Kiszabadulhatnak az életfogytiglanra ítélt magyar rabok is?
Hiába ülnének jogerősen életük végéig rács mögött, egy strasbourgi döntés miatt ismét köztünk járhatnak majd azok, akik brutális módon végeztek áldozataikkal – írja a Blikk.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntése értelmében a tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítélteknek joguk van ahhoz a lehetőséghez, hogy felülvizsgálják büntetésüket – írja a Blikk.
A döntés azért született, mert Angliában több könyörtelen gyilkos azzal fordult a strasbourgi bírósághoz, hogy emberi jogaikat sérti maga a tény, hogy soha nem vizsgálhatják felül az ügyüket. A tanács végül úgy vélte, a rabok jogai valóban sérültek azzal, hogy elvették tőlük a felülbírálat lehetőségét, így azt javasolták, hogy legkorábban 25, börtönben letöltött év után kérvényezhessék a felülvizsgálatot. Az ítélet jogerős, és nem lehet ellene fellebbezni.
"A döntés hatással lehet Magyarországra is, akár a tényleges életfogytiglanira ítélt magyar rabok is az unióhoz fordulhatnak erre hivatkozva, ha úgy érzik, nincs lehetőségük rá, hogy felülvizsgálják büntetésüket" – magyarázta a lapnak Boros László jogszociológus. Ez a határozat az ítéletet nem befolyásolhatja.
Tóth Mihály büntetőjogász a Blikknek elmondta: "Adöntés persze nem zárja ki, hogy valakit élete végéig börtönbüntetésre ítéljenek, de megadja a raboknak a lehetőséget arra, hogy legkorábban 25 év után az ítészek vagy helybenhagyják az ítéletet, vagy akár rövidítsenek rajta" .
Magyarországon jelenleg 26 tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt rab van; az is előfordulhat, hogy olyan gyilkosok, mint P. Tamás, aki emésztőgödörbe rejtette barátnője testét vagy a fekete sereg volt vezetője, M. Róbert, egy napon ismét kiszabadulhatnak. Sőt a jogász szerint, ha Strasbourgban úgy ítélik meg, hogy egy életfogytiglanira ítélt rabnak sérültek a jogai, a gyilkosok még kártérítést is követelhetnek. Az igazságügyi tárca lapzártáig nem válaszolt a lap kérdéseire.