Nagy várakozás előzi meg Orbán Viktor szerda esti helyzetelemzését a kormánypárti frakciókban. A képviselők abban reménykednek, hogy a miniszterelnök-pártelnök kiértékeli az ellenzéki mozgásokat, és utat mutat a választásokra készülődő Fidesznek és KDNP-nek. Szintén nagy reményeket fűznek Varga Mihály jövő évi költségvetésre vonatkozó bejelentéséhez is, mert ez alapján lehet majd kiszámolni, milyen intézkedésekre lesz pénz a választások előtt.
Dezertőröktől tartott a parlamenti ciklus elején Orbán Viktor, mert arra számított, hogy az első költségvetési vita után a Fidesz frakcióján belül olyan ellentétek alakulhatnak ki, amelyek kiszavazásokhoz vezethetnek – számolt be a három hónapja hivatalában lévő miniszterelnök zártkörű kötcsei találkozón tartott beszédéről az Origo és a Magyar Nemzet 2010 szeptemberében. A kiszivárgott részletek szerint Orbán még azt sem zárta ki, hogy 2011-ben a lemorzsolódások miatt akár a kétharmados parlamenti többségük is veszélybe kerülhet.
Az elmúlt három év alapján a miniszterelnök-pártelnök aggodalmai alaptalanok voltak. A Fidesz és a KDNP frakciója fegyelmezett katonaként szavazta meg az összes eléje került törvényjavaslatot. Sőt, mint a hvg.hu keddi cikkéből kiderül: ha a kabinet vagy a pártvezetés ezt kívánta meg, akkor a saját módosító indítványaikat is visszavonták: eddig ebben e ciklusban a kormánypárti politikusok összesen 642 módosító javaslatról mondtak le. "Dezertálásra" is alig akadt példa: egyetlen képviselő lépett ki a Fidesz-frakcióból elvi okokból, az állami földbérletek kiosztását kifogásoló, Orbánt is többször élesen bíráló Ángyán József. Említhető még a köznevelés átalakítását többször kifogásoló Pokorni Zoltán is, aki bejelentette tavasszal visszavonulását az országos politikától, de megtartotta parlamenti mandátumát a ciklus végéig.
Korábban mind Ángyán, mind Pokorni a politikai szezonnyitónak szánt kihelyezett frakcióüléseken fogalmazta meg a legélesebben az észrevételeit a követett iránnyal szemben. A hvg.hu-nak nyilatkozó kormánypárti források szerint a ciklus utolsó előtti, szerdától péntekig tartó, Visegrádra tervezett találkozóján ilyen vitákra már nem számítanak, a képviselők nem is kibeszélésre, hanem a jövő évi választásokkal kapcsolatos orbáni iránymutatásra kíváncsiak.
„Helyén kezeli majd az ügyet”
Ha a viták miatt nem is lesz pezsgő a frakcióülés, miniszterelnök-pártelnök értékelője miatt mindenképpen izgalmas tanácskozásra számítanak a hvg.hu forrásai. Orbán már az előző, a február elején Gyulán megtartott értekezleten is a választásokig hátralévő idő teendőiről, a politikai helyzet várható alakulásáról beszélt. Akkori információink szerint az ellenzékről lesújtó véleménye volt, úgy ítélte meg, hogy a kormánnyal szemben álló pártok saját magukat intézik el (abban az időszakban szakadt ketté az LMP – a szerk.).
Ennek ellenére Gyulán óvta a túlzott magabiztosságtól a közvélemény-kutatásokat hosszú évek óta vezető kormánypártokat. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz 2002-ben is elbizakodott volt, akkor a választásokig nagyon jó eredményeket mértek neki a kutatók, végül mégis az MSZP győzött. Sőt már a 2012-es őszi szezonnyitót is a kampányra való ráfordulás határozta meg: bár Sárváron még nem tették hivatalossá, hogy ismét Gyürk András lesz a kampányfőnök, pár héttel a tanácskozás után felállt a stáb, és megkezdték a felkészülést a 2014-es választásokra, több felkészítőt is tartottak a jelölteknek.
