Itthon Csikász Brigitta 2014. február. 03. 17:30

Milliárdokért javít közérzetet a rendőrfőkapitány kedvenc egysége

Mintegy kétmilliárd forintot kaptak pluszmunkájukért tavaly a Készenléti Rendőrség (KR) munkatársai – közölte a hvg.hu kérdésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata. A készenlétiek kiemelt státusza azon is lemérhető, hogy nekik kifizetik a túlmunkákat.

Fatolvajokat fogtak, rendezvényeket biztosítottak, szabálysértőket bírságoltak, rosszul lévő emberhez hívtak mentőt – ilyen súlyú feladatokat látott el a Készenléti Rendőrség (KR) megalakulása óta. A közbiztonság javítására szolgáló, „közérzetjavító” szervezet az országos rendőrfőkapitány, Papp Károly kedvenc egysége. A túlóráknak köszönhetően itt akár a háromszorosát is megkeresheti egy rendőr az alapjövedelmének.

Megháromszorozott jövedelem

Míg más szervezeteknél a pluszmunkákat igyekeznek visszafogni, addig – rendőrségi forrásaink szerint – a készenlétieknél 450 óra is lehet az engedélyezett túlórák száma, rendkívüli eseménynél akár több is. Más szervezeti egységeknél 150 óráig a parancsnok dönt arról, hogy pénzben vagy szabadságban váltják meg a túlórákat, és csak afölött kötelező a rendőröknek a pénzbeli ellentételezés. A készenlétieknél magasabb jövedelmeket úgy lehet elérni, hogy a túlórákat mindig kifizetik. A hvg.hu rendőröktől úgy értesült korábban, hogy a KR-esek között akad olyan törzsőrmester, aki az alapbérének csaknem háromszorosát, mintegy 450 ezer forintot visz haza hónapról hónapra.

A KR dolgozói pluszmunkáiért 2012-ben 883 millió forintot fizetett ki az Országos Rendőr-főkapitányság, tavaly pedig már 2,1 milliárdot – tudta meg a hvg.hu. Ez még akkor is jelentős növekedés, ha hozzávesszük, hogy ebbe már a KR-be olvasztott Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai túlmunkájának ellentételezése is beletartozott.

ORFK / H. Szabó Sándor

A fent vázolt pozitív megkülönböztetést a KR annak köszönheti, hogy az országos rendőrfőkapitány, Papp Károly, aki korábban a Készenléti Rendőrséget (egész pontosan az egykori Rendészeti Biztonsági Szolgálatot) irányította, forrásaink szerint a Terrorelhárítási Központ (TEK) mintájára ezt a szervezetet akarta a többi fölé emelni.

Forrásaink ennek tulajdonították, hogy a kiemelt bűnügyi munkát végző Nemzeti Nyomozó Irodát (NNI) 2012 nyarán beolvasztották a közrendvédelmi tevékenységet végző Készenléti Rendőrségbe. És hogy az új elitegység egyenruhásainak sajátos megjelenés, bordó sapka és karszalag, valamint ezüstszínű autók dukálnak. (Mint ahogy azt korábban megírtuk, csak ennél a szervezetnél lesznek ilyen színű szolgálati gépjárművek.)

Feladatok garmada

A KR azóta szárnyal, hogy 2012-ben a Belügyminisztérium közmunkafelelőséből, Papp Károlyból a rendőrség átszervezését irányító miniszteri biztos, majd 2013. február 3-ával országos rendőrfőkapitány lett. A szervezet egyenruhásai lettek a vidék megmentői, őket bízták meg a közbiztonság rendbe tételével, s ezért cserébe az emberek túlóráinak kifizetésével sem garasoskodnak.

Emlékezetes, hogy kétezer rendőr, köztük nagyrészt KR-esek vigyáztak a közrendre tavaly május végén, amikor a Hell's Angels motoros klub világtalálkozóját tartották a Balaton-parti Alsóörsön, s azon a világ 35 országából több ezren vettek részt. A Készenlétit vetették be akkor is, amikor tavaly júniusban tömegverekedés tört ki a debreceni menekülttáborban, s több ember megsérült.

Jászapátiba és környékére a település fideszes polgármestere, Pócs János kért nagyobb rendőri jelenlétet a KR odaküldésével, miután „nem volt jó a közhangulat a hullámszerűen megszaporodó kisebb-nagyobb lopások, utcai randalírozások és verekedések miatt. A készenlétiek jelenléte a polgármestereknek is megenged egy-egy sikerjelentést: az egyenruhások akkor két hét alatt 4300 igazoltatást hajtottak végre, 85 szabálysértési eljárást indítottak, 310 esetben szabtak ki helyszíni bírságot, nyolc emberrel szemben pedig büntetőfeljelentést tettek. Ahogy Pócs mondta: nem hiába lobbiznak azért, hogy több rendőr legyen a térségben.

Tüntetés biztosítása közben
Fülöp Máté

Ezek az akciók azonban nem olcsók. Az ORFK Kommunikációs Szolgálata válaszában azt írta, hogy „a felmerülő költségek – amelyeket a KR biztosít költségvetéséből – a feladatok sokrétűségére, komplexitására tekintettel napra lebontva nem határozhatóak meg. Egy kelet-magyarországi rendőr-főkapitányságról származó információk szerint a KR-sek ellátása (étkezés, szállás) napi öt-hatezer forintba kerül egy egyenruhásra számolva. A rendőrség utoljára hivatalosan a 2011-es gyöngyöspatai fokozott ellenőrzésekkel kapcsolatban közölte, hogy az bizony százmillió forintba került az adófizetőknek.

Érdemi ugrás

A Készenléti Rendőrségnél dolgozó 4119 ember 2013-ban összesen 2,129 milliárd forintot kapott a túlórákra, két évvel korábban 3571 egyenruhás 883,3 millió forintot tehetett pluszban zsebre. Az, hogy a KR a Nemzeti Nyomozó Irodával bővült, valamelyest megemelte a túlóra-kifizetéseket. De feltehetően nem ez lehetett a sorsdöntő: az ORFK Kommunikációs Szolgálata által közölt adatok szerint 2012-ben 244 NNI-s 2134 túlóráért mintegy 9 millió forintot kapott.

Több meló: több előállítás, elfogás és tetten érés

Míg 2012-ben 180 553, addig 2013-ban 183 782 úgynevezett szolgálati feladatot, intézkedést láttak el a KR emberei az országban – közölte a hvg.hu megkeresésére az ORFK. Ennek több mint a fele kötődött a fővároshoz (93 215), utána az elitegység egyenruhásai Hajdú-Biharban (11 847), Fejérben (10 945) és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (9013) dolgoztak a legtöbbet.

A járőrözések nyomán több feljelentés született (2013-ban már 9172, szemben az egy évvel korábbi 8654-gyel), valamint a bűncselekmények elkövetése miatt megindított eljárások száma is növekedett (2012-ben 2356, 2013-ban 4343 volt). Tavaly összesen 205 145 igazoltatást hajtottak végre a KR-sek, ami 32 ezerrel több, mint 2012-ben. Kissé nőtt a helyszíni bírságokból származó bevétel is (220 millió forint helyett 242 millió).

(Az ORFK által megadott adatok a rendőrség honlapján található tájékoztatókban is megtekinthetőek.)

Hirdetés