztosan visszaléptette volna azt a képviselőjét, aki ellen ilyen gyanú fogalmazódott meg. Szerinte az emberek dolga végiggondolni, hogy kit küldenek ki Brüsszelbe. Az LMP-s politikus ezután hosszan beszélt a paksi szerződésről is, ami szerintük bizonyítja az orosz térfoglalást.
Molnár Zsolt azt hangsúlyozta: bizonyítható, hogy a Jobbik az orosz érdekszférát választotta az európaival szemben, tehát "visszamennek az időben".
Németh Szilárd szerint Vona foggal-körömmel védte a hazaárulást, így a választók felé van elszámolnivalója.
Molnár Zsolt sajtótájékoztatója végén kérdésre válaszolva kitért a zsarolási ügyére is. Azt mondta: nem tudja, ki a zsaroló, nem tudja, hogy van-e bármilyen felvétele, és azt nem valószínűsíti, hogy a pártból támadnák.