A visegrádi menetrend követi az elmúlt években kialakított hagyományokat: kedd este hét óra körül tartja meg nyitóbeszédét Orbán, amihez szabadon hozzá lehet szólni, így várhatóan éjszakába húzódik az ülés. Forrásaink arra számítanak, hogy Visegrádon Orbán értékelni fogja az MSZP és az Együtt 2014 között múlt héten született választási megállapodást, beszélni fog arról, hogy mik lesznek a Fidesz legfőbb kampánytémái. Erre utal a párt hivatalos, kedden kiadott közleménye is, mely szerint a rezsicsökkentés, a kiskeresetű családok járulékkedvezménye, és a gyed-extra lesz a főtéma.
„Gyulán több mint egy órán keresztül beszélt, az ellenzékről csak pár mondatban szólt. Szerintem most sem lesz másként, helyén kezeli majd az ügyet” – fogalmazott ironikusan az egyik kormánypárti forrás. A hvg.hu által megkeresett kormánypárti politikusok annyira nem számítanak éles vitákra, hogy szerintük még a tankönyvosztás körüli augusztusi botrányok, vagy a pedagógusok óraszámának emelése sem fog szóba kerülni. Egy forrás szerint helyes irányba megy a kormánypártok kommunikációja, amikor azt hangsúlyozza, csak egy kárvallott kisebbség (magas fizetésű igazgatók, túlórapénzre hajtó tanárok) bírálja a közoktatás az átalakítását.
Elkezdenék a jövőt
Ha lesz vita, akkor az költségvetési természetű lesz – ebben egyetértenek a hvg.hu által megkeresett fideszes és KDNP-s politikusok. Arra számítanak, hogy Visegrádon a nemzetgazdasági miniszter, illetve a költségvetés tervezéséért felelős államtitkára, Naszvadi György bemutatja a 2014-es büdzsé főszámait. A képviselőket egy szakpolitikus forrásunk szerint leginkább az érdekli, hogy mekkora GDP-vel számol Varga Mihály, azaz lesznek-e pluszbevételek, amelyek alapján ki lehet számítani, milyen intézkedésekre lesz pénz jövőre.
Forrásunk azt mondta, bízik benne, hogy az eddig pesszimista londoni intézethez, a Morgan Stanley-hez hasonlóan az NGM feladja a túl szigorú konzervativizmusát, és 1,5 százalékos GDP-vel, 3 százalékos inflációval, illetve 300 forintos euróárfolyammal számolja majd a büdzsét, mert akkor a kormánypártiak számításai szerint egy 450 milliárdos többletre lehet számítani.
A Fideszben úgy kalkulálnak, hogy a rezsicsökkentés következő része nem érinti jelentős mértékben a költségvetést – csak a szolgáltatókat, legfeljebb közvetett módon az állami Magyar Villamos Műveket. Ezért bíznak benne, hogy még novemberben jöhet az újabb 10 százalékos árcsökkentés – igaz, erről ellentmondásos a kormánypártok kommunikációja. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár kedden azt mondta egy sajtótájékoztatón, hogy a közüzemi díjakat még a fűtési szezon kezdete előtt újabb 10 százalékkal kell mérsékelni. A Fidesz kommunikációs igazgatója kedden a köztévében azt nyilatkozta, még „egy 30 százalékos csökkentés sem adná vissza a családoknak azt, amit 2002 és 2010 között például a gáz 150 százalékos emelésével elvettek”. Rogán Antal a Magyar Nemzetnek adott interjújában arról beszélt: alapvetően két verzió lehetséges, vagy a fűtési szezon előtt, vagy januártól csökkenhetnek újra az árak.
Nagy reményeket fűznek a kormánypártiak az újabb devizamentő csomaghoz is. Ugyanakkor elismerik, a gazdasági növekedésre nézve kockázatos lenne, ha csak a bankokra terhelnék a költségeit, így arra számítanak, Varga Mihály egy több lépésből álló, több évig eltartó intézkedéscsomagot fog bemutatni, ahol a büdzsét érintő összeg – vélhetően az állami kamattámogatás – várhatóan 10 milliárdról indul. A Bankszövetség augusztus végén két javaslatot dolgozott ki a devizaadósok megmentésére, amire Varga azt mondta, tárgyalási alap lehet, de „a bankok pozícióját” védi. Csányi Sándor az OTP elnök-vezérigazgatója hétfőn az ATV-ben azt mondta, egy azonnali devizahiteles-mentés 900 milliárd forintos költséget jelenthet a bankoknak, ami a szektor végét jelentené. Az utóbbi napokban a kormánypárti politikusok nyersen fogalmaztak a bankokkal kapcsolatban – Rogán például azt mondta, hogy éveken keresztül "átverték az embereket" –, így nem zárható ki, hogy a kormány arra készül, a terhek jó részét rájuk hárítja.
