2013. július. 27. 16:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 27. 16:24 Itthon

Sz. Ferenc-ügy: a demonstrálók szerint egyoldalú, tisztességtelen a határozat

Panaszt nyújtanak be az ügyészséghez a kényszerítés, illetve személyi szabadság megsértése ügyében a nyomozást megszüntető határozat ellen azok a demonstrálók, akik március 7-én a Fidesz Lendvay utcai székházánál tüntettek, és behatoltak az épület udvarára - jelentették be sajtótájékoztatójukon az érintettek szombaton Budapesten.

Pelle Andrea, a demonstrálók egyik jogi képviselője szerint a nyomozást megszüntető határozat nem felel meg a pártatlanság követelményének, hiszen az eljárás során minden felmerülő bizonyítékot figyelembe kellett volna venni.

A jogi képviselő hozzátette: ha a panaszuk elbírálása alapján születő új határozat is ennyire "egyoldalú és tisztességtelen" marad, a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulnak. Információi szerint a székházfoglalók ellen garázdaság miatt indított eljárást is megszüntetik, de az erről szóló határozatot még nem kapták kézhez. Oláh Kata, a Fidesz-székháznál történt március 7-i tüntetés egyik résztvevője teljesen elfogadhatatlannak nevezte, hogy megszüntették a nyomozást Sz. Ferenc és társai ellen, akik a Fidesz-székháznál biztonsági őrként léptek fel, noha nem voltak tagjai a székház védelmét ellátó kft.-nek.

Oláh Kata szerint a nyomozást megszüntető határozat "politikai alapon veti el" az ügyben tett vallomásokat. Álláspontja szerint a tanúként meghallgatott tüntetők szavait teljesen kiforgatták, a határozatban pedig súlyos ellentmondások vannak. Az egyik vallomás szerint azért hívták oda a biztonsági őröket, mert az épület életveszélyes állapotban volt, így kívánták megóvni a tüntetők testi épségét, míg a másik beszámoló szerint a székházban dolgozók "rettegtek" a tüntetőktől. Hangsúlyozta: a demonstrálók a földön ülve, békésen tiltakoztak, ám ez a határozatból nem derül ki.

A szombati sajtótájékoztatón részt vevők "Tisztességes eljárást!", illetve "Alkotmányt, demokráciát és jogállamot!" feliratú transzparenseket emeltek a magasba. Március 7-én néhány tucat tüntető hatolt be a Fidesz budapesti, Lendvay utcai székházának udvarára, így tiltakozva az alaptörvény negyedik módosítása ellen. A demonstrálók a bejáratot védő vaskapun másztak be az épület udvarába, majd ott leültek, és kifeszítettek egy, "Az alkotmány nem játék" feliratú transzparenst.

A Lendvay utcai épületnél történt cselekményekkel kapcsolatban a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) március 22-én rendelt el nyomozást.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálatának akkori tájékoztatása szerint "székházfoglalás" és az azt követő események miatt tett feljelentések alapján csoportosan elkövetett garázdaság, illetve kényszerítés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indított eljárásokat a BRFK. Március 29-én a nyomozók három embert hallgattak ki gyanúsítottként.

Az ORFK kommunikációs szolgálata az MTI-nek arra a kérdésére, hogy a kényszerítés ügyében folytatott eljárást megszüntették-e, azt válaszolta, igen, mert nem történt bűncselekmény.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.