Jó válaszokkal megúszhatja a felelősségre vonást Simon Gábor, az MSZP volt elnök-helyettese, akit szerdán helyeztek előzetes letartóztatásba. A Központi Nyomozó Főügyészség adócsalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítja, miután kiderült, hogy egy osztrák bankban több százezernyi dollárt és eurót tart külföldi számlán.
Nagyon sok a kérdés az ügyben, amit tisztázni kell, de ha jó válaszokat ad Simon Gábor, akkor nem biztos, hogy van mitől félnie – mondta a hvg.hu-nak egy korábban gazdaságvédelmi területen dolgozó nyomozó a volt szocialista politikus eltitkolt vagyona után folyó nyomozással kapcsolatban. Igaz, forrásunk az ügy legújabb fejleményéről, a hamis adatokat tartalmazó afrikai útlevélről még nem tudott, mikor a lehetőségekről beszélt.
A volt nyomozó szerint a legkisebb esélye annak van, hogy – mint ezt az ügyészség állítja – az osztrák pénzmosás elleni egység vette észre a számlán lévő nagyobb összeget, és kezdte firtatni az eredetét. Forrásunk ugyanakkor úgy véli, ha a volt politikus nem nyilatkozik arról, hogy honnan van a pénz, nehéz lesz annak valódi eredetére fényt deríteni. Persze attól, hogy nem nyilatkozik, honnan tett szert a számlán lévő összegre, joggal mondhatják a hatóságok, hogy be kellett volna vallania, és az elmaradt adót befizettetik vele. A 240 milliós osztrák betétből erre bizonyára futja neki, ekkor pedig a törvény szerint a büntetése korlátlanul enyhíthető.
Egyébként pedig a pénz eredetére adhat olyan válaszokat, amelyek alapján akár még fel is menthetik, és még az sem biztos, hogy magánokirat-hamisítást követett el azzal, hogy a devizát nem szerepeltette a vagyonnyilatkozatában. Forrásunk szerint ugyanakkor egy ilyen nyomozásban kulcskérdés, hogy a gyanúsított alá tudja-e támasztani állításait. „Például, ha kölcsönkérte, vagy más valaki pénzét tartotta a számlán, és az illető ezt tudja igazolni, akkor neki kellene jövedelemként az összeget feltüntetni” – mondta a volt nyomozó, aki hallott olyan pletykákat, hogy Simon 2010 óta tudhatta, a hatóságoknak vannak információik a számláról.
Harminc napig bent lehet
Simon Gábor minden gyanúsítást tagadott a Pesti Központi Kerületi Bíróságon történt szerdai meghallgatásán, a közokirat-hamisítási ügyet pedig kifejezett provokációnak tartja – mondta újságíróknak a volt politikus ügyvédje, Nagy István. A bíróság azonban az ügyészség álláspontját elfogadva, harminc napra – a szökés, elrejtőzés, a büntetőeljárás sikerének meghiúsítása és a bűnismétlés veszélye miatt – elrendelte a volt szocialista képviselő előzetes letartóztatását. Simon már azt követően lemondott minden pozíciójáról, hogy február 6-án kiderült, nem tüntette fel a vagyonbevallásában azt a több százezernyi dollárt és eurót, amit egy osztrák bankban tartott.
Elsőként a Magyar Nemzet írta meg, hogy a szocialista párt elnökhelyettese 2009. április 10-én 575 ezer eurót és 162 954 dollárt helyezett el Ausztriában nyitott értékpapírszámláira, 2013. október 16-án betétszámlájának egyenlege 770 ezer eurót tett ki, több mint 240 millió forintot. A lemondás gyors oka az, hogy az MSZP így akarta minimalizálni a kárt a kampányra való tekintettel. Ezután a legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését.
Simont március 10-én vette őrizetbe a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). Ennek főügyésze, Keresztes Imre jelentette be, hogy újabb bűncselekmények elkövetésével gyanúsították meg Simon Gábor volt MSZP-s országgyűlési képviselőt, és kihallgatása után őrizetbe is vették. A főügyész szerint Simon Gábor egy afrikai ország hamis útlevelét szerezte meg, amely a saját személyi adatait tartalmazta. Ezután megkereste egy korábbi ismerősét, aki a hamis útlevél felhasználásával kérésére egy magyar banknál bankszámlát nyitott. Ezzel Simon az ügyészség szerint közokirat-hamisítást követhetett el felbujtóként. A Hír Tv információja szerint Simon 75 millió forintnak megfelelő összeget tartott magyarországi számláján.
