"Borsodi sötét" - Rasszista előítéletek gerjesztésével vádolják a Hír Tv-t
"Betörés, rablás, uzsora, gyilkosság. Napi rutin Észak-Magyarországon. Az idősek lassan már nappal sem merészkednek az utcára. A cigányvajda radikális lett. A Célpontban a rablók listája és a borsodi sötét" – hangzott el a Hír Tv Célpont című műsorának egyik márciusi adásában. A Médiatanácshoz fordult három jogvédő szervezet, mert szerintük a csatorna előítéleteket gerjesztett a romák ellen azzal, hogy a műsorban összekapcsolta a bűnözést a cigányokkal.
2014. március 14-én sugározta a Hír Tv Célpont című műsorában a „Borsodi sötét” című összeállítást, amely a betöréses rablásokat járta körül a megyében. A CivilMédia Nonprofit KFT. (CM), a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI), és az Esélyt a Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) azért kifogásolja a műsort, mert az szerintük egy létező problémát (bűnözés-szegénység-oktatáspolitika) manipulatív módon úgy mutat be, hogy azt sugallja, a Borsodban kialakult helyzetért a romák a felelősek – írta csütörtökön közleményben a Roma Sajtóközpont.
A jogvédők szerint a műsor hangvételével addig nem volt gond, amíg a megszólaló településvezető növekvő bűnözésről szóló beszámolóját a rendőrség vezetője statisztikákkal ellenpontozta.
Irányított hangulatkeltés?
A fordulat a film fele előtt állt be, amikor minden előzmény nélkül egy cigánytelepet, az ózdi Hétes-telepet mutatta a kamera. A jogvédők szerint jól ismert sztereotip vizuális eszközökkel (málló falú házak, rendezetlen közterek, csoportban álló, dologtalan tömeg), éri el az adás, hogy a néző a bűnözést a cigányokkal kösse össze. A képi hatást hangeffektek erősítik fel.
A kérdéses adás itt megtekinthető.
Az adásban nem volt konkrét magyarázat rá, hogy miért éppen a roma gettóban zajlott a forgatás. A jogvédők szerint az irányított hangulatkeltés eszközével éltek a műsorkészítők, a „dologtalan cigány” és a „bűnöző cigány” sztereotípiát hangsúlyozva. A jogvédők szerint tény, hogy a műsorban összekapcsolódott a bűnözés a cigányokkal, amelyet már a felvezető szöveg is megalapozott: "Betörés, rablás, uzsora, gyilkosság. Napi rutin Észak-Magyarországon. Az idősek lassan már nappal sem merészkednek az utcára. A cigány vajda radikális lett. A Célpontban a rablók listája és a borsodi sötét."
A riport a készítők és önmaga által cigányvajdának nevezett férfi megszólalásakor igazolja is a bevezetőben sejtetett összefüggést, miszerint a film készítői a bűn és a bűnözők nyomába erednek. Ekkor különböző szereplők a bűnesetekről beszélnek, majd egy oda nem illő jelenet következik; füst és tűz, arctalan tömeg a vágóképeken. Kiderül, tűz ütött ki az egyik ózdi cigány telepen, de nem tudjuk meg, miért látjuk mindezt.
A riporter később az egyik helyi megszólalónak szinte a szájába adja a „Sokan meg elmennek lopni, rabolni” – mondatot, amit azért ő mond ki helyette, persze az interjúalany bősz helyeslése mellett – olvasható a jogvédők közleményében.
Cselekedjen a Médiatanács
Bodrogi Bea, a CivilMédia jogásza elmondta: „azt szeretnék elérni, hogy a Médiatanács indítson hivatalos eljárást, és mondja ki, hogy ennyire előítéletesen és kirekesztően nem ábrázolhat a média semmilyen társadalmi csoportot.” Ez fontosabb is, mint a szankció, például a pénzbírság – tette hozzá.
Korábban volt már hasonló eset. Az M1 közszolgálati televíziós csatornán 2012. márciusában sugározták a Pesty Fekete Doboz sorozat „A cigány-magyar együttélés” című epizódját. Jogvédők akkor is a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsához fordultak a roma közösséget emberi méltóságában súlyosan megalázó adás miatt. Az NMHH a kért vizsgálatot részben lefolytatta, a műsort végül azonban nem marasztalta el.
A közlemény szerint a Hír Tv-t valószínűleg nem éri meglepetésként a beadvány, hiszen a műsorban többször is elhangzik a riporter szájából: „Mit szólnának mindehhez a jogvédők?”