2014. február. 12. 18:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. február. 12. 19:39 Itthon

Hiába ajánlott Schmidt Mária 150 ezret kétezer szóért

György Péter esztéta és Deák istván történészprofesszor sem vállalta, hogy részt vegyen a Sorsok Háza koncepciójának kidolgozásában – írja a Nol.hu.

Az Egyesült Államokban élő Deák István történészprofesszor és György Péter esztéta is elutasította a felkérést, hogy részt vegyen a Sorsok Háza koncepciójának kidolgozásában, pedig az új emlékközpont vezetésével megbízott Schmidt Mária a kétezer szóból álló dolgozatért bruttó 150 ezer forintot kínált – írja a Nol.hu.

Schmidt Mária, a józsefvárosi "Sorsok Háza – Európai Oktatási Központ" vezetője a múlt héten szakértőket kért fel arra, hogy javaslataik, elvárásaik megfogalmazásával támogassák az intézmény "létrehozásának munkafolyamatát". A cél az – írja felkérésében Schmidt Mária –, hogy a Józsefvárosi pályaudvar helyén a vészkorszak gyermekáldozataira emlékező kiállítás és oktatási központ létesüljön. Olyan koncepció kidolgozásához kér segítséget, amely "képes áttörni a hetven évvel ezelőtti tragédia és a jelenünk közötti percepciós gátat".

A felkért szakértők listája nem ismert, a lap ugyanakkor azt írja, Deák István részben súlyos betegségére hivatkozva utasította vissza a felkérést, részben pedig azért, mert a Sorsok Házával kapcsolatban akkor látná értelmét a javaslattételnek, ha az előkészítő munka már nem lenne ennyire előrehaladott állapotban. A professzor abban bízik, egyszer majd Schmidt Mária is arra fogja használni "hatalmas befolyását", hogy meggyőzze a fiatalságot: ahogyan minden ország, Magyarország múltja is tele van ellentmondásokkal, mégis feltétel nélkül vállalni kell azt, amit őseink elkövettek.

György Péter emlékeztet rá, hogy – mint a Magyar Narancsban megírta – a Sorsok Házának az elnevezésével és a koncepciójával kapcsolatban is súlyos aggodalmai vannak. Az esztéta szerint az elmúlt hónapok során a helyzet tovább romlott. György Péter két esetet említ: a Szabadság téri német megszállási emlékművet, valamint azt, hogy a kormány Szakály Sándort nevezte ki a Veritas Történetkutató Intézet vezetőjévé. Úgy véli, nem igényel különösebb kommentárt, hogy Szakály rendőrhatósági intézkedésnek nevezte a Kamenyec-Podolszkijba történt 1941-es deportálást.

Hirdetés