2013. augusztus. 25. 20:18 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 25. 20:17 Itthon

Mit mond a magyar külügy a Tóásó-ügyről?

Mostanra olyan nemzetközi "láthatósága" lett a Bolíviában már több mint négy éve jogellenesen fogva tartott Tóásó Előd ügyének, az úgynevezett terrorista pernek, hogy a bolíviaiak már nem tehetnek meg bármit - mondta a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkára vasárnap az MTI-nek.

Takács Szabolcs kifejtette: a magyar kormány a nyilvánosság eszközével, erejével élve, mindenféle mechanizmuson keresztül folyamatosan felhívja a bolíviai kormány figyelmét, hogy tartsa be vállalt nemzetközi kötelezettségeit és saját törvényeit. A bolíviai jogszabályok szerint 36 hónapot követően senkit nem lehet előzetesen fogva tartani. Ehhez képest Tóásó Előd már több mint négy éve börtönben van. A magyar kormány folyamatosan kéri a bolíviai hatóságokat, hogy Tóásó Elődöt engedjék szabadon.

"Jelenleg a leghatékonyabb eszközünk a nyilvánosság" - hangsúlyozta Takács Szabolcs. Ennek eddigi eredményei közül kiemelte például, hogy Magyarország kezdeményezésére idén márciusban már az ENSZ emberi jogi tanácsa is jelentést készített a bolíviai ügyről. Legutóbb pedig az Európai Unió fejlesztési biztosa is hangot adott aggályainak, és kérte, hogy a terrorista-pernek nevezett ügyben gyors, átlátható és igazságos döntést hozzanak.

Nem csak a Külügyminisztérium, hanem a magyar kormány minden érintett és illetékes szereplője évek óta folyamatosan figyelemmel kíséri Tóásó Előd helyzetét és a perrel kapcsolatos fejleményeket - jelentette ki. Továbbá állandó kapcsolatban állnak Spanyolországgal, Németországgal, és Tóásó Előd legutóbbi, augusztus 16-ai - Írországot is érintő - vallomásának nyomán felvették a kapcsolatot az ír kormánnyal is, egy esetleges közös fellépés ügyében.

Mindeközben természetesen állandó kétoldalú párbeszédet folytatnak a bolíviaiakkal. Az argentin fővárosban, Buenos Airesben dolgozó magyar konzul heti szinten egyeztet valakivel Tóásó Előd ügyében, és a tervek szerint legközelebb szeptember elején személyesen is meglátogatja majd - mondta a helyettes államtitkár.

A Külügyminisztérium szerint az is aggályos, hogy a pert és Tóásó Elődöt is időnként más-más helyszínre helyezik át. Ugyanakkor ezen a héten, mivel épp szünetelt a per tárgyalása, Tóásó Előd a La Paz-i börtönben, és nem a Santa Cruz-i Palmasola fegyházban tartózkodott a sok halálos áldozatot követelő összecsapások idején. (A fegyházban lezajlott augusztus 23-i összecsapásban - amely a hatóságok szerint a börtön ellenőrzéséért robbant ki két épület foglyai között - több mint 30 fogoly meghalt.)

A helyettes államtitkár szerint a latin-amerikai börtönviszonyok általában nem jók. Mint mondta: jellemző, hogy a fogvatartottakról leginkább a család tud gondoskodni. Így a lehetőségekhez képest egyébként is a La Paz-i börtön a legkedvezőbb, többek között azért, mivel ott a felesége is tudja látogatni. Most viszont Tóásó Elődöt ismét visszaszállítják Santa Cruzba, mivel tárgyalása a jövő héten folytatódik - mondta Takács Szabolcs, kiemelve, abban bíznak, hogy az ügy nemzetközi transzparenciájának segítségével minél hamarabb lezárul a per.

A Külügyminisztérium vasárnapi közleménye szerint a tárca ismételten kérte az ENSZ emberi jogi főbiztosa helyi képviselőjének segítségét az ügyben, csakúgy, mint az Európai Unió illetékeseinek közbenjárását.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?