"Méltó a pedagógus hivatáshoz" - Hoffmannak tetszik az új törvény
A köznevelésért felelős államtitkár szerint nagy öröm, hogy már mintegy negyven köznevelési intézmény tartozik az egyház fenntartásába. Hoffmann Rózsa méltatta a kedden elfogadott köznevelési törvény eredményeit is.
Megfordult a legújabb Hoffmann–Pokorni-csata |
Ismét a kormány akarata győzedelmeskedett a fideszes szakpolitikusok felett a közoktatás ügyében. Hiába támogatta hétfőn az oktatási bizottság azokat a módosító indítványokat, amelyeket Pokorni Zoltán, a testület fideszes elnöke és képviselőtársai nyújtottak be a köznevelési törvény módosításához, kedd reggelre a képviselők – valószínűleg a kormány és a frakcióvezetés nyomására – visszavonták az indítványokat. Összefoglalónk a köznevelési törvény elfogadásáról. |
Kedden az Országgyűlés elfogadta a köznevelési törvény módosítását, amely lezárja a pedagógus-életpályamodellről és a béremelésről több mint fél éve zajló vitát - idézte fel a köznevelésért felelős államtitkár az egri főegyházmegyei tanévnyitón, az egri bazilikában.
Ezzel fontos állomásához érkezett a három éve és három hónapja tartó munka - tette hozzá.
"Ez az eredmény méltó a pedagógus hivatáshoz, méltó az iskolákhoz. Ezt az eredményt az ország a saját erejéből érte el, nem hitelből fogja finanszírozni az idén 30 milliárd, jövőre pedig 150 milliárd forintnyi többletkiadást, hogy méltóképpen díjazhassa végre a pedagógusokat" - fogalmazott az államtitkár.
Előadásában Hoffmann Rózsa felidézte, a megújulásra esküdtek fel a kormányváltáskor. A célok között szerepelt a gyerekek, a fiatalok fejlődésének elősegítése, a családok, Magyarország jóléte, a kiegyenlített magas minőség, az igazságosság és a gazdaságosság is.
Elmondása szerint nagyobb figyelmet szenteltek a nevelésnek. Hároméves kortól kötelező lesz az óvodáztatás, bevezették a mindennapos testnevelést, és kötelező lesz a közösségi szolgálat teljesítése a középiskolásoknak. Megkezdődik a hittan, illetve az erkölcstan oktatása az állami iskolákban. Megjegyezte, a leendő elsősök az állami iskolákban 52 százalékban választották a hit- és erkölcstant, 48 százalékban pedig a civil erkölcstant.
Megtörtént az iskolák állami fenntartásba vétele is, amivel a problémák is "központivá váltak". Hoffmann Rózsa szavai szerint ez a magyarázata annak, hogy a helyben eddig is meglévő problémák országos, "katasztrofális káoszként" jelennek meg.
Az a cél, hogy mind több gyermek részesüljön keresztény nevelésben, hogy szívja magába óvodás és iskolás korban azokat az értékeket, amelyeken Európa és Magyarország felépült - mondta az államtitkár.
Hoffmann Rózsa a szeptember elsejével életbe lépő változások közül kiemelte az általános iskolákban délután kötelezően biztosítandó programokat. A középtávú cél az egész napos iskolarendszer bevezetése.
Szólt arról is, hogy a béremeléssel együtt megújul a munkaszervezési rendszer is, szakítanak azzal a több évtizedes gyakorlattal, amely szerint "a pedagógust éhbéren kell fizetni, a különmunkákért pedig üveggyöngyökkel jutalmazzák". Erről szól a 32 órás kötött munkaidő, amelyből a tanítási idő 22 és 26 óra között van.
"Sokszínű és gazdag maradt a magyarországi iskolarendszer, ez felel meg a mai társadalmi igényeknek, sokféle fenntartó van, szakmailag önállóak az iskolák" - összegezte Hoffmann Rózsa.