Jóval tovább húzódik a beléptetőkapuk tesztje a metróban
Március elejéig tesztelik az elektronikus jegyrendszerhez kapcsolódó beléptetőkapukat a metróban – írja a Népszabadság keddi számában. A tesztidőszak jóval tovább húzódik az eredetileg meghirdetett három hónapnál, az elképzelés is változhatott közben. A BKK szerint az elektronikus jegy bevezetése további fázisokban 2015-ben folytatódik.
Az elektronikus jegyrendszer bevezetésének legnagyobb beruházási tételét a metró- és egyes kiemelt HÉV-állomásokon felállítandó automatikusan működő be- és kiléptetőkapuk jelentik. A projektet elindító BKK ezzel a próbaüzemmel kívánta megalapozni a döntést. A teszten négy – a BKK-felhívásra jelentkezett – gyártó kapuját hasonlítják össze. A gyártók a majdani megrendelés reményében díjmentesen bocsátották ezeket a BKK rendelkezésére. A cég arra számított, hogy a mindennapos működés során könnyebben megmutatkoznak majd a különböző kapuk közötti különbségek. A végleges tendert ezen tapasztalatok alapján írták volna ki – írja a Népszabadság.
A tesztidőszak azonban jóval tovább húzódik az eredetileg meghirdetett három hónapnál. Az elképzelés is változhatott közben. A BKK a lapot arról tájékoztatta, hogy nem írnak ki külön tendert a metrókapukra. A kapuk, illetve a kapcsolódó informatikai rendszerek a „Budapesti Elektronikus Jegyrendszer tervezése, kivitelezése, üzemeltetése és karbantartása” tárgyú beszerzési eljárás részét képezik. A pályázaton a teljes műszaki megoldásra – központi rendszer, háttérrendszer, adattárház, egyéb kapcsolódó informatikai rendszerek stb. –, valamint az eszközökre – beleértve a metró- és egyes kiemelt HÉV-állomásokon elhelyezendő, automatikusan működő be- és kiléptetőkapukat, járművekre szerelhető érvényesítő készülékeket, ellenőri kézikészülékeket – együtt kérnek majd ajánlatot. A beszerzési eljárás már elindult, jelenleg az előminősítési szakasznál tartanak. A tender kiírásának időpontjáról egyelőre nincs információ.
A járműveken lévő több ezer jegykezelő cseréjét, illetve a metrókapuk telepítését a számos hatósági engedély beszerzése miatt eleve a második ütemre tervezték, 2015-re. Kérdés, hogy tartható-e ez. A megvalósítást eredetileg a közbeszerzési eljárások sikeres, 2013-ra tervezett lezárása után kezdték volna meg, míg a papírjegyek és bérletek cseréjéhez már idén hozzákezdtek volna – írja a lap.
A BKK első ütemként 300 darab jegy- és bérletkiadó automatát telepít idén március és 2015 első negyedéve között. Az automaták egyelőre csak a jegyek és bérletek éjjel-nappali árusítását szolgálják, de a virtuális jegyek megjelenésekor átállítják az új rendszerre (díjtermékvásárlás, pénzegyenleg-feltöltés, egyenleglekérdezés stb.). A BKK szerint az elektronikus jegy bevezetése további fázisokban 2015-ben folytatódik.