2014. február. 13. 12:56 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 13. 12:55 Itthon

Kövér a magyar-grúz kapcsolatokról beszélt

Eredményétől függetlenül az áprilisi magyarországi választást követően sem lesz fordulat Magyarország külpolitikai orientációjában, így a kiváló, baráti magyar-grúz kapcsolatokban sem - mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke csütörtökön a Parlamentben.

A házelnök grúz kollégájával, David Usupasvilivel folytatott megbeszélése utáni sajtótájékoztatón kiemelte: Magyarország kiáll Grúzia "szuverenitása, függetlensége és területi integritása mellett nemzetközileg elismert határai között", és ebben a kérdésben nem lehetséges kompromisszum.

Úgy látja, szimbolikus jelentőségű, hogy a grúz parlament elnöke a jelenlegi Országgyűlés utolsó munkanapján érkezett Budapestre, mert ez azt a bizalmat tükrözi, hogy a kétoldalú kapcsolatok nem függnek a választásoktól. Ahogyan a legutóbbi grúz parlamenti és elnökválasztás utáni politikai események sem változtatták meg az ország Magyarországhoz fűződő viszonyát, úgy eredményétől függetlenül a magyarországi választást követően sem lesz fordulat Magyarország külpolitikai orientációjában, így a kiváló, baráti magyar-grúz kapcsolatokban sem - mondta.

Kövér László emlékeztetett: 2011-ben ő lehetett az első magyar házelnök, aki hivatalos látogatást tett Grúziában, és azóta is rendszeresek a látogatások a két ország vezetői között. Korábban Budapesten járt Grúzia államfője, miniszterelnöke és külügyminisztere is - idézte fel. Hozzátette: mindez azt mutatja, hogy a két ország politikai vezetése stratégiai partnernek tekinti egymást, nemcsak nemzeti érdekeik, hanem térségeik szempontjából is.

Mint mondta, Magyarország a jövőben is minden segítséget megad Grúzia euroatlanti integrációjához, és támogatja, hogy még a jelenlegi Európai Bizottság mandátuma idején aláírják az EU és Grúzia közötti társulási megállapodást. Emellett Magyarország azt is szeretné, ha a következő NATO-csúcson Grúzia újabb lépést tehetne  a csatlakozás felé.

Kiemelte: a demokratikus választások, amelyek megerősítették, hogy Grúzia immár stabil jogállam és demokrácia, remélhetően eloszlatják azokat az esetleges kételyeket is, amelyek elsősorban néhány NATO-tagállamban - felmerülhetnek.

David Usupasvili hangsúlyozta: Grúzia megbízható partnerként tekint Magyarországra. A két ország történelmében több közös pont van - mondta, példaként említve, hogy mindketten szenvedtek a kommunista uralom alatt. Hangsúlyozta: most azonban az a cél, hogy közös jövőt építsenek az EU-ban és a NATO-ban, és Magyarország remélhetően az eddigieknek megfelelően továbbra is támogatja Grúzia törekvéseit, hogy közeledjen az Európai Unióhoz és a NATO-hoz.

A két ország közötti stratégiai partnerség hozzájárul a stabilitáshoz és a jóléthez az EU-ban és a Dél-Kaukázusban - jelentette ki. Arról is beszélt, hogy Grúzia örömmel fogadná, ha Magyarország a végrehajtott reformokkal kapcsolatban megosztaná a tapasztalatait. Jó lehetőségek kínálkoznak a két ország parlamentjeinek együttműködésére is, és a két törvényhozás közötti tapasztalatcserét különösen aktuálissá teszi, hogy Grúzia alkotmányának megváltoztatásával jelentősen növekedett a parlament szerepe - mutatott rá.

Hirdetés