2013. szeptember. 10. 18:03 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 10. 19:34 Itthon

Portik–Laborc: meghallgattak újabb két személyt

Újabb két embert hallgatott meg kedd délután az Országgyűlés Portik–Laborc találkozókat vizsgáló ténymegállapító albizottsága Budapesten az Alkotmányvédelmi Hivatal épületében tartott zárt ülésén – közölte Mile Lajos, a testület elnöke.

Az LMP frakcióvezető-helyettese a meghallgatottakról nem beszélhetett, ám úgy értékelte, hogy történt előrelépés az ügyben. Álláspontja szerint valamivel közelebb jutottak a vizsgálódás középpontjában álló találkozó tartalmi részéhez, és "némi rendszerhibát is tudtak azonosítani". 

Szerinte az látszik, hogy az iratokban észlelt ellentmondások nem mindegyikét tudja maradéktalanul tisztázni egy-egy meghallgatás, így nem kizárt, hogy a jogszabályi környezet módosítására is szükség lesz azért, hogy az érintett bizottságok hatékonyabban működhessenek.

Portik Tamás neve a közelmúltban azzal kapcsolatban vált széles körben ismertté, hogy nyilvánosságra kerültek a 2008-ban, a Gyurcsány-kormány idején a Nemzetbiztonsági Hivatal élén álló Laborc Sándorral folytatott megbeszélései.

A két beszélgetésről készült hangfelvételek leirata szerint Portik Tamás félt, hogy 2010-ben a baloldal elveszíti a választásokat, és mindent megtett volna, amit kérnek tőle, Laborc viszont közéleti szereplőkre terhelő információkat várt tőle. Abban az ügyben hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás gyanúja miatt folytat eljárást a Központi Nyomozó Főügyészség.

Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója, egyben az albizottság kormánypárti tagja a keddi ülés előtt újságíróknak azt mondta, hogy a Fidesz a titkosszolgálatot érintő több ügyben is tájékoztatást kér az Alkotmányvédelmi Hivataltól.

A fideszes politikus ezek között az ügyek között említette az 1990-es évek olajszőkítési ügyleteiről ismert Energol Rt. ügyét, a 2008-as Portik–Laborc találkozót, a romagyilkosságokkal kapcsolatos titkosszolgálati munka hiányosságait, a kémügyet és az Együtt Egymásért Alapítvány működését. Úgy fogalmazott: ezek az ügyek szövevényesebbek, mint azt sokan gondolnák, ráadásul, ha nem is maradéktalanul, de összefüggésben állhatnak egymással.

Ezért a délutáni bizottsági ülésen azt javasolja majd: az Alkotmányvédelmi Hivatal adjon teljes körű tájékoztatást arról, hogy az alvilággal szoros kapcsolatot ápoló Energolon és Együtt Egymásért Alapítványon kívül milyen szervezetek jöhettek még létre a korábbi kormányok titkosszolgálatai működése mellett – közölte.

Szeretnék azt is – folytatta Kocsis Máté –, ha az úgynevezett kémügyben – amelyben első fokon elítélték mások mellett Szilvásy György volt titokminisztert – a rendelkezésre álló dokumentumokat nyilvánosságra hoznák, továbbá azt, hogy a romagyilkossággal kapcsolatban kapjon tájékoztatást a nemzetbiztonsági bizottság arról: a gyilkosságok előtt, alatt vagy után milyen, ezzel összefüggésbe hozott személyi intézkedések történtek az akkori Nemzetbiztonsági Hivatalban.

A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint kezdeményezik, hogy nevekkel is váljon elérhetővé, kik voltak azok a rendőrségi kapcsolatok, akiken keresztül Portik Tamás "biztonságban tudhatta magát". Hogyan történhetett meg például az, hogy a később az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás rendőrségi kihallgatásáról a felvételt Portik Tamás heteken belül kézhez kapta? Ez önmagában vezethetett-e Boros megöléséhez? – tette fel a kérdéseket Kocsis Máté.

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának a Portik–Laborc találkozókat vizsgáló ténymegállapító albizottsága május 14-én tartotta meg alakuló ülését. Kocsis Máté, a bizottság fideszes tagja korábban azt mondta: javaslatot fog tenni arra, hogy az akkori politikai felelősöket – köztük Szilvásy Györgyöt és az akkori miniszterelnököt, Gyurcsány Ferencet is – hallgassák meg. Azt is kezdeményezi, hogy Bajnai Gordont is hallgassa meg a testület.

A ténymegállapító albizottság július 15-ei ülésén döntöttek arról, milyen ütemezésben hallgatják meg az embereket. Mile Lajos akkor azt mondta: első körben a szolgálat munkatársait hallgatják meg, és alulról felfelé haladó logika szerint később politikai szereplőket is meghallgathatnak. Hozzátette, hogy Portik Tamást, Laborc Sándort és Szilvásy Györgyöt is meghallgathatja az albizottság.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?