Itthon hvg.hu 2013. július. 05. 18:28

Közszereplés: elkaptuk Habony Árpádot a parlamentben egy kamerával

Csak egy rövid kérdést tettünk fel a Fidesz tanácsadójának, Orbán Viktor egyik legfőbb bizalmasának, akivel a parlamentben futottunk össze. Habony Árpád korábban róla készült fotók közlése miatt is perrel fenyegette meg a hvg.hu-t.

Mint az Orbán Viktor 50. születésnapjára készített elemzésünkben megírtuk, Habony Árpád csillaga a 2002-es választási vereség után kezdett meredeken felfelé ívelni a Fideszben, amikor Orbán Viktor bizalmasi köre rövid idő alatt szinte teljesen kicserélődött. (Az Origo szerint egyébként Habonyt még 2000-ben, a Korona Parlamentbe szállításakor ismerte meg.) Habony Árpád azóta köztudottan Orbán Viktor egyik legfontosabb tanácsadója kommunikációs ügyekben, és rendszeresen látható a kormányfő, vagy vezető fideszes politikusok környezetében, ott van például a zárt frakcióüléseken is.

Habony gyakorlatilag a Semmelweis Egyetem nevében járt el az Origo szerint 2012 februárjában, amikor Rogán Antal társaságában Abu-Dzabiba utazott, ahol Velez Béla magyar konzul kíséretében keresték fel az Öböl menti Orvosi Egyetemet (Gulf Medical University), egy helyi hírügynökség beszámolója szerint például Habony szorgalmazta, hogy öböl menti országok orvostanhallgatói jöjjenek ösztöndíjjal a SOTE-ra. A SOTE azt közölte, a nevükben senki nem tárgyalt, a Miniszterelnökség szerint „magánemberként” volt jelen.

Több forrásból is úgy tudjuk, Orbán Viktor az M1-esen kialakult, később komoly politikai botrányt is okozó márciusi hókáosz idején is folyamatosan kapcsolatban állt kommunikációs főtanácsadójával Habony Árpáddal. Információnk szerint Habony maga szorgalmazta, hogy a Brüsszelből éppen visszatért Orbán menjen el az autópályára és személyesen tájékozódjon. Egy nap múlva ki is került egy videó a miniszterelnök Facebook-oldalára, melyen az látható, hogy Orbán maga vezette az autót, majd felvett két fiatal stoppost. A NOL.hu szintén azt írta, Habony Árpád részt vett az ügy kommunikációs kezelésében, szorgalmazta például Pintér Sándor belügyminiszter nyilvános számonkérését. (Ez végül nem történt meg.)

Nem közszereplő?

Habony Árpád ennek ellenére nem tartja magát közszereplőnek (sőt igazából semmilyen konkrét munkahelyről nem lehet tudni személyével kapcsolatban), így rendszeresen perrel fenyegeti a róla cikket, fényképet publikáló sajtótermékeket. Így a Magyar Narancsot is, amikor megírták, hogy Habony Árpádot 2011. május 4-én jogerősen próbára bocsátották, miután 2006 novemberében egy idős házaspár egyik tagját megütötte, a másikat pedig hasba rúgta, mert leléptek az útra az autója elé. Úgy tudjuk, az ügyvédi fenyegetés ellenére végül nem indult per a hetilap ellen.

Habony akkor egy Lexusszal közlekedett, júniusban a 444.hu egy Audiban fotózta le, majd június 26-án lapunk munkatársa egy Mercedes G63-assal látta. (Ennek listaára 44 millió 119 800 forint.) Habony Árpád ekkor információink szerint Hajdú Péterrel vett részt egy gyerekzsúron egy budai étteremben, mint ahogy két nappal később az atlatszo.hu munkatársai is a rendszeresen mozgássérült parkolókat használó celebbel látták a Budapest belvárosában felszerelt óriáskeréknél.

"Igen gúnyos hangnem"

Cikkünk megjelenése után Habony Árpád ügyvédje levelet küldött szerkesztőségünknek, amiben azt írta, „igen gúnyos hangnemű” cikkünknek „nyilvánvalóan semmi más indítéka, célja nincs, mint az, hogy olvasói(n)k számára érzelmektől túlfűtött, gyalázkodó ’kommentek’ közreadásához szolgáltassanak alapot”. Az ügyvéd, Karas Mónika azt is kifogásolta, hogy a hír mellé képet is mellékeltünk, pedig Habony Árpád „nem közszereplő” (vastag betűkkel írva – a szerk.), és „nem nyilvános közszereplésen” vett részt, így polgári peres eljárást indítanak a hvg.hu ellen, ha nem távolítjuk el 24 órán belül a képeket.

A hazai bírói gyakorlat szerint az, aki közfeladatot lát el, nagyobb nyilvánosság tűrésére köteles. Ugyanakkor az Alkotmánybíróság már 1994-ben kimondta, hogy közszereplésnek minősül az a megnyilvánulás, amely a szűkebb vagy a tágabb társadalom életét, a helyi vagy az országos viszonyok alakulását befolyásolja.

Az Ab akkor egy, az Európai Emberi Jogi Bíróság gyakorlatára is kiterjedő jog-összehasonlító elemzést is végzett, és hivatkozott arra, hogy a strasbourgi bíróság több esetben megállapította: „A közszereplést vállaló személyeknek vállalni kell azt is, hogy mind a sajtó, mind pedig a szélesebb közvélemény figyelemmel kíséri minden szavukat és cselekedetüket, így nagyobb türelmet kell tanúsítaniuk a kritikai megnyilvánulásokkal szemben.”

Hirdetés
Címkék