Itthon MTI 2014. március. 31. 13:44

Schiffer levonta a Simon-ügy tanulságát

Az ilyen ügyek kezelésére nem elég a vagyonnyilatkozat-tételi eljárás, a politikai elittel szemben meghatározott esetekben vagyonosodási vizsgálatot kell folytatni - jelentette ki Schiffer András, az LMP társelnöke.

Az LMP frakcióvezetője szerint jogállami keretek között nincs lehetőség arra, hogy az Országgyűlés visszakövetelje a Simon Gábor volt szocialista politikusnak a képviselősége alatt kifizetett juttatásokat. Schiffer András hétfőn Budapesten újságírók előtt az ügy tanulságának azt nevezte, hogy a politikai elittel szemben vagyonosodási vizsgálatot kellene folytatni. Az Országgyűlés mentelmi bizottságának LMP-s tagja a testület zárt ülése után elmondta, hogy tartózkodott az üggyel kapcsolatos bizottsági jelentés elfogadásakor, azzal főbb vonalakban egyetért, de két alapvető aggálya is van. 

Kijelentette: a kampány sem jogosíthat fel senkit arra, hogy bűncselekmény elkövetésével vádolja meg ellenfelét bizonyítékok nélkül. A pénzek forrását illetően a bizottságnak semmiféle olyan adat nem jutott a tudomására, ami azt valószínűsítené, hogy az MSZP-nek köze van azokhoz a pénzekhez, amelyeket Simon Gábor "itt, ott, amott parkolgat" - fogalmazott. Schiffer András kritizálta, hogy a szocialista képviselők és Mesterházy Attila pártelnök nem jelent meg a bizottsági üléseken, ugyanakkor úgy értékeli, hogy ez a magatartás semmilyen gyanút nem alapoz meg.

Elítélendő, hogy valaki "egy trükkel" megússza az összeférhetetlenséget kimondó országgyűlési határozatot, így a jövedelmet elteheti - mondta a frakcióvezető, aki ugyanakkor vitatta, hogy a jövedelmet jogállami keretek között vissza lehet követelni. Schiffer András jogalkotói hibának tartja, hogy a képviselői jogállásról szóló törvényben kizárólag az összeférhetetlenség kimondása esetén van lehetőség a jövedelem visszakövetelésére. Ha ezt nem szabályozná a törvény, akkor lehetne mindenféle polgári jogi furfanggal előjönni - tette hozzá.

Az ellenzéki politikus szerint a törvényt módosítani kellene - nem visszamenőlegesen - , hogy ha valakiről kiderül, hogy a mandátumának ideje alatt összeférhetetlen volt, akkor is vissza lehessen követelni a juttatásokat. Tanulság az - hangsúlyozta -, hogy az ilyen ügyek kezelésére nem elég a vagyonnyilatkozat-tételi eljárás, a politikai elittel szemben meghatározott esetekben vagyonosodási vizsgálatot kell folytatni.



Hirdetés