Ózdi tüntetők: csak ártottak a kutakra "rárepülő" politikusok
"Minden oldalról rárepültek" a politikai erők az ózdi kutak elzárásával kapcsolatos tüntetésre, ezzel akadályozva a helyzet megoldását – közölte az utóbb lefújt demonstrációt szervező Roma-Magyar Baráti Társaság (RMBT), amely szerint a helyi romák visszautasítják a politikai játszmákat.
Július végén az ózdi önkormányzat több településrészen részben elzáratta, részben korlátozta a közkutakat, amelyek az ott élők többségének biztosították az ivóvízellátást – idézte fel közleményében az RMBT. A szervezet tüntetést jelentett be, ám a megfogalmazása szerint "a politikai erők minden oldalról rárepültek az ügyre, akadályozva a helyzet megoldását".
Összességében megközelítőleg hétezer embert, köztük több ezer mélyszegénységben élő gyermeket érint az az intézkedés, amelyet az ózdi önkormányzat július végén, a kánikula közepén hozott – közölte az RMBT.
"A vízellátás drasztikus korlátozása ellen a cigánytelepek lakói sokáig nem léptek fel, mert féltek a helyi hatalom és a vele együttműködő kisebbségi vezetők retorziójától (pl. közmunka elvesztése, gyámhatósági és egyéb hatósági eljárások stb.), de közel két hét után, elkeseredettségükben Egyesületünkhöz fordultak, hogy tegyünk lépéseket a krízishelyzet megszüntetésére" – írták.
Ekkor kezdték bejárni az érintett helyszíneket, pontosan felmérni a helyzetet, illetve az ott élőkkel megbeszélni a további lépéseket. "Arra jutottunk, hogy bejelentünk egy tüntetést az önkormányzat elé, amelyre azok jönnek majd el, akik a legkevésbé kiszolgáltatottak a helyi hatalomnak, illetve akik vállalják az ezzel járó kockázatot. 700 jelentkezőt gyűjtöttünk össze az érintett helyszíneken" – írta a közlemény.
Az RMBT hozzátette, hogy már a szervezés korai szakaszában, nem sokkal a demonstráció rendőrségi bejelentését követően kapták az információt, hogy a polgármester megnyitja a közcsapokat. "Ezzel egyidőben több ellenzéki párt kampányszerűen, de az érintettekkel nem egyeztetve rárepült az ügyre, nyilvános felhívásokat tettek a helyi (kormánypárti) vezetés felé, demonstrációs felhívást tettek közzé, majd rövid időn belül azt terjesztették a sajtóban, hogy megoldották a problémát, a közbenjárásukra megnyitják a közkutakat".
"Előre lehetett sejteni, hogy reagál majd az ózdi városvezetés: visszakozott, nem szüntették meg a vízellátás korlátozását, de ennek bejelentésével megvárták, amíg mi a csapok megnyitásának ígéretét komolyan véve, lemondtuk a tüntetést. Közben a hatalmat mindenben kiszolgáló roma kisebbségi vezetők, Berki Lajos elnök és Váradi József helyettese a helyi szélsőjobboldal vezető figurájával, Kisgergely Andrással (sokáig a Magyar Gárda országos parancsnokhelyettese és az ózdi Jobbik vezetője volt) járják a helyszíneket, hogy cáfolják a krízishelyzet fennállását" – közölte az RMBT.
"Most, hogy a politikai vihar levonult a helyszínről néhány órás ózdi kampányolást követően, a bajba került közösségek továbbra is számítanak a segítségünkre, várják, hogy közös stratégiát dolgozzunk ki a helyzet megoldására. A politikai szereplők által elmérgesített helyzet megoldása körültekintő szervezést igényel, amelyben szükséges az érintett közösségek aktivizálása, de úgy, hogy tekintettel legyünk az őket érintő kockázatokra is. Magyarul, hogy ne okozzunk több kárt tevékenységünkkel az érintetteknek, mint ami amúgy is éri őket, mégis sikert érjünk el a krízishelyzet elhárításában" – fogalmazott a közlemény.
Az RMBT aktivistái a közlemény szerint felkérnek minden segíteni kívánó szervezetet és magánszemélyt, hogy keresse meg a szervezet képviselőit, hogy a segítségük az érintettekkel kialakított stratégia része lehessen, és "ne fordulhasson elő, hogy egy eredetileg jó szándékkal tett lépés végül kárt okoz a bajban lévőknek".