Itthon M. László Ferenc 2013. október. 17. 10:44

Orbán villámhárítónak használhatja Csányit

2010 óta árnyként jelen van a Magyar Labdarúgó Szövetség életében Orbán Viktor, akinek a nyomására távozott már szövetségi kapitány, MLSZ-elnök, tavasszal pedig az ő kérésére alakították át még az utánpótlás bajnokságot is. Ám a hollandoktól elszenvedett vereség után a Fidesz ügyes kommunikációs csapással elterelte erről a figyelmet, és az OTP elnök-vezérigazgatója lett a villámhárító. Miközben a fideszes politikusok focifronton támadják, Csányi a kormánnyal is kemény küzdelmeket vív.

Egy este megcsörrent Leisztinger Tamás milliárdos vállalkozó, a diósgyőri fociklub tulajdonosának telefonja. A vonal másik végén állítólag maga a miniszterelnök szólalt meg jelezve, tud arról, hogy a csapatának edzőproblémái vannak, majd Leisztinger figyelmébe ajánlotta Sisa Tibort, Kaposvár korábbi edzőjét. Szinte lehetetlen kideríteni – hiába kerestük a vállalkozót ismerősein keresztül –, hogy valóban megtörtént-e ez tavaly júniusban, viszont két, neve elhallgatását kérő, Leisztingert jól ismerő forrás is azt mondta a hvg.hu-nak, a milliárdos azóta többször elmesélte a történetet szűkebb baráti körben.

Egy biztos: 2012 júniusa és novembere között volt a DVTK edzője Sisa, akit annak ellenére neveztek ki, hogy a klub áprilisban még azt deklarálta: inkább külföldi szakembert keres a posztra. Idén júniustól a szerbiai Tomislav Szivics irányítja a csapatot. A diósgyőri eset is azt mutatja, hogy a bevallottan futballmániás Orbán Viktor még az edzői kinevezések, játékosvásárlások szintjén is nyomon követi a magyar foci történéseit, és ha szükségét érzi, személyesen ad tanácsokat a kluboknak. Még az sem zavarta, hogy Leisztingert MSZP-közeli vállalkozóként tartják nyilván, a Fidesz politikusai 2010 előtt folyamatosan támadták az üzletember vállalkozásait.

Érdekes módon viszont a kormányfő nem nyilvánított egyértelmű véleményt a Hollandiával szemben pénteken elszenvedett 8:1-es mérkőzés óta, pedig a Fidesz és az MLSZ elnöke között nyilatkozatháború folyik. (Keretes írásainkban megtalálja a szaftos mondatokat). Csányi Sándor szerdai sajtótájékoztatóján még azt is megengedte magának, hogy politikai nyilatkozatot tegyen: miután több kormánypárti politikus távozásra szólította fel, ő azzal vágott vissza, hogy „a Fidesz távozását is sokan akarják”.

Hernádi, Csányi és Orbán a VIP-páholyban - szeretik a focit
Stiller Ákos

Villámhárító lett az MLSZ

Elképzelhetetlen, hogy az erősen központosított pártban Orbán tudta és engedélye nélkül nyilatkozzanak a politikusok a pártelnök számára annyira fontos fociról – mondták a hvg.hu-nak fideszes források. Egy, az MLSZ elnökségi ügyeire rálátó forrás szerint ennek ellenére Orbán szinte biztosan nem akarja Csányi távozását az MLSZ éléről. „Egyrészt ő is látja, hogy hasznos munkát végez, másrészt a hatalmi harcban számára jó helyen van, kiszolgáltatottabb a támadásoknak” – mondta forrásunk arra utalva, hogy a választások előtt jól jön a miniszterelnöknek, ha a magyar foci sikertelenségéért nem őt, hanem a futballszövetséget hibáztatják, a szidalmakat az MLSZ felé lehet irányítani.

Monnyon le! Előtte

Szégyen és gyalázat, amit az MLSZ, annak elnöke és főtitkára csinál” – fakadt ki Deutsch Tamás a Facebookon vasárnap. Az MTK elnöke szerint az MLSZ elnöke és főtitkára „elherdálják a magyar labdarúgás fejlesztésére rendelkezésre álló lehetőségeket”, „időt és energiát nem kímélve azzal foglalatoskodnak, hogyan basáskodjanak az ultra szurkolókkal, miközben kézen-közön, átláthatatlanul osztogatják el az utánpótlás akadémiák fejlesztésére biztosított költségvetési forrásokat”.
Csányi és az egész MLSZ vezérkar távozzon! Most!” – írta szintén a közösségi oldalon Wintermantel Zsolt a Magyarország-Andorra mérkőzés után.
A Fidesz kommunikációs igazgatója, Kocsis Máté is hasonló véleményt fogalmazott meg utalva a szövetségi kapitány lemondására: "Gyalázat, szégyen, szánalom! Egervárinál nem szabad megállni..."

