Valószínűleg nem hatotta meg a fővárosi cégek vezetőit a főpolgármester kérése, hogy ne vegyenbek fel kétmillió forintnál több prémiumot. Legalábbis erre enged következtetni, hogy a közgyűlés szerdán módosítja a bérpolitikai irányelveket, és jelentősen csökkenti a cégvezetők által felvehető - jelenleg több millió forintot is elérő - teljesítménybér összegét.
Jelentősen csökkentené a budapesti, önkormányzati tulajdonú cégek vezetőinek prémiumait az az előterjesztés, amely szerdán kerül a fővárosi közgyűlés elé. Tarlós István főpolgármester és helyettesei, Bagdy Gábor és György István, illetve Németh Zoltán, a Fidesz-frakció vezetője közös előterjesztésükben azt javasolják, hogy az úgynevezett teljesítménybért az éves alapbér 40 százalékáról szállítsák le 15 százalékra.
Az úgynevezett bérpolitikai irányelveket a fővárosi közgyűlés közvetlenül a 2010-es önkormányzati választások után határozta meg. Ez alapján a fővárosi cégvezetőket hat kategóriába sorolták: az elsőbe a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) és a BKV Zrt. vezérigazgatói kerültek, havi 1,6 millió forintos alapbérrel, míg a hatodikba (havi 500-800 ezer forintos alapbérrel) „minden más vezető beosztású alkalmazott”, például az osztályvezetők. A teljesítménybért az első négy kategóriában 40, az utolsó kettőben 20-40 százalékban határozták meg.
Bár a prémiumokat a közgyűlés határozta meg, azok kifizetése tavaly már kényelmetlenné vált a fővárosi vezetés számára, miután az állami cégvezetőkkel visszafizettették a magas prémiumokat. Korábban ugyanis több fővárosi cégvezető is milliós összegeket vehetett fel. A Blikk adatai szerint például Nagyunyomi-Sényi Gábor Antal, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt. vezérigazgatója 5 millió 460 ezer forintot, Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója 6 millió 144 ezer forintot, Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója pedig 5 millió 568 ezer forintot kapott.
Tarlós decemberben arra szólította fel a cégvezetőket, hogy ne vegyenek fel 2 millió forint feletti prémiumot. Bár a szerdán a közgyűlés elé kerülő előterjesztés nem tartalmaz valódi indoklást, valószínű, hogy a főpolgármester felszólítása kevésnek bizonyult, ezért szükséges a bérpolitikai irányelvek módosítása, amit – az előterjesztés szövege szerint – követni fog az egyes vezetők munkaszerződéseinek prémiumra vonatkozó részeinek módosítása is.