Óvatosan bírálta a köznevelési törvény kormány által benyújtott, az ígért pedagógus-béremelésből jelentősen visszavevő módosítását Pokorni Zoltán az oktatási bizottság ülésén. A Fidesz alelnöke elfogadja, ha az ellenzék félig üres pohárról beszél, de szerinte legalább van lehetőség a későbbi korrekcióra.
„Azt nehezen fogjuk eldönteni, hogy félig van tele a pohár vagy félig üres, de elfogadom, ha az ellenzék és az érdekképviseletek félig üres pohárról beszélnek” – mondta Pokorni Zoltán, a parlament oktatási bizottságának fideszes alelnöke. A testület hétfő délelőtti ülésén a közoktatási törvény módosítása volt napirenden, amelyet hétfő délután tárgyal az Országgyűlés, és várhatóan kedden el is fogadja a kormánypárti többség.
A törvényjavaslat legfontosabb eleme, hogy visszalép attól a béremeléstől, amelyet még 2011 végén rögzítettek törvényben a kormánypártok. Sipos Imre közoktatási államtitkár a bizottsági ülésen is megismételte, hogy az ígért bérfejlesztés 60 százaléka valósul csak meg, ami a jelenlegi bérekhez viszonyítva átlagosan 34 százalékos pedagógus-béremelést jelent majd. Az eredetileg megígért bértábla csak 2017. szeptember 1-től lesz hatályos.
Az oktatási kormányzattal korábban sok vitát vállaló Pokorni a délelőtti bizottsági ülésen óvatosan fogalmazott. Azt mondta: valóban vitákra ad okot, hogy a csökkentett béremelés ellenére hatályba lép a munkaidő új szabályozása, és még ő sem tudja, hogy működik-e a magyar közoktatás túlóradíj és helyettesítési pénz nélkül. Pokorni úgy fogalmazott, csak remélni lehet, hogy a rendszer működik majd úgy is, hogy „nem kicsinyeskedünk havonta”. Utóbbi fordulattal Pokorni a közoktatási államtitkárt, Hoffmann Rózsát idézte.
Pokorni elismerte, benne is van némi aggodalom a miatt, hogy a pedagógusok minősítési rendszerét csak „felszállás után, menetközben” alakítják ki. A Fidesz alelnöke szerint nem könnyű kitalálni egy jó minősítési rendszert, de is nem lehetetlen, ráadásul lett volna rá három év. „Most tesszük bele a pénzt a rendszerbe, a követelményeket pedig vitatható körülmények közt szabjuk meg” – mondta Pokorni, aki szerint az igazán fontos az lenne, hogy a szakmai szereplők és a társadalom is elfogadja a feltételeket, ehhez viszont diskurzus kellene.
Az ülésen Hiller István szocialista képviselő, korábbi oktatási miniszter azt kifogásolta, hogy a javaslat indoklása lekicsinylő szavakat említ a korábbi béremelésekről. A Medgyessy-kormány béremelésére utalva Hiller azt mondta: „az átlagosan 50 százalékos emelés több, mint az átlagosan 34 százalékos”. Erre reagálva Pokorni azt mondta: azért is gondolja, hogy a pohár félig tele van a 60 százalékos bérfejlesztés ellenére is, mert így legalább képes lesz a rendszer a korrekcióra, míg Medgyessy idején erre nem volt mód, és nem is lett vonzóbb a pedagógusi pálya.
A fideszes képviselők valószínűleg egy ponton javasolnak majd módosítást a törvényjavaslaton. Kucsák László képviselő a bizottsági ülésen arról beszélt: erősebb garanciális elemek törvénybe iktatására van szükség, nehogy valakinek csökkenjen a nettó bére. Példaként a többszakos tanárokat, illetve azokat az intézményvezetőket említette, akik eddig az önkormányzattól kaptak fizetés-kiegészítést. Pokorni erre úgy reagált: ha már ilyen sok pénzt tesznek a rendszerbe, szerinte is fontos lenne egy olyan alapelv kimondása, hogy ne legyen olyan ember, akinek csökken a bére.