A múlt vasárnapi országgyűlési választások előtt valószínűleg nem akart előállni a Terrorelhárítási Központ azzal, hogy tavaly 626,8 millió forintot fizettek ki túlórákra, a 2012-es összeg majdnem kétszeresét, ezért nem e-mailben, hanem postán feladott levélben küldte meg a közérdekű adatokat, amelyek közlését négy hónapon át húzta.
Egy héttel ezelőtt, április 4-én számoltunk be arról, hogy milyen kálváriát járt be tavaly december óta szerkesztőségünk, hogy megtudja azt, a Terrorelhárítási Központ (TEK) mekkora összegeket fizetett ki megalakulása óta a pluszmunkákért dolgozóinak. A közérdekű adatok megküldését más rendőri szervek zokszó nélkül teljesítették. A TEK által e-mailben közölt határidő, április 3-án lejárt, ám a megadott dátum után – mint megírtuk –, nem jelentkeztek, szóvivőjük elérhetetlenné vált. Emiatt a hvg.hu jelezte, bírósághoz fog fordulni.
Erre azonban nem lesz szükség, ugyanis pénteken váratlanul, postai úton megérkezett a TEK válasza. Ezen azért lepődött meg a hvg.hu, mert a közérdekű adatok újabb és újabb igénylését végig e-mailben kértük, és a TEK is ezen az úton válaszolt. Ez a módszer arra lehetett jó, hogy minél később, és főleg a választás után derüljön ki, hogy mekkora összeget fizettek ki a túlórákért. Tavaly például összesen 626,8 millió forintot tehetett zsebre a 963 terrorelhárító, akiknek a munkájuk zömét a kommandós akciók és a személyi védelem teszi ki, és összesen 180 123 túlórát teljesítettek – közölte a TEK.
A 2013-as összeg közel duplája a 2012-esnek – derült ki az adatokból. Akkor 638 ember 112 990 túlóráért 366 millió forint ellentételezésben részesült. 2011-ben 435 TEK-es 187,8 millió forintot kapott az elvégzett 63 424 óra pluszmunkáért. A szervezet megalapításának évében, 2010-ben, szeptember és december között 10 636 órás előírt munkaidőn felüli teljesítésért 217 ember összesen 28 millió forintot vihetett haza. A TEK Hivatala hangsúlyozta, két éve személyvédelmi feladatok, 2013-ban pedig a hó- és árvízi helyzet miatt adódott több dolguk, ezekre többletforrásokat biztosított a kormány és a Belügyminisztérium, ezek összesen 256 millió forintot tettek ki.
Megjegyezték, „2013-ban a TEK műveleti és felderítési feladatokat ellátó állománya 180 emberrel bővült, és ez által műveleti szempontból is megvalósult az ország teljes lefedettsége. A létszám és a feladatok növekedésével együtt nőtt a túlórák száma is.”
Korábbi cikkünkben az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata által megadott adatok alapján megírtuk, hogy a Készenléti Rendőrség (KR) dolgozói – 4 119 ember – 2013-ban mintegy kétmilliárd forintot kapott pluszmunkájáért. Ez jelentős növekedés az előző évi 883 millió forinthoz képest, még akkor is, ha időközben KR-be olvasztották Nemzeti Nyomozó Irodát (NNI) is. A Nemzeti Védelmi Szolgálatnál pedig tavaly 269 embernek összesen 26 millió forint túlórapénzt fizettek ki.