2014. január. 17. 10:36 Neuberger Eszter Utolsó frissítés: 2014. január. 17. 11:27 Itthon

Tömegével csábítják külföldről az érettségizőket

Idén látványosan sok külföldi iskola és felsőoktatási közvetítő ügynökség jelent meg standdal a tizennegyedik Educatio Kiállításon, melyen hagyományosan felsőoktatási intézmények mutatkoznak be a továbbtanuló érdeklődők számára, ezúttal a Papp László Sportarénában.

„Nem a szervezők által kiállított iskolai hiányzást igazoló lap miatt jöttem ide, az ELTE jogi képzéséről szeretnék mindent megtudni” – mondta egy középiskolás látogató érdeklődésünkre a 14. Educatio Kiállítás nyitónapján. 

Úgy tűnik, sok hozzá hasonló fiatal jött el, akik mind lelkiismereti kérdést csinálnak abból, hogy a lehető legtöbb információt megtudjanak a kinézett egyetemről vagy főiskoláról. A kiállító egyetemek standjain leginkább saját hallgatóik, általában a Hallgatói Önkormányzat képviselői dolgoznak. Az egyik elmondta: már több éve mindig hívják.  Bár fizetést nem kap érte, mégis szívesen vesz részt az Educatión, mert jó hangulatban telik, és „inkább bulis” a munka. Ez a látogatóknak is előnyös: első kézből nyernek insider információkat a felsőbbévesektől.

Külföldre csábítanak

Az Educatión egyébként nem csak oktatási intézmények állítanak standokat. Idén például kifejezetten nagy számban vesznek részt az úgynevezett közvetítő ügynökségek is, amelyek profilja az ügyfelek – főként középiskolás hallgatók – „garantált” kijuttatása valamely külföldi egyetemre, és az ottani tanulás megkezdéséhez szükséges ügyek intézésének átvállalása – persze szolgáltatási díj fejében.

A kifejezetten egy ország egyetemeire közvetítő ügynökségek Dániát, Hollandiát, Ausztriát vagy Ausztráliát reklámozták leginkább. A dániai és ausztriai továbbtanulás népszerűségében egyébként nagy szerepet játszik, hogy tandíjmentes a felsőoktatás. A standoknál megtudtuk, hogy ezt ki is használják a magyar diákok: a Study in Denmark munkatársai tájékoztattak, hogy csak ők évente 200 hallgatót küldenek ki a honlapjukon „a legboldogabb országnak” nevezett skandináv államba.

Klinghammer köszöntött

A tizennegyedik Educatio Kiállítást Klinghammer István felsőoktatási államtitkár nyitotta meg, aki az iskolarendszer „meggyógyításáról”, a pedagógusképzés megújításáról, a tanári szakma társadalmi megbecsülésének növeléséről és a kormány oktatásfejlesztési elképzeléseiről beszélt. „Az a feladat a következő 10-15 évben, hogy ne a térség legolcsóbb, hanem leghatékonyabb oktatási rendszerét hozzák létre. A politikának a gazdasági helyzetnek megfelelő felelősséggel, és a lehetőségekhez képest erőn felül kell finanszírozni az oktatást” – fejtette ki.

Azonban a szintén kiállító milánói Bocconi Egyetem egyik magyar hallgatója szerint (aki egyébként saját egyetemének képviseletében tájékoztat a kiállításon) éppen az adott ország legjobb egyetemeit nem képviselik Magyarországon a közvetítő irodák. „Nem értem, miért nem tudunk meg semmit például a Copenhagen Business Schoolról, vagy a bécsi Wirtschaftsuniwersitätről, holott az oktatási rangsorok előkelő helyein szerepelnek” – mondta, majd hozzátette: külföldi intézmény kiválasztásánál elsődlegesen két szempont alapján érdemes tájékozódni – a választásnál az országos és nemzetközi rangsorba elfoglalt hely, és a „belsős” hallgatói vélemény legyen a mérvadó.

A repitárgyakon túl

Noha az idei Educatio sem múlhat el corvinusos tollak, ELTE-s vászontáskák vagy BME-s bögrék nélkül, azért a kötelező információ- és brosúragyűjtő körutak után lehetett érdekességeket találni – például virtuális valóság alapú tanulási és prezentációs segédeszközök vagy szimulációs oktatóprogramok tesztelése közben.

Megtudtam, hogy van a világhálón kétszázezres lecketárhely, és hogy több magyar iskola is részt vesz egy e-Twinning névre keresztelt online nemzetközi testvériskola programban. Végül pedig majdnem leteszteltem egy pályaválasztási személyiségteszt segítségével, hogy jól döntés volt-e újságírónak állni, de aztán kiderült: ezért már az éppen előttem tesztelt gimnazista lány anyukájának ott helyben is fizetnie kellett.

Az Educatio kiállítás szombaton 17 óráig, ingyenesen látogatható.

Mi az Educatio?

Az Educatio kiállításon valamennyi hazai felsőoktatási intézmény képviselteti magát, az érdeklődők megismerkedhetnek a legújabb oktatási fejlesztésekkel, taneszközökkel, módszerekkel. A rendezvényen a felsőoktatási intézmények mellett tankönyvkiadók, taneszközgyártók és -forgalmazók, külföldi egyetemek, nyelviskolák, szakképző intézmények és oktatással foglalkozó kutatóintézetek is bemutatják kínálatukat. Olyan intézmények és vállalatok képviselőivel, szakembereivel is találkozhatnak az érdeklődők, akik meghatározó szerepet töltenek be a magyar oktatás fejlesztésében.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.