Tömegesen kérik ki a gyerekeket a kötelező napköziből
A felsős diákok több mint kétharmada nem kér a délután négyig tartó napköziből, de az alsó tagozaton is majdnem egyharmados a felmentést kérők aránya. A parlament oktatási bizottságának LMP-s alelnöke szerint az adatok azt mutatják, hogy az elképzelés megbukott, és inkább a valódi egész napos iskolát kellene megvalósítani.
Az alsó tagozatos diákok szüleinek 27 százaléka, a felső tagozatosok esetében pedig 70 százaléka kért teljes vagy részleges felmentés a tanórák utáni iskolában tartózkodás alól - közölte szombaton Osztolykán Ágnes, az LMP országgyűlési képviselője, aki többször is írásbeli kérdéssel fordult az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) a szeptembertől bevezetett, kötelezően délután négyig tartó napközi ügyében.
Osztolykán szerint a többszöri rákérdezés után megkapott adatok beigazolták korábbi felvetésüket, miszerint "az állami napközi koncepciója megbukott", mert a szülők jelentős része nem akarja gyerekét a tanítási órák után is délutánig az iskolában hagyni. Az oktatási bizottság alelnöke közleményében azt ígérte: "az LMP továbbra sem fogja békén hagyni az oktatási tárcát", hiszen még mindig nem tudni, hogy az iskolák kiknek és milyen feltételekkel adnak felmentéseket.
A képviselő - "ismerve az államosított és súlyos megszorításokon átesett iskolarendszer helyzetét" - nincs arról meggyőződve, hogy az Emmi állításának megfelelően a napköziben "vonzó és színes programokat biztosítanak" a gyerekeknek, és "több idő jut a felzárkóztatásra, a tehetséggondozásra" is. Az LMP a napközi alternatívájaként az egész napos iskola bevezetését javasolja, ami a kormány eredeti szándéka is volt.