Nem állapított meg törvénysértést a zuglói választási bizottság az állítólag tömegesen a kerületbe költöző választókról szóló panasz tárgyalásakor. A csütörtöki ülésen az viszont kiderült, év eleje óta több száz fős emelkedések és csökkenések voltak: egy hónap alatt több mint 700-zal nőtt a választásra jogosultak száma, majd három nap alatt eltűnt 240 polgár a névjegyzékből.
Elutasította a budapesti 8. számú választókerület (XIV. kerület, Zugló) választási bizottsága azt a kifogást, amit egy magánszemély nyújtott be az állítólag tömegesen, szervezetten a kerületbe bejelentkező úgynevezett voksturisták miatt. A helyi választási bizottság csütörtök délelőtti ülésén – amelyen megjelent Papcsák Ferenc polgármester, a Fidesz-KDNP jelöltje is – 7:3 arányban úgy találta: a rendelkezésre álló adatok alapján nem történt törvénysértés (utóbbi három szavazat az összefogás, az Élőlánc és a Munkáspárt delegáltjáé volt).
Mint arról korábban beszámoltunk, a Nemzeti Választási Irodától (NVI) származó adatok szerint néhány budapesti választókerületben feltűnően megnőtt a névjegyzékben szereplő polgárok száma az elmúlt egy-két hónapban, miközben a 106 egyéni választókerületben összességében – valószínűleg demográfiai okokból – több mint 41 ezer fővel csökkent a névjegyzékben szereplő választópolgárok száma. Az egyik érintett kerület a zuglói, ahol 706 fővel nőtt a névjegyzékben szereplők száma február 1. és március 30. közt.
A kifogást benyújtó magánszemély azt állította, hogy március 31-én tumultust tapasztalt a XIV. kerületi okmányirodában, olyan sokan akartak bejelentkezni zuglói címre. A panaszos azt is tudni vélte, hogy több, a közelmúltban kedvezményesen honosított kettős állampolgár jelentkezett be úgy magyarországi lakcímekre, hogy valójában nem ott laknak, csak azért, hogy egyéni jelöltre is szavazhassanak, és így befolyásolják a választást. Utóbbi állítását azonban semmivel nem tudta alátámasztani, és az általa megadott számok sem biztos, hogy pontosak.
A csütörtöki ülésen, a helyi választási irodát vezető Papp Csilla jegyző által közölt adatokból kiderült, hogy a kifogáshoz csatolt, a választásra jogosultak számának változását mutató táblázat pontos, hiszen március 30-án biztosan 80 215 választásra jogosult szerepelt a 8. választókerület névjegyzékében (az NVI adatai szerint ez 755-tel több, mint március 1-én). A jegyző azonban frissebb számokat is idézett, amelyek szerint április 2-án szerdán már csak 79 975 fő volt a névjegyzékben, ami csak 65-tel több, mint ahányan idén január 2-án voltak.
Ha minden adatot összevetünk, akkor az derül ki, hogy január 2. és február 1. közt 401 fővel csökkent a választópolgárok száma, majd március 30-ig 706 fővel nőtt, majd ehhez képest három nap alatt 240 fővel csökkent. Ezekben a változásokban persze minden változás, így a halálozások is benne vannak. Azt a jegyző nem tudta megmondani, hogy adott napokon hányan létesítettek Zuglóban (illetve annak 8. választókerülethez tartozó részében) lakcímet, az okmányirodák ugyanis a kormányhivatalhoz tartoznak, nem a polgármesteri hivatalhoz.
Békefi László, a baloldali összefogás delegáltja az ülésen azt mondta: nem ért egyet a panaszossal abban, hogy kettős állampolgárok lennének a kerületben újonnan megjelent választópolgárok, de a növekedés normál demográfiai okokkal nem magyarázható. Szerinte inkább a kisvárdai választókerületből (külön is kiemelte Kemecse községet) hiányzó több mint ötszáz embert kellene Zuglóban keresni. Ezeket az embereket pedig úgy lehetne megtalálni, ha az informatikai rendszerből láthatnák, ha egy-egy címre feltűnően sokan vannak bejelentkezve.
Papp Csilla viszont azt mondta: ez nem lehetséges, ilyen adatokat nem lehet lekérdezni. A jegyző a hvg.hu-nak azt mondta: a baloldali politikusok által is emlegetett Kemecséről mindössze egy ember jelentkezett be a közelmúltban Zuglóba.