A pályázati anyag titkos, de a milliós támogatás megítélését egyébként sem kell megindokolni – ilyen válaszokat kaptunk, amikor a hvg.hu megpróbálta kideríteni, miért kap milliós támogatást a Gipsz Jakab-os bakiról ismertté vált szervezet. Az illetékes minisztérium egy háttérintézményére, az pedig egy harmadik szervezetre mutogatott, vagy azt a választ kaptuk, hogy keressük a választ a vitatott civilek honlapján. Ott viszont egy hónap után is hiába kerestük a vicces nevektől mentesített mérleget.
Még tíz évet kell várni arra, hogy kiderüljön, miért kap kiugróan magas állami támogatást a Nők a Magyar Nemzetért Közhasznú Egyesület, amely arról lett ismert egy hónappal ezelőtt, hogy tévedésből Gipsz Jakab és Hát Izsák névre keresztelte saját vezető tisztségviselőit. Miután ugyanis a tízmilliós pályázati pénzekkel gazdálkodó szervezet hirtelen nagy nyilvánosságot kapott a hivatalos mérlegébe csúszott baki miatt, a hvg.hu az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) fordult, hogy kiderüljön: miben kiemelkedő a nemzeti nők pályázata más, jóval kevesebb közpénzből gazdálkodó civil nőszervezethez képest.
A minisztérium első körben azzal passzolta a választ, hogy nem ők a döntéshozók, hanem „a témában illetékes kollégiumok”. „Számunkra kötelező elemű szabály, hogy a kollégiumok döntéseit a minisztérium nem módosíthatja, valamint a döntési folyamatba nem avatkozhat be” – továbbította a sajtóosztály Latorcai Csaba helyettes államtitkár válaszát.
Mint kiderült, a kérdéses pályázatot egy Nemzeti Összetartozás Kollégium nevű, civil tagokból álló szervezet bírálta el, ezért megkerestük ugyanazzal a kérdéssel a civil kollégiumokat összefogó kormányzati szervet, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőt (EMET). Itt viszont azt közölték, hogy a vonatkozó rendelet kimondja: az egyes szervezetek támogatásáról szóló döntéseket nem is kell megindokolniuk, legfeljebb ha elutasítóak.
A Nők a Magyar Nemzetért Közhasznú Egyesület azonban 2012 óta négy alkalommal is nyert a civil szervezeteknek kiírt pályázatokon, összesen több mint 21 millió forintot. Ha már a támogatásukat a döntést meghozó kollégiumnak nem kell indokolnia, szívesen belenéztünk volna a győztes pályázatba, hátha majd abból kiderül, mivel tudják felülmúlni a többi szervezet tevékenységét, illetve pontosan mire fordítják a pénzt. Főleg azért lettünk volna erre kíváncsiak, mert a szervezet elnöke, Pethő Annamária a hvg.hu-nak többek közt egy olyan honlap fenntartásával indokolta a magas támogatást, ami szakértőink szerint jóval kevesebbe kerülhet a rá fordított 10 milliós összegnél.
A nemzeti nők anyagába viszont azért nem lehet belenézni, mert a pályázati anyag az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény alapján döntés-előkészítő dokumentumnak minősül, és így keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános – válaszolta megkeresésünkre az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő. Annyit tettek hozzá, hogy a számviteli beszámolót azért meg tudjuk nézni, hiszen ezt a civil szervezetekre vonatkozó jogszabályok alapján az egyesületnek a saját honlapján közzé kell tennie. A Nők a Magyar Nemzetért Közhasznú Egyesület honlapjáról azonban a Gipsz Jakab-os fiaskó napján levették a mérleget, és az azóta eltelt egy hónap alatt sem került vissza a gazdálkodásukat dokumentáló – időközben akár javított – anyag.
Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőhöz irányított át bennünket a tárca azzal a kérdéssel is, hogy szerintük nem aggályos-e, hogy a közpénzből milliókkal támogatott szervezet mindössze 1,5 éve működik, és a honlapján nem találhatóak olyan kötelezően közzéteendő dokumentumok, mint a közhasznúsági beszámoló vagy a mérleg. Mint írták, ebben is a támogatáskezelő az illetékes, nekik kell ellenőrizniük a támogatások felhasználásának jogszerűségét és szakszerűségét.
Az illetékes támogatáskezelő azonban kitérő választ adott arra a kérdésre, mi a helyzet a vitatott pályázati pénzekkel gazdálkodó szervezet ellenőrzésével: leírták, a jogszabályok alapján általában hogyan kell zajlania egy ilyen felülvizsgálatnak. Konkrétumként mindössze egyetlen mondatot írtak az ügyben: „a szervezet eddig leadott pályázataival kapcsolatban az EMET elszámolási hibát nem talált”. A hvg.hu elsősorban azt szerette volna kideríteni, mi a helyzet most, hogy napvilágra kerültek a szervezet mérlegével és tevékenységével kapcsolatos furcsaságok, terveznek-e ezek után ellenőrzést a Nők a Magyar Nemzetért Közhasznú Egyesületnél. Erre viszont szintén a jogszabályokból is kiolvasható eljárási rend volt a válasz, miszerint a támogatáskezelő ellenőrzési terv alapján ellenőriz, és az „ellenőrizendő szervezetek listájának összeállítása folyamatban van”.
A többi nőszervezet sem érti |
A Gipsz Jakab-ügy azt követően kapott nyilvánosságot, hogy a Magyarország Női Alapítvány (MONA) munkatársa, Betlen Anna megpróbált utánanézni, miért kapott milliós összegeket a Nemzeti Együttműködési Alapból az alig több mint két éve működő versenytársuk. Más nőszervezetek ugyanis hiába pályáztak, egy fillért sem kaptak, vagy a kért összegnél jóval kevesebbet. A Betlen által felsorolt pályázatokon összesen több mint 21 millió forint közpénz került az egyesülethez, míg például a 20 éve működő MONA mindössze 500 ezer forint támogatást kapott egy teljes éves működésére, szakmai programjai megvalósítására. |