Megint módosítanák a médiatörvényt
„Politikai döntés”, hogyan valósítja meg a kormány a devizamentést – fogalmazott egy forrásunk arra utalva, hogy a hitelesek megmentése összefüggésben van a választásokra való készülődéssel. Szerinte azért is fontos lenne, hogy egy költségvetést tehermentesítő megoldást válasszon a kormány, mert így további mozgástér nyílna más intézkedések megtételére is.
A KDNP ugyanis tovább lobbizik a kiskeresetű családok adókedvezménye és a magáncsőd intézményének bevezetése mellett. Mint a hvg.hu korábban megírta, a népesedési kérdésben Orbán két programot versenyeztetett az elmúlt fél évben. Egyrészt már korábban jelezte, hogy nyitott a – főleg a harmadik gyerek vállalását díjazó – KDNP-s javaslatra, ugyanakkor felkérte Révész Máriusz fideszes képviselőt, hogy dolgozzon ki egy – főleg a középosztály gyerekvállalását segítő, több intézkedésből összeálló – csomagot. Kocsi Máté kommunikációs igazgató kedden azt nyilatkozta, a gyed és a családi adókedvezmény kiszélesítésére is 30-50 milliárd forint közötti forrás áll rendelkezésre külön-külön. Rogán augusztus 30-án jelentette be a TV2 műsorában, hogy jön a "gyed-extra", azaz a Fidesz azt javasolja, ha egy a kismama egy év után vissza akar térni a munkaerőpiacra, kapja meg egy év alatt azt a támogatást, ami a jelenlegi rendszerben több év alatt járna neki.
Forrásaink szerint a fő kérdés az, hogy mindkét csomagra lesz-e pénz a költségvetésben. Egy KDNP-s forrásunk szerint a pártjuk kifejezetten támogatja a Révész-csomag több elemét. Így ők is azt javasolják, hogy segítsék az egyetemista, főiskolás hallgatókat a gyerekvállalásban, illetve emeljék meg a szülés után járó terhességi gyermekágyi segélyt (tgyás). Forrásunk szerint az utóbbit a 20-as éveikben járó korosztálynál érdemes lenne akár a minimumot 200 ezer forint felé is emelni – hogy így ösztönözzék a fiatalokat, még a 20-as éveikben vállalják az első gyereket. Információink szerint a kereszténydemokraták javasolni fogják a médiatörvény újabb módosítását, hogy beleírják, a közmédiának, illetve a kereskedelmi média hírműsorainak legyen kötelező a népességpolitikai kérdések felvetése.
Az eddig bejelentett tervek szerint januártól jön a rugalmas gyed, vagyis ekkortól egy kismama akkor is megkapja a három évre járó juttatást, ha hamarabb visszamegy dolgozni. Információink szerint volt ugyan olyan kormányelképzelés is, hogy 2015 januárjával vezessenek be egy teljesen átfogó reformot a gyermekek után járó ellátások terén, de végül ezt elvetették, nyilvánvalóan kampányszempontokból is jobb most egy pozitív intézkedés, mint egy időben másfél évvel későbbre tolt. „Ezen a téren óriási a káosz, a rendszerváltás óta minden kormány hozzányúlt a területhez. Így mára külön törvényben szabályozzák a gyest, és a gyedet, teljesen érthetetlen módon segélynek hívják a tgyást, miközben jövedelemarányos juttatás. Vagyis rendbe kéne tenni az egész ügyet, de ez legalább egyéves komoly kodifikációs munka, erre már nincs idő” – mondta egy fideszes képviselő, milyen reformokra számít.