A rektor korábbi cége szállít be a Pécsi Tudományegyetemnek – derült ki a hvg.hu birtokába került hangfelvételből. A 2010-ben rögzített beszélgetésen Imhof Gábor, a PTE egykori, jelenleg vesztegetéssel vádolt gazdasági igazgatója a közbeszerzés kikerüléséről tárgyalt Bódis József későbbi rektorral. Az IVF Kft. botránya a jövő héten esedékes rektorválasztásra is befolyással lehet.
„Megint sajtóba fogunk kerülni. Szétszedik az egészet” – aggodalmaskodott Bódis József megválasztott rektor egy 2010. május végi telefonbeszélgetés során Imhof Gábornak, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) akkori gazdasági igazgatójának, az emlékezetes egyetemi vesztegetési ügy fővádlottjának (Bódist néhány héttel e beszélgetés után iktatták be hivatalába). Az egyetem két vezetője egy bizonyos IVF Nonprofit Kft. szerződéséről tárgyalt, egyebek mellett ilyen megjegyzések hangzottak el: „ez a szerződés pontosan arról szól, hogy ki akarjuk szedni a 70 millió forintot”.
Miután a hvg.hu kereste az Orbán Viktor miniszterelnök hivatalos delegációja tagjaként Pekingből frissen hazatért rektort, illetve a PTE sajtósát, válaszokat ugyan nem kaptunk, Bódis azonban péntek délutánra sajtótájékoztatót hívott össze, amely során a beszélgetésről nem árult el részleteket, mondván, ahhoz minden érintett írásos engedélyére lenne szükség, a hangfelvétel kiszivárgását ugyanakkor a jövő csütörtöki rektorválasztás befolyásolási kísérleteként értékelte.
Az IVF-ként emlegetett cég a hvg.hu tudomása szerint az In Vitro Fertilisatio Nonprofit Kft., amely évek óta végez mesterséges megtermékenyítést a PTE klinikáján az egyetemmel kötött megállapodás alapján. Tulajdonosai magánszemélyek, többségük a PTE klinikai szülészorvosa, 2009 decemberéig üzletrésze volt a cégben a szintén szülészprofesszor Bódisnak is.
Az ügylet ismerői „tipikus egészségügyi kiszervezésnek” mondják az IVF-üzletet: a klinika költségén magáncég végez fizetős beavatkozásokat meddő párok számára. Az eset korábban nagy médiavisszhangot kapott, a PTE ugyanis kétszer is nekifutott a közbeszerzés kiírásának, a konkurens Kaáli Intézetek alapítója 2009-ben közleményben tudatta például, hogy bár tervezett, de nem indul, a tendereket ugyanis az IVF-re írták ki (Kaáli azóta megnyitotta saját meddőségközpontját Pécsett). Bódis mégis azt hangsúlyozta sajtóértekezletén: ő volt az, aki a közbeszerzés mellett kardoskodott. Bár a fentebb idézett 70 millió forint „kiszedésére” nem ő, hanem valóban Imhof utalt, a felvétel teljes szövege mégis árnyalja a képet. Imhof – a PTE jogásza által készített szerződéstervezetre hivatkozva – határozatlan idejű megállapodást javasol az IVF-fel, amit bármikor fel lehet mondani, a volt gazdasági igazgató környezete szerint éppen ez utalt arra, hogy Imhof volt az, aki tendereztetett volna. Az ominózus 70 millió pedig az IVF az évi nyeresége lett volna, csakhogy – nonprofit kft. lévén – ehhez a tulajdonosok nem juthattak hozzá, a kivételhez kerülőútra volt szükség.
A terv szerint a PTE megbízta volna az IVF-et laborfelújítással, amire elköltötték volna a pénzt. „A Strabag egyébként kész van a kivitelezési ajánlattal, holnap neki tudna állni. Vagy ha kell, odaadja annak az alvállalkozónak, akit beszéltünk” – mondta Imhof, amivel Bódis egyetérteni látszott: „persze, szerintem is jobb, hogyha odaadja”. „Ezzel tudjuk kikerülni azt a módszert, hogy közbeszerzést kelljen kiírni az építésre” – okosította a rektort Imhof, aki csak annyit mondott: „értem”. Imhof a hvg.hu kérdésére azt mondta, ő nem kívánja kommentálni a felvétel tartalmát, de nincs kifogása az ellen, hogy a rektor beszéljen róla, ha akar.
Imhof időközben vádlott lett a PTE-nél gyanított pénzügyi visszaélések, túlszámlázott szerződések ügyében, úgy tudni, a most kikerült hangfelvétel is a nyomozati anyag része. Az IVF ugyanakkor jelenleg is a PTE alvállalkozója, Bódis pedig az egyetem rektora. Újraválasztása az egyetem anyagi nehézségei, valamint a botrányos esetek, például a 18 fős, Bódis-vezette tavaly novemberi brazíliai tanulmányút ellenére mindeddig esélyesnek tűnt egyetemi berkekben. Egyetlen ellenfele, Mellár Tamás korábban konzervatívként ismert, de újabban az Orbán-kormány döntéseit nyilvánosan kritizáló közgazdász például mintha saját maga ellen kampányolt volna, amikor programjában leépítéseket, megszorításokat helyezett kilátásba, ráadásul odavágott a hallgatói érdekképviseleteknek is, önérdek-érvényesítéssel jellemezve őket. Egyetemi bennfentesek szerint két-három kar szavazatára számíthat, de a hangfelvétel-botrány új helyzetet hozhat.