Politikai hátszél döntheti el, ki kerül Szeged egyik legerősebb, nyelvtagozatos iskolájának élére – legalábbis ettől tartanak az ide járó gyerekek szülei, akik ezért nyílt levéllel kampányolnak a szakmai döntésért. A megszólított fideszes kormánymegbízott szerint neki ehhez semmi köze, a szaktárca szerint a legrátermettebb pályázó lesz a befutó, de a "szóbeszéd" mostanra átpolitizálta a helyi matektanár és kívülről érkező tanárnő vetélkedését.
"A kormánymegbízottnak és a kormányhivatalnak semmiféle szerepe nincs az iskolaigazgatók kiválasztásában. Az eljárás lebonyolítása egy másik minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó terület" – reagált a hvg.hu megkeresésére a Csongrád Megyei Kormányhivatal, mikor a Szegedi Madách Imre Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában zajló igazgatóválasztásról tettünk volna fel kérdéseket. Az eljárási szabályok alapján a kormánymegbízottnak valóban nincs döntési joga a területén működő iskolák vezetőjének kiválasztásában, mégsem véletlen, hogy a Madách iskola sorsáért aggódó szülők mégis B. Nagy László csongrádi kormánymegbízotthoz (egyben fideszes országgyűlési képviselőhöz) fordultak egy a megyei napilapnak küldött nyílt levélben.
"A szülők és (biztosan állítom), hogy a gyermekek nevében kérjük, hogy ne a lobbi érdekek vezéreljék, hanem csak és kizárólag a szakmaiság, az intézmény és a diákok érdeke legyen meghatározó véleménynyilvánítása során" – olvasható a szülők hvg.hu-nak eljuttatott levelében, amely a Délmagyarország című megyei napilapban a hétvégén meg is jelent. A Szülői Munkaközösség elnöke, Harnóczi Erika által aláírt levélben – ugyan konkrét nevek megjelölése nélkül – egyértelműen arra utalnak: aggódnak, hogy nem szakmai alapon dől el, ki kerül Szeged egyik legerősebb iskolájának élére. "Szeretnénk hinni, hogy – a szóbeszéddel ellentétben –, nem akarja Szeged városának mára egyik legerősebb és méltán nagy szakmai elismertségnek örvendő iskolájának az élére olyan igazgató kinevezését támogatni, aki aktuális helyismerettel egyáltalán nem rendelkezik (ez a pályázatából egyértelműen megállapítható), s ami még rosszabb, hogy az elmúlt 4 évben egyáltalán nem volt munkaviszonya" – írták a B. Nagy László kormánymegbízottnak. Azt is egyértelművé teszik, hogy a szülők közössége az igazgatói posztért ringbe szálló két jelölt közül Nagy Péter, az iskolában tanító matematika szakos tanár pályázatát támogatja.
"Nagyon szerettük az előző igazgató nénit, de sajnos betöltötte a 62 éves korhatárt, ezért kellett a pályázatot kiírni. Ő ugyan kért hosszabbítási lehetőséget, főleg, mert az iskola sok pályázati pénzt nyert, és végig akarta vinni a projekteket, de szerencsére lett egy belső jelölt, Peti bácsi. Megfontolt matektanár, imádják a gyerekek, van vezetői alkata, támogatja a tantestület többsége és a szülői munkaközösség is. Csakhogy váratlanul feltűnt a másik pályázó, és hamar kiderült, hogy valakinek a valakije: egy országos kamara – remek politikai kapcsolatokkal rendelkező – vezetőjének a neje. Most költözik Veresegyházáról Szegedre, és állítólag ezt a helyet nézték ki neki" – magyarázta a levél megfogalmazásában is részt vevő egyik szülő a hvg.hu-nak, hogy mire céloztak a "szóbeszéd szerint" fordulattal. A téma érzékenysége, és az iskolába járó gyereke miatt nevének elhallgatását kérte, mint mondta, a férjének köszönhetően a másik jelöltnek "nagyon erős támogatója van" a Csongrád Megyei Kormányhivatalban. Az iskola szerinte az egyik legjobbnak számít a megyében, többszörös túljelentkezés van, információink szerint ide jár több helyi képviselő, valamint a szocialista polgármester, Botka László gyereke.
