Itthon hvg.hu 2013. augusztus. 28. 20:40

MSZP: tárgyalás van, különalku nincs

Az MSZP elnöke az elnökségtől mandátumot kapott arra, hogy folytassa a tárgyalásokat Bajnai Gordonnal - mondta Mesterházy Attila a szerda esti rendkívüli sajtótájékoztatóján. De a múlt héten megakadt MSZP-Együtt különtárgyalásnak vége, az MSZP kinyítná az egyeztetést a többi ellenzéki szervezet felé. A párt szóvivője szerint a demokratikus ellenzék többi pártjával - azaz pontosabban a DK-val, az MSZDP-vel és a Liberálisokkal - is tárgyalóasztalhoz akarnak ülni, és az "összefogás jelöltjeit" támogatják a 106 egyéni választókerületben.

Mesterházy azt javasolja, két napon belül üljenek le Bajnaival, hogy higgadtan folytassák és minél gyorsabban befejezzék az egyeztetéseket – jelentette be Mesterházy Attila szerda este az MSZP elnökségi ülésen után, a párt Jókai utcai székházában.

Az MSZP elnöke Botka Lászlóval, az országos választmány elnökével közösen tartott tájékoztatót. A sajtótájékoztatón a pártelnök az előválasztásról azt mondta, kidolgozták a tervét, de egyelőre félretették, nem küldték el Bajnai Gordon szervezetének.

A múlt hét pénteken - miközben az MSZP elnöke és az Együtt 2014 vezetője személyesen egyeztetett a két szervezet közt megrekedt tárgyalásokról - az atv.hu arról cikkezet, hogy Bajnai Gordon azt javasolja Mesterházynak, az összes választó véleményének – tehát a közvélemény-kutatások – figyelembe vételével válasszák ki a miniszterelnök-jelöltet. Erre reagált úgy az MSZP elnöke, hogy ő valódi választást szeretne, nem bízná a dolgot a kutatók felméréseire, és ne csak a kormányfő-jelöltről, hanem mind a 106 egyéni képviselőjelöltről tartsanak előválasztást.

A DK-t és Fodor Gábor pártját is bevonnák

"Az MSZP elnöksége egyhangú szavazással támogatta Mesterházy Attila javaslatát: Üljünk újra tárgyalóasztalhoz a demokratikus ellenzék pártjaival. Kezdeményezzük, hogy állapodjunk meg az ÖSSZEFOGÁS 106 jelöltjében" - írta a Facebookon az szerdai elnökségi ülés után Török Zsolt, a párt szóvivője. Később pontosított is: az MSZP az Együtt-2014 mellett még a Demokratikus Koalícióval, az MSZDP-vel és a Liberálisokkal tárgyalnának. Csak "összefogás jelölteket" tud támogatni és minden ezt eredményező forgatókönyvről tárgyalhat Bajnai Gordonnal, valamint azokkal a potenciális partnerekkel, akik ebben a szövetségkötésben releváns szereplők lehetnek – foglalta össze az elnökségi mandátumot Mesterházy. Az MSZP október második felében kongresszust fog tartani - tette hozzá a pártelnök.

MTI / Kovács Attila

Mint a hvg.hu is megírta, a június óta folyó MSZP-Együtt 2014 tárgyalások végig bizalmatlan légkörben folytak, és bár a programban sikerült, a választókerületek felosztásában pedig nagyrészt sikerült megállapodni, a miniszterelnök-jelölt személye körüli feszültségek miatt megakadt az egyeztetés. Bajnai hétfőn jelentette be, minden további alkudozás nélkül elfogadják a szocialisták 106 egyéni körzet felosztására vonatkozó javaslatát (amely még az előválasztásról szóló felvetés előtt hangzott el) tárgyalási alapnak, mert így "kedélyes helybenjárás helyett, akár viták árán", de kiszabadulhatnak a tárgyalások a miniszterelnök-jelölt kérdésének fogságából.

Az MTI kérdésére Mesterházy Attila szerdán azt mondta, az már körvonalazódott, hogy a szocialisták legfeljebb 35 egyéni körzetet adnának át az Együtt-PM szövetségnek, és ezt Bajnai Gordon is elfogadta. A 106 egyéni választókerület harmadára akkor számíthatna az Együtt-PM, ha Mesterházy Attila lenne a közös kormányfőjelölt.

A hvg.hu információi szerint az elnökségi ülésen nem zárták ki azt a forgatókönyvet sem, hogy legyen koordinált indulás, azaz az ellenzéki szervezetek állapodjanak meg abban, melyik kerületben ki indít jelöltet - vele szemben mások ellenzéki oldalról nem indulnának -, viszont ne állítsanak közös listát, és ha nem tudnak megállapodni, ne legyen közös miniszterelnök-jelölt sem. Mesterházy a Magyar Narancs e heti számában megjelent interjújában arra a kérdésre, hogy egy lehetséges harmadik közös jelöltben ki tudna-e egyezni az Együtt 2014-gyel azt mondta: "az MSZP soha többet nem tart miniszterelnöki castingot, a legutóbbi épp elég kárt okozott ennek az oldalnak" (az MSZP elnöke a Gyurcsány Ferenc 2009-es lemondása után napokig elhúzodó miniszterelnök-keresgélésre utalt - a szerk.).

A PM-nek kedveznek?

Több szocialista forrásból is úgy értesültünk, az MSZP szűkebb vezetősége vasárnap és hétfőn is folyamatosan tanácskozott, keresték a párt szempontjaihoz illeszkedő megoldást az előállt helyzetre. A párt vezetősége egyébként hírzárlatot rendelt el, még a középvezetők sem nyilatkozhattak a szerdai elnökségi ülésig. Mesterházy ezt M1 Híradójában kedden úgy kommentálta, nem akarják, hogy a  szivárogtatás, kibeszélés rontsa az egyébként sem "bizalmi légkört".

Úgy tudjuk, az Együtt 2014-gyel folytatott bizalmatlan légkörű tárgyalások idején a párt vezetésében már felmerült: ha nem lehet megállapodni Bajnai stábjával, akkor ki kell nyitni a tárgyalásokat a többi ellenzéki szervezet felé, adott esetben az E14 egyes tagszervezeteit is meg lehet keresni a tárgyalási ajánlattal. Azzal, hogy a koordinált indulást sem veti el az MSZP, a párt az Együtthöz csatlakozott, az LMP-ből év elején kiszakadt Párbeszéd Magyarországért Pártnak kedvezne, mert a PM-ben eddig is ezt a megoldást szorgalmazták a közös lista helyett - a koordinált indulást viszont Bajnai stábja a tárgyalások alatt ellenezte.   

„Látva a választások időpontjával kapcsolatban a vitát, és a Fidesz 'újabb machinációját', ezzel nem értünk egyet, és azt kérjük a köztársasági elnök úrtól, hogy egy napra tűzze ki a választások időpontját” – tette hozzá szerdán este az MSZP elnöke, aki szerint ez azért lenne fontos, mert magas lenne a részvételi arány, és olcsóbb is lenne.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.