Hajnalig vitáztak a parlamentben, egyetlen fideszessel
A pénzügyi tárgyú törvények módosításáról, valamint a kormány 2030-ig terjedő területfejlesztési koncepciójáról szóló javaslat általános vitájával folytatták a keddi napirend megtárgyalását a képviselők, csaknem hajnali 2 óráig. A vitáig egyetlen képviselő tartott ki a Fidesz részéről. Ma elvileg reggel 9-kor kezdenek a képviselők.
Az Országgyűlés a késő esti órákban folytatta és lezárta a kormány pénzügyi tárgyú törvénymódosító javaslatainak napközben megnyitott általános vitáját. A Fidesz nevében Balázs József ismertette és támogatta a kabinet korábban részletesen is ismertetett elképzeléseit, amelyek között szerepel a hitelintézeti törvény átalakítása is.
Ellenzéki oldalról két jobbikos képviselő, Staudt Gábor és Gaudi-Nagy Tamás kért szót. Előbbi felszólalásában összességében kevésnek nevezte a kormány javaslatait, ugyanakkor több részletszabályt támogathatónak minősített, például azt, hogy a gépjármű-felelősségbiztosítás kedvezményezettjei a nettó kártérítést készpénzben is felvehetik.
Gaudi-Nagy Tamás elfogadhatatlannak nevezte, hogy az ülésteremben "totális érdektelenségben" zajlik a teljes hitelintézeti törvény "cseréjének" vitája, mivel a Házban alig húsz képviselő ül, a jelenlévők között pedig többségben van az ellenzék.
Komoróczki István tervezéskoordinációért felelős államtitkár zárszavában azt hangsúlyozta, hogy a kormány a magyar nemzeti érdekeket érvényesíti előterjesztésében.
Az általános vitát az elnöklő Ujhelyi István lezárta.
A területfejlesztési koncepcióról szóló általános vitában az expozé, valamint a vezérszónoki felszólalások már korábban elhangzottak, este tíz órától pedig a képviselői felszólalások következtek.
Kolber István független képviselő, a volt regionális fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter azt mondta, múlt kedden CD-n kapták meg az anyagot, de a képviselői számítógépek műszaki állapotuk miatt nem alkalmasak arra, hogy CD-t olvassanak.
Azzal folytatta, hogy 2005-ben fogadták el az első területfejlesztési koncepciót, akkor 8,5 órát vitatkozott róla a ház, és a képviselőknek 18 napjuk volt felkészülni az általános vitára. Hozzátette, hogy a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési ciklus fejlesztéspolitikáját is ez alapján határozták meg.
Úgy véli, hogy a javaslat eltávolodik a regionalizmustól, megszűnnek a régiók, és a megyék feladata lesz a területfejlesztés. Ezek mellett az Orbán-kormány ideje alatt nőtt az ország külföld általi elutasítottsága, hűbéri viszonyokat teremtettek, megkérdőjelezték a tulajdont, rontották az oktatás feltételeit, és tovább nyílt a szociális olló.
Kovács Péter a Fidesz részéről ezzel szemben úgy foglalt állást, hogy a dokumentumnak sikerült elég részletesen kitűzni a célokat ahhoz, hogy tudják, melyik irányba menjenek, és a javaslat kellően "nagyvonalú" ahhoz, hogy mindenki egyetértsen a célokban.
Az egyik legfontosabb előrelépésként említette a képviselő, hogy nem a kistérségi vagy régiós szintet nevezték meg a fejlődés motorjaként, hanem a megyék irányítják majd ezt a feladatot. Ezt azzal indokolta, hogy a megyerendszer bevált, és át tudják látni a fejlesztéseket.
Kepli Lajos, a Jobbik képviselője elsősorban a megújuló energiával kapcsolatos fejlesztésekről beszélt, kiemelte, hogy a szokásos ígéreteket és állításokat tartalmazza a koncepció arról, hogy növelni kell a megújuló energia mértékét, és arról, hogy vízügyi beavatkozás válik szükségessé a klímaváltozás miatt, de ennél részletesebben nem foglalkozik a témával a dokumentum.
Szerinte olyan árvízvédelmi stratégiára van szükség, amely hosszabb távú megoldást biztosít a szélsőségessé váló csapadékviszonyok miatt. Jelezte még, hogy az ásványkincsek felhasználásáról nem rendelkezik a koncepció.
Gaudi-Nagy Tamás ügyrendi felszólalásában azt kérte, hogy vegyék le a napirendről az előterjesztést, mert egyetlen kormánypárti képviselő ül csak a padsorokban, és ez méltatlan a javaslathoz. Lezsák Sándor levezető elnök úgy döntött, folytatják a napirend megtárgyalását.
Göndör István, az MSZP részéről a koncepcióval kapcsolatban több témakört is említett, a határmentiségről azt mondta, felháborítónak érzi, hogy Magyarországon Pécset jelölik ki központnak a délnyugati térségben, de azt nem veszik figyelembe, hogy Horvátországban milyen városokat jelölnek ki, pedig fontos lenne a kapcsolatok segítése.
A kistérségekről azt mondta, azért növekedik a hátrányos kistérségek száma, mert a városok "elszívják a levegőt" a kistelepülések elől, és az adósságátvállalással is a városok nyertek. Ezen kívül jelezte, szeretné, ha a városok felelőssége nagyobb hangsúlyt kapjon.
A vita utolsó egy órájában csak jobbikos képviselők szólaltak fel, akik a koncepcióval kapcsolatos álláspontjaikat ismertették, és közülük többen kifogásolták, hogy egyetlen kormánypárti képviselő, Kovács Péter vett részt a vitában a Fidesz részéről.
Komoróczki István államtitkár azt mondta, hálás az elhangzottakért, amelyek azonban szerinte kampánycélokat is szolgáltak. Bár napirend utáni felszólalásra ketten is jelentkeztek (Bartos Mónika a Fideszből és Vágó Gábor az LMP-ből), de felszólalási szándékukat visszavonták.
Lezsák Sándor ezért az általános vita után a keddi ülésnapot is lezárta. A képviselők reggel 9 órakor folytatják munkájukat.