Az MLSZ háza táján a vitát úgy értékelik, hogy az említett fideszes kommunikációs trükkön felül a konfliktus nem a magyar fociról szól, mert a szövetség által kijelölt irány 2010 óta bírja Orbán támogatását, sőt az elmúlt három évben a miniszterelnök-pártelnökkel a legtöbb döntést egyeztették. Csányi szerdán erről azt mondta, a miniszterelnök sem szólította fel lemondásra, a 8:1-es vereség után beszéltek telefonon, továbbra is kiegyensúlyozott a kapcsolatuk.

A foci aprópénz ehhez képest

A bankár több más ügyben is komoly konfliktusokat vállalt, hónapok óta össztűz alatt áll. Csányi és a kormány között már nyár óta folyik a huzavona a devizahitelesek megmentéséről. Navracsics Tibor igazságügyi miniszter még július közepén jelentette be, hogy egy jogszabállyal fogják a devizahitelek feltételeit általános érvénnyel módosítani. Már ezt követően esni kezdtek az OTP-részvényei, később pedig maga Csányi is eladásba kezdett – közel 11 milliárdnyi részvényt piacra dobva –, ami megütötte a tőzsdét, jelezve, hogy a bankárnak hatalmas súlya van a magyar gazdaságban.

A céltábla visszalő

Erre jöttek Csányi szerdai válaszai. Kocsis Máté szerinte „hazudhat eleget” pártszóvivőként, és felidézte, hogy a politikus vezette VIII. kerületben csökkent a pályák száma. Wintermantelnek elsőre még a nevére sem emlékezett, majd azt mondta, a foci komoly ügy, nem úgy, mint a politika. Deutschot „twitter huszárnak” nevezte, majd felidézte, hogy sportminiszterként használhatatlan beléptető rendszert vett drága pénzért, a politikus által említett korrupcióval kapcsolatban pedig kezdjék a vizsgálatot az MTK-val.

A Fidesz-közeli üzletember, Simicska Lajos közvetett érdekeltségébe tartozó Magyar Nemzet a részvényeladás után azt írta, Csányi súlyos beteg, visszavonulását készíti elő, amit a bankár cáfolt. Az ATV-nek adott szeptemberi interjújában azt mondta, az összes devizahitelt forintosítása esetén a bankszektor 950 milliárd forintos kárt szenvedne, ebből az OTP 300 milliárdos veszteséget könyvelhetne el. Szerinte ez végzetes lenne a bankszektorra nézve. Azóta a bankszövetség kidolgozott egy javaslatot, amely szerint a kormány is vállalna a terhekből, ám ezt a kabinet alkalmatlannak tartotta, és novemberig adott határidőt arra, hogy az érdekvédelmi szervezett „jobb” megoldással rukkoljon elő, mert ha nem, a kormány egyeztetés nélkül terjeszti elő saját javaslatát.

Közben más frontokon is csatában áll a bankár a kabinettel. Augusztus közepén számolt be arról a Népszabadság, hogy a kormány nem támogatja az állammal közösen létrehozandó OTP-s zöldbank kialakítását. Ugyanakkor az állami irányítás alá vont takarékszövetkezeti szektor – ha megvalósul a jelentős tőkét igénylő terv – is az OTP-nek támasztana versenytársat a piacon. Erre augusztus elején Csányi hatásos választ adott: mint arról a HVG beszámolt, az OTP együttműködési megállapodást kötött az Agrárgazdasági Kamarával.

Monnyon le! Utána

Kocsis azt mondta, közéleti szereplőként Csányinak tűrnie kell a kritikákat, még ha „rossz állapotban is van” a vereség után, és igenis fejlesztették a józsefvárosi pályákat, csak nem MLSZ pénzből, mert az túl drága lett volna.
Deutsch „vesztes MLSZ-elnöknek” nevezte, aki szerinte „kapuzárási pánik showt” tartott.
Wintermantel tanácsot adott az OTP-vezérnek: legyen kevésbé arrogáns a szurkolókkal, mint amilyen a bankban a beosztottjaival.

A HVG értesülései szerint a Takarékszövetkezeti Szövetség vezetősége tavasszal látogatást tett az agrárkamara új vezérkarnál, hogy belőlük legyen majd a kamara „házibankja”, ám az OTP-s lobbi megint erősebbnek bizonyult. Csányi egyébként tavaly óta nyilatkozatháborúban áll a Miniszterelnökséget irányító Lázár Jánossal is, aki legutóbb az ország legnagyobb uzsorásának, korábban az országot foglyul ejtő polipnak nevezte, mire Csányi feljelentette. Mint a hvg.hu tavaly megírta, a kettőjük közötti vita szintén a mezőgazdasággal kapcsolatos.

