Alig több mint ezer felvételizőnek jelent megoldást a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szerdán aláírt megállapodása - írja az Eduline.
1156 – ennyi felvételizőt előzött meg az a huszonöt hallgató, aki szeptemberben állami ösztöndíjasként kezdhette meg tanulmányait az elmúlt években többször „tücsökszakként” aposztrofált kommunikáció- és médiatudomány szakon. Ez volt az egyik a tizenhat népszerű alapszak közül, amelyet a kormány eredeti elképzelése szerint kizárólag önköltséges formában hirdethettek volna meg az egyetemek és főiskolák, vagyis egyetlen diák sem tanulhatott volna ingyen, állami ösztöndíjasként - olvasható az Eduline cikkében.
A decemberi és januári diáktüntetések után a HÖOK és az oktatásért felelős erőforrás-minisztérium állapodott meg arról, hogy mégis lesznek államilag finanszírozott helyek ezeken a szakokon, de csak azok tanulhatnak ösztöndíjasként, akik elérik a központilag meghúzott ponthatárt.
Már akkor látszott, hogy a verseny minden korábbinál élesebb lesz: a több ezer felvételizőt vonzó gazdasági szakokon például 460-465, a jogászképzésen szintén 465, kommunikáción pedig 470 pontot kellett volna elérni a maximális 500-ból. Ez pedig csak azoknak ment volna, akik – amellett, hogy jelesre-kitűnőre érettségiznek – egy vagy két tantárgyból emelt szintű érettségit, vagy legalább egy nyelvvizsgát szereznek.
Nem véletlen, hogy az erőforrás-minisztérium módosított a Balog Zoltán tárcavezető által többször átmenetinek nevezett ponthatárokon – a kormány ugyanis ígéretet tett arra, hogy az érintett szakokon a hallgatók 15-20 százaléka államilag finanszírozott formában kezdheti majd meg tanulmányait, a januári ponthatárok mellett ez azonban kivitelezhetetlennek tűnt. Júliusban ezért az eredetinél alacsonyabb – kommunikáció szakon például 470 helyett 455-ös, kereskedelem és marketing képzésen 460 helyett 449-es – ponthatárt hirdettek ki, de a felvételizőknek még így is csak töredéke - több mint húszezer jelentkező közül mindössze 1102 - szerzett állami ösztöndíjas helyet.
Pénzügy és számvitel szakon összesen 1446-an kezdték meg tanulmányaikat, közülük azonban mindössze 118-an kaptak finanszírozott helyet, a gazdálkodási és menedzsment képzésen 2658 elsőéves tanul, közülük 150-en állami támogatással – igaz, ez még mindig jobb arány, mint a 2012-es, amikor egyetlen gazdasági szak sem indult el államilag finanszírozott formában.
A legkevesebb - tíz - hallgató gazdaságelemzés szakon kezdett szeptemberben ösztöndíjasként, de andragógián is csupán tizenegyen, a kacifántos nevű munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási szakon pedig tizenhárman - írja az Eduline.