Az "elhamarkodott, átláthatatlan, sok szempontból káros 'reformok'" ellen szerveznek tüntetést pedagógus, oktatói és hallgatói szervezetek január 25-e szombatra a Szabadság térre.
"Döntéshozatal az oktatásügyi szakma bevonása nélkül, késik a tankönyvellátás, nem működik a radikálisan központosított állami közoktatás, állásukat vesztett, tapasztalt közalkalmazottak, a tanítás minőségét veszélyeztető, indokolatlan munkateher-növekedés, nemzeti pedagóguskar, végiggondolatlan pedagógus-életpályamodell, centralizált nemzeti alaptanterv, szűk, államilag befolyásolt tankönyvválasztékkal, forráskivonás az oktatásból, tankötelezettség korhatárának csökkentése, kötelező hit- és erkölcstan, heti öt testnevelés, megfelelő infrastruktúra nélkül" – sorolják tiltakozásuk tárgyát a szervezők az esemény Facebook-oldalán.
A felszólalók között ott lesz a Hálózat a Tanszabadságért, a Történelemtanárok Egylete, az Oktatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Demonstrációs és Sztrájkbizottsága (KÖZDEMOSZ) is, valamint a szervezők: Béres Bíborka, Kovács Zsófia, Meleg András és Gyetvai Viktor.
Meghívták a legtöbb oktatásért felelős vezetőt és szervezetet is.
A tüntetés délután három órakor kezdődik a Szabadság téren, január 25-én szombaton. A tüntetők követelik, hogy legyen valódi és nyilvános szakmai konzultáció, csak előre kidolgozott, megalapozott reformok léphessenek életbe, ne erőszakoljanak a diákokra a társadalom csak egy része által elfogadható gondolkodásmódot, adják vissza a forrást az oktatásba, biztosítsák a szólás- és véleményszabadságon alapuló közoktatást, legyen tanszabadság, valamint a közalkalmazottak és a közszolgálati dolgozók bér és munkakörülményeinek radikális javítását is várják.
A tüntetés a Szabadság téren kezdődik beszédekkel, majd menet indul a Sas utcán keresztül a Szent István térre, ahol megint beszédek hangzanak el. Ezután a Bajcsy-Zsilinszky út – Alkotmány utca – Nagy Ignác utca vonalon haladnak a Szalay utcába, az Emmi oktatásért felelős államtitkársága elé, ahol szintén beszédeket mondanak.
A tüntetéshez csatlakozott a Demokratikus Nevelésért és Tanulásért Egyesület, a Hallgatói Hálóza, a HAT – Hálózat a Tanszabadságért, a Hívatlanul Hálózat, a Középiskolai Hálózat – KIHA, az Oktatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Történelemtanárok Egylete, a Magyartanárok Egyesülete, a Közszolgálati Szakszervezetek Demonstrációs és Sztrájkbizottsága (KÖZDEMOSZ), a Diploma nyelvvizsga nélkül, a lista még bővül.