Csak ennél az iskolánál lett döntetlen a közgyűlési voksolás
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központon (Klik) keresztül állami irányítás alá került iskolák igazgatóit a városi közgyűlés már csak véleményezheti. A Délmagyarország beszámolója szerint ezt a június 28-i ülésén meg is tették, tíz iskola vezetőjéről szavazott a közgyűlés: egy kivétellel minden esetben azt a jelöltet támogatták, akit az adott intézmény tantestülete javasolt. A Madách Imre Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola esetében azonban fej-fej melletti végeredmény született: a helyi képviselők mindkét jelöltet támogatták, Nagy Pétert 15 igennel 13 tartózkodás ellenében, míg Juhász Erika 14 igen és 14 nem szavazatot kapott.
Pedig a tantestület véleménye a Madách iskola esetében is egyértelmű volt – derül ki az intézmény honlapján közzétett szavazati arányból, illetve az igazgatói posztért induló két jelölt pályázatának értékeléséből. Nagy Péter programját a több mint 40 fős tantestület tagjai közül 93 százalék fogadta el, míg Juhász Erika szakmai pályázatát 40 százalék tartotta elfogadhatónak. Külön voksoltak a személyekről is, ebben – bár kevésbé domináns fölénnyel – szintén a jelenleg is az iskolában tanító Nagy Péter került ki győztesen: a kollégák 70 százaléka támogatta, míg a másik jelöltet 32 százalék fogadná el.
Iskolán belül egyértelmű
Nagy Péter pályázatát elsősorban azért dicsérték, mert nagyon jól kidolgozott szakmai program, amiben "konkrét adatokkal alátámasztott közlések szerepelnek, a fejlesztési feladatokat is konkrétan, az iskolára szabottan fogalmazza meg". "Tervei az 5 éves ciklusra nagyon meggyőzőek és reálisak", bár nem nyelvszakos, angolul ő is beszél, és "irányításával folytatódhat az iskola eddigi szellemisége". Ezzel szemben Juhász Erika pályázatát túl "általánosnak" találták, és az értékelésben felróják neki, hogy a programjába szó szerint beemelte az iskola pedagógiai programját, anélkül, hogy ezt hivatkozásban feltüntette volna. "Terveiben és célkitűzéseiben mindazok szerepelnek, amik már jól működnek az iskola életében", "nem látjuk biztosítottnak az iskola és a gyerekek további fejlődését, nem derül ki, hogy a következő 5 évben milyen szakmai és eszközfejlesztések történnek" – olvasható az értékelésekben Juhászról.
Nem meglepő, hogy a 15 éve itt tanító Nagy persze előnyben van "helyismeret" szempontjából, míg kihívója régebben és mindössze két évig tanított az intézményben, ugyanakkor az iskolai közösségek azt kifogásolják, hogy "nem is élt azzal a lehetőséggel, hogy a pályázat benyújtása előtt a helyszínen pontos és aktuális információkat szerezzen be az iskoláról". A szülői munkaközösség azt is felhozza, hogy a tanárnőnek "2 évente változik a munkahelye, és ami szembetűnő, hogy 5 éve nincs folyamatos munkahelye, nem tanít, nincs iskolai közegben, (...) az utolsó 4 évben nem végzett pedagógiai munkát".
„A meghallgatáson azzal indokolta, miért nem dolgozik már négy éve, hogy nevelte a gyerekeit és feltöltődött. Igaz, azt is mondta, hogy bejárt közben néha hospitálni, de akkor is elég furán hangzott ez ebben a közegben, hiszen mi reggel bemegyünk az iskolába, és este úgy esünk ki, annyit dolgozunk” – mondta a hvg.hu-nak nevének elhallgatását kérve a Madách iskola egyik tanára, aki szintén részt vett a két jelölttel folytatott tantestületi beszélgetésen. Állítása szerint Juhász ráadásul – amikor felmerültek pályázatának hiányosságai – arra hivatkozott, hogy most költözik Szegedre, és a pályázatot "két festés között", gyorsan kellett megírnia. "Látszott is rajta, hogy összecsapta, nagyon félünk, hogy őt ültetik a nyakunkra" – jegyezte meg.