Bár a Reuters bankárról készült portréja szerint az Orbánhoz fűződő jó kapcsolata révén Csányi 2010-ben el tudta érni, hogy a tervezettnél jóval kisebb legyen a bankadó, ő maga már arról panaszkodott az Origónak adott idei interjújában, hogy kihagyják az egyeztetésekből. Az OTP vezetője szerint a kormány egyoldalúan rúgta fel a bankokkal a különadóról kötött 2011-es megállapodást, és ez „fekete folt” lesz annak a kormánytagnak az életrajzában, aki így döntött – legyen szó akár Orbánról, akár Matolcsyról.

Orbán: Csányi „kiváló üzletember”

„A jelenlegi helyzetben olyan MLSZ-elnökre lenne szükség, akinek nem növeli a tekintélyét az, hogy ő lesz a szövetség vezetője, az MLSZ tekintélyét viszont nagyban növeli, hogy ő az elnök. De hogy az elnökségnek le kellene-e mondania, hogy pontosan miként zajlik az újrakezdés, ezekben a kérdésekben a politika nem lépheti át a mozgásterének a határait” – ezt Orbán Viktor nyilatkozta még kormányra kerülése előtt 2010 januárjában Alcsútdobozon, ahova a klubvezetők hívták meg beszélgetni.

Kubatov, Deutsch és Csányi 2011-ben Tusványoson - szeretik egymást
Túry Gergely

Az ellenzéki pártelnök ezzel tette nyilvánvalóvá, hogy az MLSZ-ben változást szeretne. Egy hónappal később az MLSZ közgyűlésén hivatalosan is lemondott Kisteleki István. A szövetség korábbi elnöke egyébként már az alcsúti találkozó előtt jelezte, hogy fel fog állni az elnöki székből. 2009. december 21-én Orbán Viktorral együtt vett részt a Puskás Ferenc-díj zürichi gáláján, majd hazatérte után sajtótájékoztatót tartott, ahol bejelentette, tavasszal – mandátuma lejárta előtt – távozik. Orbán korábban kerülte a találkozókat Kistelekivel, az MLSZ hiába hívta több alkalommal is a Telkiben kialakított új edzőközpontba. A decemberi találkozójuk után bejelentett lemondását a szövetség elnöke nem indokolta, a tájékoztatón az újságírók nem tehettek fel kérdéseket.

Az alcsútdobozi beszélgetésen az Orbán által lefestett szövetségi kapitány képe sok tekintetben illett Csányi Sándorra. Egy, az MLSZ elnökségi ügyeire rálátó forrás szerint Orbán 2009-2010 fordulóján már egyértelműen az OTP vezérében gondolkodott. Abban az időszakban a magyar foci meghatározó figurái, több klubelnök is közös nevezőn volt a pártelnökkel. Forrásunk szerint „sorban érkeztek a küldöttségek” Csányihoz, hogy vállalja a feladatot, még Kisteleki is kérlelte. Amikor hivatalossá vált 2010 márciusában a jelölése, azonnal megszólalt Orbán is, aki a vidi.hu-nak azt mondta, „jótékony hatású” lesz a „kiemelkedő üzletember” megválasztása.

„Életem legnehezebb feladatának tartom, nem vagyok benne biztos, hogy meg tudom oldani” – így mutatkozott be megválasztása után az MLSZ új elnöke 2010 júliusában. Két nappal később személyesen kereste fel Orbánt a parlamenti irodájában, ahol a miniszterelnök közölte, Csányi személye garancia arra, hogy „a magyar labdarúgás üzleti alapon is meg tud szerveződni”.

Alkut kötöttek

A szövetségi munkára rálátó források – kormányzati forrásainkkal összhangban – azt mondták, Csányi és Orbán 2010-ben alkut kötött. Az OTP vezére egyik forrásunk szerint hosszan kérette magát, feltételeket szabott: mondjon le Kisteleki elnöksége, fogadják el az alapszabály módosítását – az MLSZ az összes kérését teljesítette. Az alku része volt, hogy az MLSZ alkalmazkodik a kormány sportpolitikájához, több lényeges kérdésben konzultál a miniszterelnökkel.

Szívesen adott tippeket
Stiller Ákos

Az első lényeges lépés Erwin Koeman szövetségi kapitány menesztése volt. Orbán már 2009 őszén jelezte, hogy „nincs jó kezekben a válogatott”, mert a holland edző „vérprofi, pénzért dolgozik”, „nem szakad meg a szíve”, ha a csapat nem sikeres. Ugyan a 2010-es júliusi Orbán–Csányi-találkozó után a szövetség elnöke azt mondta, Koeman sorsáról az MLSZ dönt, forrásaink szerint Orbán kérése volt, hogy a kapitányt minél hamarabb menesszék. Viszont utódját több MLSZ-s forrás szerint is Csányi választotta ki, igaz, az U20-as válogatott korábbi kapitányát, Egervári Sándort Orbán is többször dicsérte a 2009-es világbajnokságon megszerzett bronzéremért – tehát mindketten jó döntésnek tartották az edző kinevezését.

