A férfiasabb, keményebb arculatot előkészítő stílusváltás vagy csak nyári időszakban lazábbra vett borotválkozási szokások rejlenek Lázár János váratlan borostanövesztésének hátterében? Egy csapásra trendsetter lesz a fideszes politikusból? Vagy elhibázott ötlet volt a politikusok körében szokatlan arcszőrzet-redizájn? Szakértőket kérdeztünk az államtitkár szakálláról, sőt a cikk végén ön is szavazhat!
Jól fazonírozott, már-már szakállba hajló borostát villantott hétfőn Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, miközben bejelentette a kormány uniós pénzek lehívásának megreformálására szánt akciótervét, és nem mellesleg leuzsorásozta Csányi Sándor OTP-vezért. A napbarnított bőrből kiindulva a váratlan – és kapásból kissé decens-őszes – arcszőrzet simán csak egy nyári belazulás következménye is lehet, de azért utánajártunk a politikai uborkaszezon kellős közepén pláne feltűnő stílusváltásnak.
„Sokat lehet kritizálni a magyar politikusok külsejét, Lázár János viszont eddig is a kevesek közé tartozott, akiken nincs kritizálnivaló. Sőt, azon 10-20 politikus között van, akinek észrevehető az öltözködése” – mondta a hvg.hu-nak Schiffer Miklós stílustanácsadó. Szerinte ugyanis a fideszes politikusra jellemző, hogy jól átgondolt, megválogatott öltönyöket, ingeket, nyakkendőket választ, és nem tűnik úgy, hogy ezt mások mondanák meg neki. „Medgyessy Péternek sem volt szüksége tanácsadóra, mégis tökéletesen öltözködött” – jegyezte meg a stílustanácsadó, aki szerint ugyanakkor a külsőnek a magyar politikai közéletben sokkal kisebb a jelentősége, mint nyugati országokban, vagy pláne a mediterrán térségben.
„Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban például sokkal fantáziadúsabbak a politikusok, ott a borostával, szakállal, bajusszal is bátrabban változtatnak, nem egyértelmű, mint nálunk, hogy a politikusnak nincs jellegzetes arcszőrzete” – magyarázta Schiffer Miklós, hozzátéve, hogy ennek alapvetően tradicionális okai vannak: a mediterráneumban mindig is fontos volt a férfiszépség, a férfi „pompa”.
Vonzó a másság?
A stílustanácsadó szerint nyáron sok férfi egyszerűen azért lesz „hirtelen” szakállas, mert a vakáció alatt nem borotválkozik, majd az eredményt látva rájön, hogy nem is áll neki rosszul. Lázár hétfői külseje azonban többnek tűnik nyári lelazulásnál. „Ez egy növesztett, kialakított, ápolt szakáll, nem egy sima háromnapos borosta. Eddig is szerette, ha ő más, valószínűleg most ki akarta próbálni ezt a külsőt” – mondta Schiffer.
„A külső megjelenés nagymértékben befolyásolja a választói szimpátiát, így minden egyes elemének üzenetértéke van: a tudatosan könnyen átalakítható öltözködésen túl ide tartozik, ki milyen autót vezet, vagy milyen eszközöket, például telefont, számítógépet használ. A fizikai megjelenésnek persze csak egy része alakítható, ilyen az arcszőrzeten kívül a szemüvegviselés, vagy a legegyszerűbben módosítható hajviselet – láthatjuk, ahogy egyes politikusok kísérletezgetnek is, számukra mi a legelőnyösebb” – mondta a hvg.hu-nak Szűcs Ervin, a kommunikációs tanácsadással foglalkozó Weber Shandwick ügyvezető igazgatója.
Emberekvagyunk-fíling
Szerinte a merészebb külsőváltásoknak alapvetően két kommunikációs indoka lehet: ellensúlyozni akarnak valamilyen hiányosságot, például egy fiatal politikusnál a tapasztalatlanságot azzal, hogy próbálják idősebbnek láttatni. Másrészt pedig lehet, hogy tudatosan egy kommunikációs üzenetre erősítenek rá. „A fideszesekre eddig is jellemző volt, hogy szívesen mutatják magukat emberközelinek, akik a ’választók közül jöttek’, mintegy szembehelyezkedve a bankárkormánnyal, az üzleti világgal, annak hagyományos elemeivel. Így máig inkább rájuk jellemző, hogy farmert viselnek, még ha zakóval, vagy inggel párosítva is” – magyarázta Szűcs Ervin.
Így Lázár fazonváltása azt is üzenheti, hogy mint mindenki, ilyenkor ő is lazít, „hiszen nyár van”. A kommunikációs tanácsadó szerint ugyanakkor a fideszes politikus akár a „kivezetjük az országot a válságból” üzenet alátámasztására is megfelelőnek érezheti a kevésbé vasalt, új külsőt, hiszen a krízishelyzetekben kifejezetten kötelező a „feltűrt ingujjban a gáton”-megjelenés. „De lehet, hogy nem is tudatos változtatásról van szó, várjunk jövő hétig, marad-e egyáltalán az a borosta” – tette hozzá.
.
Macsóságra törve
A kifejezetten férfikozmetikára specializálódott Masculin szalon vezetője szerint azonban Lázár egyszerűen csak követi a nagyjából 1,5-2 éve kibontakozó trendet. „Már lecsengőben van a korábbi kisfiús külső, aminek része a szépen borotvált arc, a retróval együtt visszatért a borosta és a bajusz is. Ez az új külső nemcsak trendibb, szexisebb is” – mondta Nagyné Gara Mercedes. „Ha megnézünk egy divatlapot, látszik, hogy újra a macsóbb, olaszos stílus hódít, ennek része a borosta trendje is. Az arc karaktere ezzel nagyon jól változtatható, és a viselője idősebbnek is tűnik” – tette hozzá.
A férfikozmetika vezetője ugyanakkor kiemelte: a trendi arcszőrzet nem azt jelenti, hogy felkelés után elég nem borotválkozni, a jól ápoltság követelményének csak az a borosta/szakáll felel meg, amelyet kifejezetten erre szolgáló borostavágókkal/szakállvágókkal folyamatosan karban tartanak. „Máskülönben nem trendiséget, hanem igénytelenséget sugall, hiszen a gyengébb és erősebb szálak összevissza nőnek” – mondta Nagyné Gara Mercedes, aki szerint Lázár János új arcszőrzetén világosan látszik, hogy „kifejezetten foglalkozott vele”.