2013. október. 01. 18:02 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 01. 18:03 Itthon

Cukorgyár: nem a kiömlött vinasz ölhette meg a halakat

A Kapos folyóba egy hete ömlött mintegy 15 tonna vinasszal igazolhatóan összefüggésbe hozható károkat a Magyar Cukor Zrt. kész megtéríteni, de magyarázatot vár arra a kérdésre, ha a folyó somogyi szakaszán nem jelentkezett probléma, miként okozhatott több nappal később halpusztulást a tolnai szakaszon - mondta Hájos László, a társaság termelési vezérigazgató-helyettese.

Halászati tilalom a Kapos somogyi szakaszán is

A Kapos folyó teljes Somogy megyei szakaszán általános halászati-horgászati tilalmat rendelt el a Somogy Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóság Vadászati Halászati Osztálya, mint elsőfokú halászati hatóság az élővizet ért szennyeződés nyomán kialakult tömeges halpusztulás miatt. A Juhász Tibor kormánymegbízott megbízásából kedden kiadott tájékoztatás szerint a tilalom visszavonásig érvényes. A Tolna Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatósága korábban általános halfogási tilalmat rendelt el a Kapos teljes Tolna megyei, illetve a Sió érintett szakaszán is. Az oxigénhiány miatt bekövetkezett halpusztulást a Kapos Tolna megyei szakaszán először pénteken észlelték.

Egy héttel ezelőtt a kaposvári cukorgyár egyik 5 ezer köbméteres vinasztároló tartálya kirepedt egy korábbi hegesztés mentén. A társaság tájékoztatása szerint a tartályban 4455 tonna vinasz, azaz cukortalanított melasz volt, ami teljes egészében kifolyt.

A kiömlő anyag nagyobb részét időben sikerült földsánccal körülvenni, így mintegy 2940 tonnát visszaszivattyúztak egy másik tartályba. További 150 tonnányi vinasz található még a kármentőben, és 450 tonnányit felhasználtak a hét során a biogáz üzemben.

A repedést követő órákban a gyáron átfolyó patakot is lezárták egy időre, ahová a csapadékvíz-csatornákon keresztül jutott el a szennyezés, onnan szintén kiszivattyúzták a belejutott mintegy 30 tonnányi vinaszt. Jelentős mennyiségű kifolyt anyag a gyártelepen szivárgott el, amelynek begyűjtésére több gödröt ástak.

A becslések szerint 15 tonna vinasz juthatott a Kapos folyóba, amiről a cukorgyár azonnal értesítette a hatóságokat, a katasztrófavédelmet, környezetvédelmet, tűzoltóságot, és a vízügyet. A Kapos folyót folyamatosan monitorozzák mind a cukorgyár, mind a vízügyi hatóságok.

A víz tisztaságának jelentős romlását vagy halpusztulást a Somogy megyei szakaszon nem tapasztaltak. Ebben közrejátszott az is a cégvezető tájékoztatása szerint, hogy a vízügyi hatóság a gyár segítségére sietett, és két nagy tározótóból jelentős mennyiségű vizet engedett a folyóba. 

A Magyar Cukor Zrt. igazgatósága sajnálatosnak nevezte a bekövetkezett vinaszömlést, és elnézést kért mindazoktól, akiknek az esemény kellemetlenséget vagy kárt okozott. A cég számításai szerint a halpusztulást okozó szennyezés nem származhatott a cukorgyárból, hiszen a Kapos folyási sebességét figyelembe véve az már elhagyta a Kapos folyót a probléma észlelésekor. 

A vinasz a cukorgyártási folyamat során keletkező melasz cukortalanítása után visszamaradó, toxikus anyagokat nem tartalmazó melléktermék. Organikus trágyaként talajjavításra, szarvasmarha takarmányként vagy biogázüzem alapanyagként használják. Emberre nézve nem veszélyes anyag a cukorgyár tájékoztatása szerint.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?