A Gipsz Jakab-baki révén ismertté vált nőszervezet egy honlappal kapcsolatos munkájával indokolt egy pályázaton elnyert 10 millió forintos támogatást. Csakhogy a közreműködésükkel készülő „magyar civil összefogás” portálját egy internetről letölthető szoftverrel még programozói ismeretek nélkül is össze lehet dobni, és a fenntartása sem emészthet fel súlyos milliókat.
Egy ingyenes tartalomkezelő rendszerre épül, és legfeljebb 150 dollárért, vagyis alig több mint 30 ezer forintért megvásárolható dizájnsablonnal testre szabható az a honlap, amelyre 10 millió forintos támogatást kapott a Nők a Magyar Nemzetért Közhasznú Egyesület. A szervezetről csütörtökön megírtuk, hogy a bírósághoz beadott hivatalos mérlegében olyan nevek szerepelnek, mint Gipsz Jakab, Iksz Ipszilon, Piros Arany és Hát Izsák, de utóbb kiderült, hogy könyvvizsgálói hibáról van szó, a letölthető közhasznúsági jelentésben mintaként szereplő fiktív neveket nem írták át, és ez korábban magának az egyesületnek sem tűnt fel.
Csakhogy a nemzetért ténykedő nők eredetileg azért kerültek az érdeklődés kereszttüzébe, mert egymás után nyerik a pályázatokat, miközben más, jelentősebb szakmai múlttal rendelkező civil szervezetek hiába kérnek támogatást, nem kapnak, vagy a kért összeg töredékével kell beérniük. Így a Magyarországi Női Alapítványnak (MONA) is, amelynek munkatársa, Betlen Anna egy blogbejegyzésben először tette fel a kérdést: hogyan kaphat több tízmilliós összeget a Nemzeti Együttműködési Alapból az alig több mint két éve működő Nők a Magyar Nemzetért Közhasznú Egyesület, miközben ők mindössze 500 ezer forintot kaptak egy teljes éves működésükre.
A Gipsz Jakab-bakiról ismertté vált, de korábban viszonylag ismeretlen versenytársuk 2012 óta négy alkalommal is nyert különféle pályázatokon. Ebből háromszor csont nélkül megkapták a teljes összeget, amit kértek, így összesen pedig több mint 21 millió forint közpénz került hozzájuk. Ezt a nemzeti nők vezetője, Pethő Annamária csütörtökön azzal indokolta kérdésünkre, hogy nőpolitikában ők „nagyon nyomulnak”. A legmagasabb 10 millió forintos támogatást a Civil Együttműködési Tanáccsal (CET) együttműködésben létrehozott a Polgár Portál honlap létrehozására kapták, amelyet Pethő „civil kommunikációs szoftver”-nek nevezett. Ezzel az a céljuk, hogy segítse a „határon túli elcsatolt országrészekkel való civil kommunikációt" – mondta.
A weboldal – amely saját meghatározása szerint „A magyar civil összefogás lapja” – impresszumában csak a Civil Együttműködési Tanács (CET) szerepel, a nemzeti nőszervezet nem jelenik meg, ahogy az sem látszik, mire fordítják ezt a 10 millió forintot. A honlap felelős szerkesztője és az impresszumban egyedüliként feltüntetett készítő Huth Gergely volt újságíró, akiről a 444.hu derítette ki, hogy cége, a Gerilla Press Kft. 4,4 millió forintot kapott a Fidesz-frakciótól kommunikációs tanácsadás címen. A Polgár Portált az impresszum szerint szintén a GerillaPress Kft. adja ki a Civil Együttműködési Tanács megbízásából.
A Polgár Portál támogatását első ízben az Átlátszó dolgozta fel tavaly októberben; Huth Gergely ugyanott próbálta megmagyarázni, hogy a PestiSrácoknál végzett ún. újságírói munkájának semmi köze a jelentős részben a "civil" békemenetet propagáló Polgár Portálért kapott közpénzhez. Arra azonban sem Huth az Átlátszónak írt válasza, sem a nemzeti nők vezetőjének a hvg.hu-nak adott nyilatkozata nem ad választ, hogy mi került a Polgár Portál létrehozásán 10 millió forintba.
Az elcsatolt részekkel való kapcsolatot biztosító kommunikációs szoftver ugyanis szakértőnk szerint a Joomla nevű, közösségi fejlesztésű, ingyenesen felhasználható tartalomkezelő rendszer, amit csak le kell tölteni, és feltenni egy szerverre. Minderre a hvg.hu egyik kommentelője hívta fel a figyelmet. Legfeljebb a testreszabásával kell bajlódni, de ehhez minimális összegért különféle sablonokat lehet vásárolni. A Polgár Portál jól felismerhetően egy ilyen, az interneten jelenleg 150 dollárért megvásárolható sabloncsomaggal készült, ezért az összegért 40 darab jár, vagyis 3,7 dolláros (800 forintos) sablonok közül válogattak a portál készítői. A fenntartásához sem kell még programozó sem, legfeljebb a tárhelyért kell fizetni egy ilyen honlap esetén.
A hvg.hu már a gipszjakabos egyesületi mérleg láttán megkereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát azzal, hogy mutassák meg a nőszervezet által benyújtott pályázatokat. Választ eddig nem kaptunk, így egyelőre nem tudjuk, hogyan osztja be a 10 millió forintos támogatást a 30 ezer forintért létrehozható portál fenntartására.