Hoffmann: nem marad támogatás nélkül a Pető Intézet
Méltányossági elvek alapján, külön döntéssel a Pető Intézet kiegészítő támogatást is kap köznevelési feladatainak ellátására a tárcától, így egyetlen napra sem marad támogatások nélkül – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi).
A köznevelési intézménynek minősülő Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetének Gyakorló Óvodája, Általános Iskolája, Kollégiuma, Előkészítő Szakiskolája és Egységes Konduktív Módszertani Intézetét a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete tartja fenn. Ez utóbbi felsőoktatási intézmény, amelynek a fenntartója a Nemzetközi Pető András Közhasznú Nonprofit Kft. A Pető Intézet a köznevelési területet érintő tevékenysége kapcsán az általa ellátott gyermekek után járó központi költségvetési normatíváit az Emberi Erőforrások Minisztériumától rendszeresen megkapta, és a támogatást ezután is le tudja hívni. Az Emmi a kifizetésekről az elszámolások alapján – miként eddig –, a jövőben is gondoskodik – közölte Hoffmann Rózsa államtitkár kedden.
Hoffmann Rózsa emlékeztetett rá, hogy az elmúlt években az Emmi Köznevelésért Felelős Államtitkársága a normatív támogatáson túl (külön döntéssel) kiegészítő támogatást is adott a Pető Intézetnek közoktatási megállapodás révén. A már meghozott döntés alapján ezen kiegészítő támogatásához a Pető Intézet a jövőben is hozzájut. Bár a Pető Intézet évekkel ezelőtt kötött közoktatási megállapodása ez év augusztus 31-én lejárt, döntés született egy új köznevelési szerződés megkötéséről. Az új szerződés előkészítése folyamatban van, amely 2013. szeptember 1-jétől újra garantálja a Pető Intézetnek a kiegészítő állami támogatást is.
"Egyetlen napra sem marad tehát a Pető Intézet kiegészítő forrás nélkül, s továbbra is megkapja állami támogatását, amelyekből a többi között pedagógusait, köznevelési feladatokat ellátó munkatársait fizetheti" – közölte.
A Pető Intézet által szolgáltatott létszámadatok szerint a Pető Intézet köznevelési feladatokat ellátó intézményegységeiben az óvodai részen 122, az általános iskolai részen 150, a szakszolgálati ellátás keretében pedig 188 gyermeket látnak el. Ez összesen 460 fő. A kiegészítő köznevelési szerződés révén 230.000 forint/fő/év támogatást kap kiegészítésként az intézmény, összességében, tehát több mint 100 millió forintos kiegészítő támogatásához is hozzájut.
Mindezek felett a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete mint felsőoktatási intézmény, a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárságtól további 317,615 millió forintos támogatást kap. Elismerve és méltányolva a nem állami intézmény tevékenységének kiemelkedő jelentőségét az Emmi – összességében több mint 400 millió forintos támogatással segíti a magánintézményben ellátott köznevelést és felsőoktatást érintő feladatok ellátását.
A Pető Intézet szeptember 5-ei sajtóközleményében jelezte, hogy anyagi helyzetük 2005-től fordult válságosra. Az akkori fenntartó sodorta intézkedéseivel a szakadék szélére az intézményt, számtalan, a sajtóban is nyilvánosságot kapott, kétségbeesett és meg nem hallgatott kérésük ellenére. Pénzügyi gondjaik megoldásában az Emmi folytatta a már megkezdett egyeztetéseket az intézet vezetőivel.
A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet nyomatékosan visszautasítja, hogy a szervezet a Pető Intézet épületébe költözne. Soha ilyen elképzelés nem merült fel a GYEMSZI elhelyezése kapcsán. Különböző sajtóorgánumok már a GYEMSZI megalakulása óta, időről időre felröppentik a hírkacsát, hogy a szervezet hová költözne, de ezek közül még egy sem bizonyult igaznak. A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet elkötelezetten dolgozik a magyar egészségügyi ellátórendszerért, a biztonságos betegellátásért, és tiszteli az olyan nemzetközi hírnevű intézetek munkáját, mint a Pető Intézet.