Szaros gatya, KISZ-titkár, atommeghajtású romboló - ezek voltak az LMP kampánynyitó rendezvényének kulcsszavai. A legkisebb ellenzéki párt kárörvendett kicsit az egy éve kilépett, most Gyurcsánnyal egy táborba tartozó tagjain, és nagyon megköszönte azoknak, akik kitartottak. Schiffer András erősen feltételes módban, de programot hirdetett, és azt mondta: azért küzdenek, hogy fennmaradjon a remény, és nem mindig a kisebb rosszat kell választani.
„Szeretem az Unicumot, de nem kellett innom, mert ilyen csapat van mögöttem” – kárörvendett jókedvűen egykori párttársain Schiffer András, az LMP társelnöke péntek este az ellenzéki párt kampánynyitó rendezvényén, a Millenáris Teátrumban. A nagy derültséget kiváltó megjegyzéssel arra utalt, hogy az LMP-ből tavaly év elején kivált PM két politikusa is azt mondta: csak egy pohárnyi töménnyel tudták magukat túltenni azon, hogy az ellenzéki összefogásba múlt hónapban bevették Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt is.
Az LMP kampánynyitója leginkább egy csoportterápiára hasonlított, ahol a sok vihart, pártszakadást és kilépést megélt párt tagjai megerősítették egymást abban a hitben, hogy van remény, érdemes beleállni a választási küzdelembe. A terem berendezése a manapság divatos megoldást követte: színpad nélkül, középre állt a szónok, mögötte élő díszletként ültek az egyéni képviselőjelöltek, szemben a meghívottak és szimpatizánsok. Persze a nézőtér szűkebbre volt húzva, mint egy fideszes rendezvényen, de nem lehetett oka panaszra a szervezőknek, hiszen több százan jöttek el.
A csoportterápia érzését erősítette, hogy a felszólalók, főleg Schiffer, igyekeztek a lehető legtöbb nevet felsorolni a 106 egyéni jelölt, illetve a párt korábbi képviselői, fontos aktivistái közül, és mindenkiről mondani valami pozitív gondolatot. A leggyakrabban elhangzó jelző a „hétköznapi hős” volt (így harangozták be például Hadházy Ákost, a szekszárdi trafikmutyit leleplező, egykori fideszes önkormányzati képviselőt), de sokat emlegették azokat is, akik egykor alapítói voltak a pártnak, majd visszavonultak, de most visszatértek, hogy szerepet vállaljanak a kampányban.
Hadházy persze szerényen azt mondta: nem hős, csak egy „kellemetlen ember”, hogy aztán élénk képekben ecsetelje a Fidesz eltévelyedését. Egy, kilépésekor kapott megjegyzésre utalva azt mondta: a kormánypárt nem a Fidesz nem süllyedő hajó, hanem egy baromi magabiztos, páncélozott romboló, ami mostanában kiderült, hogy atommeghajtású is. Amikor ő elszegődött erre a hajóra matróznak, azt mondták, nyugatra fognak hajózni, de aztán a keleti tengerekre értek, és az északi partok felé tartanak, miközben a tisztek nem merik megmondani a kapitánynak, hogy rosszul kormányoz.
„Elhagytam a rombolót, és bebocsátást nyertem egy vitorlás fedélzetére. Itt két kapitány van, és a legénység is beleszól a kormányzásba” – mondta az LMP-ről az egykori fideszes képviselő. Szerinte a kormánypárt nem csak a pénzügyi körök, de a marketingesek foglya is: ők felmérték a piacot, és jelentették, hogy „igen nagy igény van a Kádár-rendszerre”, így hát a Fidesz most megvalósítja azt. Antall József néha miniszterelnököt idézve úgy fogalmazott: eljött az ideje, hogy elmenjenek végre a volt rendszerváltó pártok.
A bírálatból persze kijutott a baloldali pártoknak is. Nagy Bandó András egykori humorista, hódmezővásárhelyi jelölt betegsége miatt videóüzenetben jelentkezett be, és azt mondta: Mesterházy Attila MSZP-elnök „egy középiskolai KISZ-titkár színvonalán” áll. Szerinte könnyű azt mondani, hogy Orbánt tartja hatalomban, aki nem csatlakozott az összefogáshoz, de „a szaros gatyát hiába cserélik le arra a gatyára, ami tegnap lett szaros”. A baloldali pártok szövetségét viccnek nevezte, mert az szerinte bármit csinál, fele annyit kap majd, mint a Fidesz.
„Mindenki az Internacionálé szellemében készül a választásokra: ez a harc lesz a végső!” – mondta Szél Bernadett társelnök, aki szerint valójában ez egy új korszak első választása lesz, amit ráadásul olyan szabályok alapján kell megvívni, amit a kormányzó párt önmagára írt. A parlamentben a paksi bővítésről szóló szavazást csütörtökön megzavaró képviselő az őt vízzel leöntő, papírgalacsinnal dobáló fideszesek mellett odaszúrt a szocialistáknak is, akik szerinte, ha kormányon lennének, maguk hoznák meg azt a döntést, amit most elleneznek.
Az atomerőmű tervezett bővítése láthatóan olyan téma, ami jól fekszik az LMP-nek, és igyekeznek belekapaszkodni. Szél például egyenesen úgy fogalmazott: húsz év múlva az oroszok lerakják majd a határon az atomhulladékot, az erőmű által felmelegített vizet pedig egy betonteknőbe zárt Dunába engedik majd vissza. Schiffer pedig azt mondta: az LMP szerint sem Vlagyimir Putyinak, sem Christine Lagarde-nak, vagyis sem Moszkvának, sem az IMF-nek nem lenne jó tartozni, és ha tehetik, felülvizsgálják a korábbi határozatokat.
Bár Schiffer szerint az LMP senki oldalhajójaként nem kíván kormányra kerülni, a választási kampány már csak olyan, hogy el kell mondani, mit tennének, ha lehetőségük lenne rá. Így aztán a társelnök mintegy három tucat pontos választási programot is hirdetett, mindig hozzátéve: ha kellő választói felhatalmazást kapunk. Szeretnének egyebek mellett új, népi részvétellel végrehajtott alkotmányozást, a társadalmi különbségek csökkentését, háromkulcsos, progresszív adórendszert, adómentes minimálbért. „Adózzanak a gazdagok, fizessenek a szennyezők” – adta ki a jelszót Schiffer.
„Ezt a vitorlást sokan el akarták süllyeszteni az elmúlt években” – kapaszkodott bele a Hadházy által használt hasonlatba Schiffer, aki szerint sokan meg akarták őket győzni arról, hogy eltérjenek a küldetésüktől, mert először le kell győzni a főgonoszt, aztán majd beszélhetnek a zöld gondolatról. Sólyom Lászlót idézve Schiffer úgy fogalmazott, kiderült, hogy „a tisztesség hosszú távon megéri”, ők bebizonyították, hogy „hogy van, ami nem eladó”. A társelnök szerint azért küzdenek, hogy fennmaradjon a remény arra, hogy nem mindig a kisebb rosszat kell választani.
A kampánynyitón forgatott a hvg.hu. Íme: