Vita a Városligetről: Papcsák "impulzív" kérdéseket kapott
A Városliget fejlesztésével kapcsolatos törvényjavaslat általános vitájával folytatódott a parlament keddi napirendjének tárgyalása. A közel háromórás vitában az ellenzék főként azt kifogásolta, hogy szerintük a Városligetben tervezett beruházásra egyik vonatkozó törvény sem lenne érvényes.
Nem igaz, hogy a kormány tiszta viszonyokat akar, mert az elmúlt hónapokban elfogadott, területfejlesztéssel kapcsolatos törvényekkel éppen ellenkező hatást érnek el - mondta a Városligetről szóló vitában Pál Tibor, az MSZP képviselője.
Elmondása szerint korábban, amikor fejleszteni akartak, a fideszes kerületek mindenáron meg akarták akadályozni a beruházást, most pedig senkit nem kérdeznek meg a tervekről. Úgy vélte, ez azért lehet, mert a Fidesz nem szeretné, hogy bárki belelásson a fejlesztésekbe, így van ez az Olimpiai park, a Várbazár, a Normafa, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, vagy a Kossuth tér esetében is.
Több százmilliárd forintról van szó, amit el akarnak titkolni a nyilvánosság elől - fogalmazott a politikus. Hozzátte, kétségtelen, hogy fejleszteni kell a Városligetet, de vitatta, hogy ilyen eljárással és most kell ezt megtenni.
Hegedűs Lorántné a Jobbik részéről úgy foglalt állást, hogy felelős döntéshozatali mechanizmusokat iktatnak ki a törvényjavaslat elfogadásával, és "zárójelbe teszik" a kerületi és fővárosi önkormányzatot.
Álláspontja szerint sok hasonlóan fontos hely van az országban, mint a Városliget, a Fidesz mégis csak a fővárosi parkra, egyetlen helyrajzi számra akar törvényt hozni. A képviselő szerint e nélkül is meg lehet valósítani törvényes keretek között egy projektet és feltette a kérdést, miért rendezetlen a tulajdonviszony, amikor a kerületben és a fővárosi közgyűlésben is a Fidesz van többségében, meg tudnának egyezni a projektről.
Hegedűs Lorántné azt kérte az előterjesztőktől, hogy mutassák be a terveket, mert lehet, hogy azok alapján még támogatnák is a javaslatot, ennek egyik feltétele, hogy újra felépítik a Regnum Marianum templomot.
A képviselő nonszensznek nevezte, hogy a fővárosi önkormányzat kerületi szabályozási tervet készít, és azt kérdezte, miért kell 99 évre vagyonkezelési jogot átadni. Szerinte, ha nincs "mutyi" a háttérben, akkor csak a beruházás idejére adnák át a terület kezelését.
Szél Bernadett, az LMP tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy szerinte vákuumot hoznak létre a törvényjavaslat elfogadásával, amelyben a projektet jegyzők azt csinálnak, amit akarnak. Azt mondta, ha szépíteni akarják a várost, annak nem lenne akadálya, de itt nem erről van szó, a civil szakértők pedig elhamarkodottnak nevezték a beruházást, amely nincs tekintettel arra, hogy más kerületekben milyen hatásai lehetnek.
Az ellenzéki képviselő azt kérte, hogy először tervezzék meg a projektet, majd arra kérjenek felhatalmazást a parlamenttől. Olyan ez a javaslat, mint a Normafa fejlesztéséről szóló - folytatta Szél Bernadett. Szerinte minden korlátozó jogintézmény alól felmentést adtak, így akár a korlátlan beépíthetőség is lehetséges.
Feltette a kérdést, hogy kinek az érdeke ez a javaslat, mert szerinte nem a zuglóiaké. Ezen kívül több kérdést is feltett Papcsák Ferenc beterjesztőnek, a XIV. kerület polgármesterének, egyebek mellett azt, vannak-e konkrét tervek, mekkora hányadot építenek be, mennyi fát vágnak ki, megkérdezték-e az érintetteket.
Szabó Rebeka független képviselő, az Együtt-PM politikusa a vitában azt mondta, hogy a javaslat a Normafa-törvény mintájára készülhetett, de annál sokkal messzebb megy, mert minden korlátozás alól kiveszi a Városligetet.
Azt is elmondta, hogy a fővárosban a zöldfelület fele elvesztett a rendszerváltás után, és most még egy városligetnyi terület is eltűnhet. Szabó Rebeka felszólalásában többször is garanciát kért arra, hogy nem csökken a zöldfelület aránya a területen.
Visszaidézte a kormánypárti képviselők azon érvelését, hogy a Városliget nem elég rendezett és feltette a kérdést, egy bódésor lebontásához miért kell kiemelt beruházásként kezelni a projektet és miért kell kivenni azt minden szabályozás alól.
Kitért arra is, hogy nagyon fontos a turizmus, a fejlesztés, de sokkal fontosabb a Budapesten lakók életminősége. Felhívta a figyelmet arra, hogy a közparkkal határos VI. és VII. kerületben a legkevesebb a zöldfelület, ezért is kockázatos a beruházás.
Papcsák Ferenc előterjesztőként úgy válaszolt a vitában elhangzottakra, hogy az "impulzív" felszólalások is azt mutatják, fontos témáról tárgyaltak, és fontosak voltak az elhangzott gondolatok. Azt mondta, fontosnak tartja a zöld felület nagyságának megtartását, sőt, fejlesztését.
Közölte továbbá, lesznek hatósági és engedélyeztetési eljárások, közbeszerzést is kiírnak, az ezek hiányával kapcsolatos aggályok "légből kapottak". Ezt követően Ujhelyi István lezárta az általános vitát.