A miniszter úgyis a "legrátermettebbet" nevezi ki
A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke, Német Ferenc a hvg.hu-nak megerősítette, hogy az iskolaigazgatói pályázaton induló Juhász Erika az élettársa, ugyanakkor határozottan visszautasította, hogy politikai kapcsolatai közrejátszanának élettársának intézményvezetői pályázásában. Mint mondta, évtizedek óta Szegeden él és dolgozik, aktívan részt vesz a város sportéletében, rendezvényein, így mind a város polgármesterét, az MSZP-s Botka Lászlót, mind a csongrádi kormánymegbízottat, B. Nagy Lászlót régóta és személyesen ismeri, de „nincs politikai befolyása”.
"A vagyonvédelmi kamara elnökeként a szakmán belül van súlyom, B. Nagy Lászlóval is egy áldozatvédelemmel foglalkozó civil fórumban dolgozunk együtt, ahogy mellette még a megyei rendőr-főkapitánnyal vagy a táblabíróság elnökével is. Az sem titok, hogy a szegedi önkormányzat jogi-, ügyrendi és közbiztonsági bizottságának tagja vagyok, ugyanakkor a kérdéses igazgatói pályázatnak kizárólag a jelöltek szakmai háttere alapján kell eldőlnie” – jelentette ki Német. "Nézzék inkább azt, ki felel meg emberileg, szakmailag: egy két tannyelvű iskoláról van szó, Juhász Erika pedig angol-magyar-orosz szakos tanár, míg a másik jelölt nem is nyelvszakos, technikát és matematikát tanít" – vetette fel. Szerettük volna megkérdezni Juhászt is, de Német szerint élettársa nem kíván nyilatkozni, mert egy jelenleg is futó pályázatról van szó, amíg nem dől el a poszt sorsa, feleslegesen kérdeznénk.
Mivel – a köznevelésért felelős államtitkáron keresztül – a szaktárca minisztere dönt, megkerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi) is, és kértük, reagáljanak a szegedi szülők akciójára, illetve a felmerült aggályaikra. A sajtóosztálytól kapott válaszban viszont mindössze leírták, hogyan zajlik az intézményigazgató megválasztása (lásd az alsó keretes anyagot). "Cél, hogy az adott intézmény élére a legkiválóbb, legrátermettebb, a pályázati kiírás jogszabályi feltételeinek megfelelő végzettséggel, képesítésekkel és szakmai tapasztalattal rendelkező szakember kerüljön” – közölték. A szegedi Madáchban július végén dől el, hogy ki bizonyul a "legrátermettebbnek", de hogy miért, azt a hatályos jogszabályok alapján az oktatásért felelős miniszternek nem kell megindokolnia.
A szaktárca – konkrétumok helyett – ezt a leírást küldte az iskolaigazgató-választásról: |
A köznevelési rendszerben 2013. január elsejétől új típusú feladatmegosztás jött létre a települési önkormányzatok és az állam között. Az óvodák és az egyházi, és magán fenntartású intézmények kivételével a köznevelési intézmények fenntartói joga az államhoz került, a működtetés pedig a 3000-nél nagyobb lélekszámú településeken az önkormányzatoknál maradt. Az állami intézményben folyó munka irányítóját az oktatásért felelős miniszter bízza meg. Az intézményvezetői pályázatokat a jogszabályban előírt módon a nevelőtestület, többcélú intézményben az igazgatótanács, a fenntartó, az intézmény székhelye szerint illetékes vagy az intézményt működtető települési önkormányzat is véleményezi. A tankerületi igazgatók és a Klik központ által feldolgozott pályázatokról az Emmi SZMSZ-ben foglaltak alapján a köznevelésért felelős államtitkár hozza meg döntését a miniszter jogkörében. |