Megtámadja a választás listás eredményét az Együtt-PM
Az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul az Együtt-PM, mert a szövetség szerint a választójogi törvény alapján a győztes egyéni jelöltekre leadott szavazatok után országos listáról kiosztott többletmandátumok sértik a választójog egyenlőségét. Ahhoz viszont, hogy az Ab dönthessen az ügyben, meg kell támadni a listás eredményt, ezért a pártszövetség – jogtechnikai okból – felülvizsgáltatná azt a Kúriával.
Az Együtt-PM az Ab-hez fordul a győzteskompenzáció miatt – közölte a szövetség. Azt írták, a beadvánnyal nem akarják megkérdőjelezni az országgyűlési választások eredményét, hanem a szavazategyenlőség jogelvének érvényesítését szeretnék elérni.
Az egyéni kerületekre épülő többségi választójogi rendszerekben és a nemzetközi gyakorlatban is ismeretlen a győztes jelölt kompenzációja, hiszen nincs mit kompenzálni, a szavazatok kisebbségével egyébként is a mandátum egészét megszerzi a jelölt – olvasható az Együtt-PM közleményében.
A többségi jellegből kényszerítően következő felülreprezentációt a győzteskompenzáció mesterségesen, alkotmányos indok nélkül erősíti, ami viszont a szövetség véleménye szerint sérti a szavazatok egyenlő súlyának alkotmányos követelményét.
Ahhoz azonban, hogy a kérdésben az Ab dönthessen, a Fidesz–KDNP által alkotott új alkotmánybírósági törvény szerint először az áprilisi országgyűlési képviselő-választás országos listás eredményét kell megtámadni a Kúrián, ezért az Együtt-PM Szövetség e jogtechnikai indokból felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához – tették hozzá.
A Fidesz–KDNP által bevezetett új töredékszavazat-számítási szabályok gyakorlatilag eldöntötték a kétharmad sorsát, megváltoztatták a választói felhatalmazást, ezzel pedig igazságtalanná tették a választási rendszert – írták.