Lesz egy új bizottsága az új parlamentnek
A bizottsági struktúráról, illetve a napirend előtti felszólalások lehetőségéről vitatkoznak a pártok képviselői zárt ajtók mögött az Országházban, ahol pénteken folytatódott a parlament alakuló ülését előkészítő tárgyalássorozat. Ellenzéki nyomásra a Fidesz belement abba, hogy a korábban tervezett 14 helyett 15 bizottság legyen az új parlamentben, és legyen egy olyan testület, amely kifejezetten a foglalkoztatással és munkahelyteremtéssel foglalkozzon.
A parlament alakuló ülését előkészítő pénteki megbeszélésről távozó Vona Gábor Jobbik-elnök újságíróknak azt mondta, a kormánypártok azt javasolják, hogy az új kabinet megalakulása előtt a parlament ülésein ne legyenek napirend előtti felszólalások.
Abba az ellenzék belement, hogy interpellációk és kérdések ne legyenek, hiszen az ügyvezető kormány lesz hivatalban ekkor, viszont mindenképpen szeretnék elmondani véleményüket politikai kérdésekben.
Vona szerint a Fidesz azért korlátozná a felszólalási lehetőséget, hogy az EP-választási kampányban kevesebb megszólalási lehetősége legyen az ellenzéki pártoknak.
Ellenzéki nyomásra a Fidesz belement abba, hogy a korábban tervezett 14 helyett 15 bizottság legyen az új parlamentben, és legyen egy olyan testület, amely kifejezetten a foglalkoztatással és munkahelyteremtéssel foglalkozzon.
Abban már kialakult a konszenzus, hogy öt bizottságot vezethet ellenzéki elnök, de továbbra is vita van arról, hogy a nemzetbiztonsági bizottságnak ki legyen az elnöke. (Ez az egyetlen bizottság, amit a törvény szerint is ellenzékinek kell vezetni – a szerk.)
Vona szerint az MSZP a szokásjogra hivatkozik, vagyis arra, hogy ők a legnagyobb ellenzéki frakció, ezért nekik jár a poszt, a Jobbik elnöke szerint ugyanakkor a szocialisták a közelmúltbéli botrányos ügyeik miatt nem alkalmas egy ilyen fontos poszt betöltésére.
Más a Jobbikon kívül nem jelentkezett be erre a pozícióra. A pártelnök azt mondta, ők "tiszta lelkiismerettel" tudnák ellátni ezt a feladatot.