"Mi ez a gányolás?" - felhúzta magát a XII. kerületi alpolgármester
Váczi János hegyvidéki alpolgármester levelet írt a BKK-nak az 59-es villamosok átépített pályái miatt, amik balesetveszélyesek.
"Ma levélben fordultam a villamospályák felújításáért felelős BKK-hoz. Azt kértem tőlük, hogy sürgősen szüntessék meg a napok óta tartó áldatlan állapotokat a Böszörményi úton" - írja Váczi János XII. kerületi alpolgármester "Mi ez a gányolás?" című blogbejegyzésében.
Az alpolgármester szerint annak ellenére, hogy az 59-es villamos augusztus 21-e óta már az átépített pályán, a teljes vonalhosszon közlekedik, "több helyszínen is balesetveszélyes a közlekedés". "A Kiss János altábornagy utcai megállópár peronján az aszfalt burkolata hiányos, a szegélyköveket szakszerűtlenül építették be, kidőlt szegélykövek találhatók az útburkolaton. Hiányos továbbá a panelek és az útburkolat közötti hézagok aszfaltozása" - írja a politikus.
"A vágányfelújítással nem érintett területen történt a szakszerűtlen burkolat-kialakítás is veszélyt jelent a közlekedők számára. Különösen aggasztó, hogy a balesetveszélyes állapotok ellenére folyamatos munka napok óta nincs a helyszínen, valamint a hibahelyek megfelelő jelzése is több helyen hiányzik" - folytatja a felsorolást.
"Nem tudom, hogy ez a kivitelező csapat milyen munkát végez máshol, de ez itt, a XII. kerületben nagyon halovány, és ezt nem is hagyjuk annyiban. Remélem azonnal elkezdik a hibajavítást és tisztességesen befejezik a felújítást. Addig viszont mindenki, különösen a motorral és kerékpárral közlekedők figyeljenek oda, mert több helyen is sajnos rossz minőségű, sőt balesetveszélyes az útszakasz" - figyelmeztet Váczi János.
A BKK már feljelentette a kivitelezőt
A BKK az alpolgármester panaszaival kapcsolatban közölte, a villamospálya-felújítási munkákat kivitelező, a nyilvánvalóan balesetveszélyes helyzetet okozó Ker-Közép Kft. ellen augusztus 21-én feljelentést tett a BKK gondatlanság miatt. A központ szerint mostanra a kivitelező a kritikus helyeken elhárította a hibákat a biztonságos közlekedés érdekében, valamint a BKK a saját útkarbantartó kapacitását is bevetette a lakosság biztonsága érdekében, így balesetveszélyes kátyúk már nem találhatóak a Böszörményi úton.
A rendőrségi feljelentésről és az intézkedésekről Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója csütörtökön tájékoztatta Pokorni Zoltán polgármester urat. A kellemetlenségért a kivitelező nevében – és helyettük is – a BKK a lakosság elnézését kéri, az okozott károkat jogi úton fogják érvényesíteni.
Az eset hátterével kapcsolatbana BKK közölte, a Böszörményi úton, és minden más, villamospályával és autóbusz-közlekedéssel is rendelkező úton a közúti sávok útkezelői feladatait Budapest Főváros megbízásából eljáró közútkezelőként a BKK látja el, a villamospálya pedig a vasútüzemet lebonyolító BKV Zrt. tulajdonában van, így ők a kezelők is. A villamosforgalom mint szolgáltatás ellátásával megrendelőként a BKK bízza meg a BKV-t, ezen felüli kezelői feladata a villamospályákra a BKK-nak nincs.
A villamospálya halaszthatatlan felújításával a kezelő BKV a vágányok rossz állapota miatt közbeszerzési eljárás lefolytatása után bízta meg a Ker-Közép Kft.-t, mint kivitelezőt. Mivel a pályafelújítás a burkolatot érintő munkákon keresztül érinti a szomszédos, a BKK által kezelt közúti részt is, ezért a kivitelezést megelőzően a BKV illetve a Ker-Közép a BKK-hoz benyújtotta a felújítás idejére szóló ideiglenes forgalomtechnikai terveket, amelyeket a szükséges korrekciók után a BKK jóváhagyott, majd átadta kivitelező részére a munkaterületet, beleértve a közúti pályát is.
A villamos pályaszerkezet a 2013. július 27 – augusztus 19. közötti időszakra ütemezett lezárás során fel is lett újítva, s a villamosforgalom a tervezett augusztus 20-i hajnali kezdéssel biztonságosan megindult. A szomszédos közúti sávokat érintő munkák, illetve részben a vágányok közötti burkolás azonban ekkorra még nem fejeződtek be, mivel a teljes munka véghatárideje 2013. szeptember 30. A munkaterületet tehát a kivitelező még nem adta vissza a BKK-nak, hiszen a munkával még nem készült el teljes mértékben, ezáltal a BKK-nak sem volt módja és oka a műszaki megfelelőség vizsgálatára.
Ugyanakkor a kivitelező nyilvánvaló módon balesetveszélyes helyzetet okozó hibát követett el azzal, hogy augusztus 19. után a munkaterület lekordonozását megszüntette, a kordonokat, a veszélyes helyzetre a figyelmet felhívó, valamint a helyszín munkaterület voltára utaló forgalomtechnikai jelzéseket is elszállította, azt a látszatot keltve, hogy a munka elkészült, és az autósok teljes szélességében, biztonsággal használhatják az utat, holott ez nem volt így. A Ker-Közép a helyzetet súlyosbítva semmilyen módon nem értesítette a BKK-t arról, hogy a munkaterületről nagyrészt levonul és a fent részletezett jelzéseket is elszállítja.
A BKK, amint a balesetveszélyes helyzetet észlelte, a lehető legkorábban, azaz augusztus 21-én feljelentést tett a XII. kerületi rendőrkapitányságon a kivitelező ellen gondatlanság miatt, melyről Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója csütörtökön tájékoztatta Pokorni Zoltán polgármester urat. Továbbá írásban felszólítottuk a Ker-Közép Kft.-t a balesetveszélyes helyzet azonnali megszüntetésére. A kivitelező tehetetlenségét látva mozgósítottuk saját közútfenntartó leányvállalatunk, a BKK-Közút Kft. forgalomtechnikai kapacitásait, hogy a leginkább balesetveszélyes hibák megszüntetésében – a BKK költségén – működjön közre; ezt a költséget később, akár jogi úton is áthárítják a gondatlan kivitelezőre.
A BKV Zrt.-t a jogi kereteken belül megkérték, hogy ezt a kivitelező céget zárja ki a további közbeszerzésekből.