Hogyan került elő a bankszámla a százmilliókkal?
Elhagyott felesége szivárogtathatta ki azokat az adatokat Simon Gábor szocialista képviselő ausztriai megtakarításairól, amiket nem tüntetett fel a vagyonbevallásában – mondta a hvg.hu-nak több politikustársa is. Simon Gábor néhány éve lépett ki a házasságból, új kapcsolatából gyermeke is született, aki már egyéves. Információink szerint nem ez buktatta le, hanem az, hogy nagyobb összegű pénzt vett ki lakásvásárlásra új párjának és magának. A vagyonbevallás szerint ez az ingatlan a XII. kerületben található, 128 négyzetméteres és tulajdonosa a volt politikus. Az Index szerint Simon eltitkolt bankszámlájával kapcsolatos adatokat maga a pénzintézet adta ki a magyar hatóságoknak, miután azok hivatalos megkeresést küldtek az osztrákoknak.
A Legfőbb Ügyészség (LÜ) szóvivője, Fazekas Géza február 7-én a Népszabadsággal azt közölte, hogy a pénzmosás elleni nemzetközi hálózat (FIU) osztrák tagszervezetétől augusztus 9-én kelt és Magyarországon augusztus 13-án iktatott leveléből az derül ki, hogy az osztrák FIU-egység egyik kutató-elemző munkatársa rutinszerű ellenőrzést végzett a rendszerükben, miután a sajtóból értesült arról, hogy valamilyen pénzügyi bűncselekménnyel kapcsolatban a magyar legfőbb ügyész Simon mentelmi jogának felfüggesztését kezdeményezte. A hvg.hu megkereste az osztrák szervezetet, de a mai napig nem reagáltak a kérdésekre.
Bűnsegédként elkövetett csalás |
Az osztrák pénzmosás elleni szakember az ügyészség nem túl életszerűnek tűnő verziója szerint arra figyelhetett fel, hogy a legfőbb ügyész tavaly márciusban egy 2008-as minisztériumi teljesítésigazolás aláírása miatt kérte a 2008 és 2010 között munkaügyi államtitkárként dolgozó Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését. Simon Gábor államtitkárként – az ügyészség gyanúja szerint – megbízási szerződéseket kötött egy pszichológussal egyebek mellett vezetői készségek fejlesztésére és rendszeres tanácsadásra. A díjazás 2008-ban és 2009-ben napi ötvenezer, 2010-ben hatvanezer forint volt áfa nélkül. Simon a bűnsegédként elkövetett csalással összességében 300 ezer forint kárt okozott. A hvg.hu úgy tudja, ebben az ügyben vádat emeltek. |
A szocialista képviselő a banknak úgy nyilatkozott, hogy a vagyon többek között egy cég és egy budapesti ingatlan eladásából származott. A hvg.hu információi szerint Simon nem tudta érdemben megvédeni az álláspontját, amikor a párt vezetősége elbeszélgetett vele a helyzetről. A pénzre egyébként abban a bankban akadtak rá, amely finanszírozott egy XVIII. kerületi kötvénykibocsátást, amelynél Simon Gábor számlát nyitott, nagyjából akkor, amikor a kibocsátás megtörtént. Forrásaink szerint előfordulhatott, hogy a politikus ennél a banknál gyors, ellenőrzés nélküli segítséget kapott a pénz elhelyezésében. A bankjegyeket ugyanis meg kellett volna vizsgálni abból a szempontból, hogy négy évnél régebbiek-e, mert ha igen, akkor felmerül, hogy az éveken át elfekvő pénz nem legális forrásból származik.
Szocialista körökből azt hozták fel a hvg.hu-nak, hogy ha a pénz a párté lenne, akkor már rég körbeplakátozták volna Simon körzetét, a XVIII. kerületet, de ez nem történt meg. Emellett életszerűtlennek tartják, hogy a 2008-ban és 2009-ben elhelyezett összegekhez a párt ne nyúlt volna hozzá, amikor több választás is volt azóta. Mesterházy Attila pártelnök egyik nyilatkozatában azt mondta, nem tudja, honnan származik Simon pénze, ő megdöbbenéssel fogadta a rejtegetett pénzről szóló hírt, de ma estére lezárják az ügyet.