A Jobbik sümegi partnere és – a párt Veszprém megyei lapja szerint – a sümegi szervezet egyik alapító tagja ült abban az autóban, amelynek csomagtartójában gépfegyvert és lőszert találtak. Ferenczi Gábor, a Jobbik Veszprém megyei elnöke korábban azt állította, az eset miatt előállított személyek közül egyik sem tagja a Jobbiknak.
Július 31-én éjszaka négy személyt állítottak elő a tapolcai rendőrkapitányság járőrei Lesenceistvánd és Lesencetomaj belterületén, akik egy Nissan személyautó csomagterében, egy táskában AK-47 típusú gépkarabélyt, a lőfegyverhez tartozó tárat, a lőfegyverhez és más típusú lőfegyverekhez való lőszereket, baseballütőket találtak. A fegyvereket a rendőrök lefoglalták, az egyik férfi, B. Ákos ellen lőfegyverrel való visszaélés miatt eljárást indítottak, miután bevallotta, ő tette a fegyvereket és a lőszert tartalmazó táskát az autó csomagtartójába.
Az akciót követően a Facebookon megjelent egy bejegyzés, amelyet több hírportál is átvett, eszerint az autóban a Jobbik sümegi tagjai ültek. A szerző a négy férfi közül hármat név szerint is említett. „A Tapolcai Rendőrkapitányság rendőrei feltartóztattak egy autót, melyben négy személy ült (...), mind a négyen ellenőrizhetően Jobbik-tagok Sümegen" – szólt a bejegyzés, amely szerint a négy személy közül ketten korábban erőszakos bűncselekményekért voltak büntetve.
A posztoló szerint a rendőrség gyanítja, hogy a gyanúsítottak Lesencetomajon a cigány holokauszt és a kislétai romagyilkosság évfordulója alkalmából ott élő romák ellen akartak támadást elkövetni. A szerző úgy tudja, a rendőrök „tippre mentek”, az eset után a négy férfinél házkutatást tartottak, B. Ákos lakásán, melynek bejárati ajtaján egy Hitler-poszter látható, további fegyvereket találtak.
Ferenczi Gábor, a Jobbik Veszprém megyei elnöke vasárnap délután közleményt tett közzé, amely szerint "a tapolcai rendőrség által előállított és egy Facebook-posztban említett személyek közül egyik sem tagja a Jobbiknak". Ferenczi emellett sajtóperrel fenyegette azokat a hírportálokat, amelyek ezt állítják.
A hvg.hu kérdésére Oszkó István, a Jobbik helyi elnöke megerősítette, hogy az egyik érintett valóban D. Kornél. D. a Sümegiek a Nemzetért Egyesület nevű civil szervezet elnöke, amely a Jobbik egyik fő partnere Sümegen. Az egyesület többször szervezett a jobbikkal közösen rendezvényeket, júniusban például a földtörvény ellen tartottak közös tüntetést. A 2011 márciusában rendezett „Nemzeti Sajtóklubot” pedig a gyanúsítottak Jobbik-tagságát cáfoló Ferenczi Gábor weboldala is reklámozta. A sümegi Jobbik Facebook-oldala szintén rendszeresen hirdeti az egyesület rendezvényeit.
A két másik név szerint ismert érintettről, köztük az őrizetbe vett és meggyanúsított B. Ákosról és K. Kornélról, szintén olyan információk lelhetők fel, amelyek kettejük jobbikos kötődésre utalnak. Vasárnap a Sümegi Hangok nevű Facebook-oldalon olyan képek jelentek meg, amelyeken az érintettekkel közösen láthatóak a Jobbik helyi tagjai, köztük Ferenczi Gábor és Németh Richárd önkormányzati képviselő, valamint Rátosi Ferenc, a Jobbik támogatásával megválasztott sümegi polgármester.
Bár Ferenczi szerint az érintettek egyike sem párttag, a Jobbik Veszprém megyei lapjának egy 2009-es száma a sümegi alapszervezet alapító tagjaként jelöli meg B. Ákost. A Nemzeti Oldal című újságnak nyilatkozó Németh Richárd sümegi jobbikos képviselő így szólt a sümegi alapszervezet alapításáról: „A sümegi szervezet előéletéről is érdemes egy-két szót ejteni. 2008 szeptemberében beszélgettünk B. Ákos barátommal. (…) Felvettük a kapcsolatot a Jobbik Magyarországért Mozgalommal, mert ebben a pártban láttuk azt, hogy valóban magyar érdekeket képviselnek. 2008. október 4-ére meghívást kaptunk, az I. Nemzeti Összefogás Napja elnevezésű nemzeti radikális és hagyományőrző találkozóra. Az egész napos remek programok közben eljött a mi időnk is. Szabó Gábor pártigazgató úr vezetésével elkezdődött az alakuló ülés. Az alakuló ülés végén a feltett kérdésre, hogy ki akar alapító tagja lenni a Jobbik sümegi szervezetének, kilenc bátor magyar tette fel a kezét. Elkezdődött valami változás az életünkben, ami meghatározza azóta is mindennapjainkat.”
Németh Richárd a hvg.hu kérdésére először megismételte pártja korábbi álláspontját, mely szerint a letartóztatottak között nem volt Jobbik-tag. Amikor megemlítettük 2009-ben tett nyilatkozatát, beismerte, hogy B. Ákos valóban az alapszervezet tagja volt, állítása szerint azonban 2009 októbere óta nem tagja a pártnak. B. kilépésének okairól Németh nem akart nyilatkozni.