Csányi 2010-ben kikötötte, hogy személyi döntésekben autonóm lesz, így forrásaink szerint az MLSZ elnöksége – a volt fideszes képviselő, Bánki Erik és a kondorosi polgármester, Dankó Béla kivételével –, illetve az apparátus az ő embereivel lett feltöltve. Orbán viszont ezen is rajta tartotta a szemét: három éve jelezte Csányinak, „nem helyesli”, hogy Vági Mártont, a privatizációs ügynökség volt vezetőjét akarja főtitkárnak. Ám az OTP vezére keresztülvitte az akaratát – ezt a vitát idézte fel most Deutsch azzal, hogy nekiment Váginak, akit „bukott ÁPV vezérigazgatónak” nevezett.

Az OTP-re Felcsúton is lehet számítani

Egy, a látványsportoknak juttatott adókedvezményről szóló törvény kidolgozásában részt vállaló forrás a hvg.hu-nak azt mondta, a kormány kezdeményezésére külső szakértők írták meg. Jelenleg ez a bonyolult és átláthatatlan rendszer képezi a magyar foci és részben az MLSZ anyagi alapját.

Egervári - őt speciel Csányi választotta
MTI - Szigetváry Zsolt

Két MLSZ-es forrás is azt mondta, ezért sem értik Deutsch kifakadását, aki szerint a szövetség „átláthatatlanul osztogatja el az utánpótlás akadémiák fejlesztésére biztosított költségvetési forrásokat”, ráadásul az Átlátszó cikksorozatban számolt be arról, hogy ebből épül a felcsúti stadion, 2013-ra pedig az MLSZ 2,2 milliárd forintos támogatást javasolt a Puskás Akadémiát működtető alapítványnak. Az akadémia honlapja szerint három kiemelt támogatójuk van: az OTP, a Mol és a felcsúti polgármester cége.

A stadionépítésekről szintén a kormány döntött: a tervek szerint 2016-ig erre összesen 203 milliárd forintot szánnak. Míg az MLSZ – ez kiderül Csányi 2011-es tusnádi programismertetőjéből – főleg kisebb pályákat akar építeni az igazolt focisták számának növelése érdekében, a kormány inkább a gigaberuházásokra költene. Az MLSZ felkérésére készült el viszont a rendbontó szurkolókat kiszorító törvény, amit a sportjogász Sárközy Tamás készített elő (2013 júliusától elvben kizárólag a látogatók egyedi azonosítására alkalmas beléptető rendszerrel ellátott stadionokban lehetne mérkőzést rendezni), és aminek következtében visszesett a nézőszám. Deutsch ebben is nekiment Csányiéknak, mert szerinte „basáskodik az ultrákkal” (az első Orbán-kormány idején viszont még ő rendelte meg 4 milliárdért azokat a beléptető kapukat, amelyeket máig nem tudtak felszerelni – a szerk.).

Az MLSZ-es forrásaink azért sem értik a mostani fideszes támadásokat, mert szerintük Orbán kéréseire mindig nyitottak voltak a szövetségben. Miután a Puskás Akadémia honlapjának adott tavalyi interjújában a szövetség dicsérgetése után („emberfeletti munkát végeznek”) a miniszterelnök kifogásolta, hogy az MLSZ lassan halad az utánpótlás átszervezésével, Csányiék azonnal léptek. Az egyik forrás úgy fogalmazott, egyenesen „Felcsútról érkezett” a kérés, hogy az U19-es bajnokság szűnjön meg és helyette U21-es legyen – ez a 2013/2014-es idénytől már él is. Forrásunk szerint az MLSZ szakmailag ezt ellenezte, de végül mégis támogatták a kérést.

Míg Lázár János a sajtóban támadta a nyáron Csányit, Orbán többször együtt nézte vele a Videoton és a válogatott meccseit, a VIP-páholyban kedélyesen elbeszélgettek. Legutóbb pont a Puskás Akadémia honlapján állt ki az MLSZ-elnök mellett: a miniszterelnök szerint Csányi nem fog meghátrálni, mert „jász, az pedig kemény fajta”. A hollandokkal szembeni vereség óta viszont a kormányfő csak egyszer szólalt meg. Az Indexnek azt közölte, az eredmény egy „agyrázkódással ért fel”. Arra a kérdésre, hogyan léphet túl a súlyos bukáson a magyar futball, Orbán Viktor nem válaszolt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.