Gulyás Gergely terjedelmes nyílt levélben utasítja vissza Colleen Bell kijelölt amerikai nagykövet állításait. Szerinte a magyarok nem szorulnak külső segítségre a saját jövőjükről szóló döntésben. Azt is beleírta a levélbe, hogy a rendszerváltás óta soha nem volt annyi külföldi tőkebefektetés Magyarországon, mint tavaly.
A fideszes kévpiselő, aki az Amerikai-Magyar Parlamenti Baráti Tagozat tagja is, a szerdai Magyar Nemzetben tette közzé levelét.
Gulyás Gergely szerint jogos felháborodást keltett Magyarországon, hogy a nagykövetjelölt szenátusi meghallgatásán a magyar belpolitikával kapcsolatban tudatlanságról tett tanúbizonyságot és pártpolitikai álláspontot képvisel. Szerinte ez különösen megnehezíti majd nagyköveti feladatai ellátását Magyarországon, "ahol a jobbközép kormánnyal szemben alkalmazott kettős mérce egyre erősödő ellenérzékeseket vált ki".
Colleen Bellt január 16-án hallgatta meg a washingtoni szenátus külügyi bizottsága, ekkor aggodalmát fejezte ki a demokratikus fékek és egyensúlyok magyarországi állapota, illetve több intézmény függetlenségének tekintetében.
Magyarország 1990 óta alkotmányos demokrácia, ahol az állam védi polgárai szabadságjogait. Kivéve 2006 őszén, – írja Gulyás – amikor a Gyurcsány-kormány rendőrsége "a kommuinzmus bukása óta nem látott brutalitással" bántalmazta egy békés tüntetés résztvevőit. Ekkor lett volna indokolt Gulyás Gergely szerint szót emelni az alapvető szabadságjogok védelmében, illetve aggódni a fékek és ellensúlyok meglétéért. A fideszes politikus sajnálja, hogy akkor az amerikai követség nem szólt semmit.
Gyurcsány pártját Gulyás a levél egy későbbi részében "a baloldali Jobbiknak" nevezi. Szerinte a Demokratikus Koalíció komoly veszélyt jelent a demokráciára, és "őszintén örülök, hogyha e szélsőségekkel szembeni küzdelemben a jövőben az ön támogatására is számíthatunk".
Gulyás szerint a jelenlegi Fidesz-kormány sokkal többet tett a szélsőségek ellen, mint a megelőzőek, például korlátozta a parlamenti gyűlöletbeszédet és büntetendővé tette a múlt bűneinek tagadását.
Gulyás: korlátoztuk a kormánytöbbség jogait
Az új alaptörvény nem változtat a magyar közjog szabályain, sőt korábban nem létező alkotmányos fékekkel korlátozta a kormánytöbbség jogait – írja.
A beruházási környezet megítéléséhez figyelembe kell venni, hogy a rendszerváltás óta soha nem volt annyi külföldi tőkebefektetés Magyarországon, mint tavaly – állítja Gulyás.
Gulyás szerint néhány "önjelölt Magyarország-szakértő", akik befolyással bírnak az amerikai diplomáciára és elkötelezettek a magyar balliberális oldal mellett – nem tudják elviselni, ha jobbközép kormány kerül hatalomra. "Ezek az emberek a legképtelenebb hazugságokkal igyekeznek félretájékoztatni az amerikai diplomáciát és a nyilvánosságot" – fogalmaz a fideszes képviselő.
Magyarország polgárai nem szorulnak külső segítségre a saját jövőjükrül szóló döntésekben – közli a nagykövettel a levél végén. A rossz főpróba a jó előadás biztosítéka – idéz végezetül Gulyás "egy magyar mondást". Reméli, hogy Colleen Bell szenátusi meghallgatását is ennek fényében kell értelmezni.