Letolt nadrág és minibalhé: harminc fővel tüntettek a józsefvárosi pályaudvarnál
A Magyar Hajnal Mozgalom szombat délutánra hirdetett tüntetést a "Holokauszt-ipar ellen" józsefvárosi pályaudvarhoz, ahol egy új intézményt hoznak létre a zsidóüldözés emlékére. A hvg.hu helyszíni tudósítása a kis létszámú tüntetésről, és az ellentüntetésről.
A Facebookon meghirdetett tüntetésre szombaton fél 3-ig összesen 105-en jelezték részvételüket, egyik kommentelő azt írta, hogy csodálkozik, hogy ilyen létszám mellett nem fújták le a tüntetést a józsefvárosi pályaudvarra tervezett holokauszt-intézmény ellen. A hvg.hu tudósítója szerint az ígértnél még jóval kevesebben, alig harmincan jelentek meg a Fiumei útnál a tüntetők, akikhez a Magyar Nemzeti Gárda képviselője beszélt. Azt mondta, hogy holokauszt-tagadó, de sokkal fontosabb dologkra kellene költeni véleménye szerint azt a pénzt, amit az intézményre költenek, például a vesztes magyar csaták emlékére.
Ugyanakkor egy másik megmozdulást is szerveztek a tüntetők ellen a közösségi oldalon, akik a tudósítónk szerint körülbelül ugyanannyian érkeztek a helyszínre, mint a tüntetők, és szirénákkal zavarták meg a beszédeket. Az ő céljuk, hogy tiltakozzanak a holokauszt-tagadás ellen. "Nem tűrhetjük hogy a szélsőjobbos mozgalmak tagadják és hamisítják a történelmi tényeket!!! Gyertek el ha úgy gondoljátok hogy szerintetek is ezzel meggyalázzák a Holokauszt áldozatainak emlékét".
A tiltakozáshoz csatlakozó szervezetek: Antifasiszta Liga, Mada Akciócsoport , Szövetségben Együtt Magyarországért, Hét Olajfa Egyesület , Európai Föderalisták Uniója Magyarországi egyesület ( Union of The European Federalists Hungary Associotion ) Európai Nők Szervezete , Híd a Demokráciáért Egyesület, Rosta Mozgalom, Családok a Családokért Polgári Egyesület, Változást! 2014 Mozgalom, Antifasiszták Egységbe facebook csoport.
Egy embert előállítottak, miután letolta a nadrágját az ellentüntetőkkel szemben. A kis létszámú tüntetésről egyszerre távoztak a két oldal résztvevői, akik a villamosmegállóban összeszólalkoztak, és kisebb dulakodásra is sor került. Egy embert igazoltattak.
Nemrégiben megírtuk, hogy Schmidt Mária, az intézmény szakmai koordinációjáért felelőse a Sorsok Házában elsősorban a fiatalok érzelmi azonosulását, megrendülését szeretnék elérni úgy, hogy "alulnézetből", vagyis egy gyermek szemszögéből, egy tizenéves számára is érthető módon mutatják be a holokausztot. A magyar zsidók második világháborús sorsát úgy próbálják majd bemutatni, hogy annak magyar és egyúttal általános emberi üzenete legyen, közben érzékeltetve az emberi sorsok mögötti döntések súlyát. A segítők és embermentők történeteivel jó példát akarnak mutatni a kiállítást megtekintő diákoknak. A látogatóknak egy labirintusban kell majd haladniuk, amivel a zsidók akkori bizonytalan és kiszolgáltatott helyzetét akarják érzékeltetni. A kiállításon alkalmazni fogják a modern technika legújabb vívmányait, és az emlékhely anyagát folyamatosan bővítik az esetleges új információkkal.
Az intézmény létrehozásával hangsúlyozni akarják, hogy a magyar zsidó közösség és kultúra kiemelt része a magyar kulturális örökségnek és a kortárs magyar kultúrának – mondta Fürjes Balázs. A kormány egyáltalán nem tűr meg semmiféle nemi, faji és vallási megkülönböztetést – szögezte le.
"A magyar zsidók holokausztja magyar tragédia, magyar bűn, és olyan veszteség, amellyel kapcsolatban Navracsics Tibor (közigazgatási és igazságügyi miniszter) kijelentette, hogy a magyar állam is felelős volt miatta" – hangsúlyozta Fürjes Balázs. "Felejteni tilos, emlékezni kötelező" – mondta a kormánybiztos, hozzátéve: mindent elkövetnek azért, hogy a rövid határidő ellenére már jövő áprilisban megnyíljon az új emlékhely.
A hallgatóság soraiban helyet foglalt Heisler András, a Mazsihisz elnöke, aki hangsúlyozta: fontos, hogy az új budapesti emlékhely együttműködjön a jeruzsálemi Jad Vasem holokauszt-emlékközpont és múzeummal.
A találkozón részt vett több holokauszt-túlélő, köztük Müller Frigyes, aki elmondta, hogy számára különösen megrendítő az új intézmény helyének kiválasztása, mert gyerekként őt is a józsefvárosi pályaudvarra vitték, és csak az mentette meg a deportálástól, hogy nagynénje az utolsó pillanatban kimentette a transzportból.