Tizenkilenc nagykövetség is támogatja a Budapest Pride-ot
Közös nyilatkozatban biztosította támogatásáról a magyarországi leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű közösségeket az idei Budapest Pride fesztivál alkalmából 19 budapesti nagykövetség. A 18. Budapest Pride fesztivál a budapesti Toldi moziban kezdődött vasárnap este, a hagyományos felvonulást szombaton tartják.
Az osztrák, ausztrál, belga, dán, francia, finn, német, ír, izraeli, holland, horvát, norvég, olasz, portugál, svéd, svájci, szlovén, brit és az amerikai nagykövetség közös nyilatkozatát Nagy-Britannia budapesti nagykövetsége juttatta el kedden a sajtóhoz.
A külképviseletek azt írták: támogatják az LMBT-közösségek jogát, hogy békésen és törvényes keretek között fejezhessék ki magukat. Az emberi jogok tiszteletben tartása - az igazságosság, az egyenlőség, a kirekesztés elutasítása és a véleménynyilvánítás szabadsága -, valamint a jogállamiság a demokratikus államok alapja – emelték ki.
Emlékeztettek: az emberi jogok nemzetközi szabályozása is azon alapul, hogy minden embert szabadság és egyenlő jogok illetnek meg, mint azt az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata is kimondja.
A külképviseletek üdvözölték a magyar kormány elkötelezettségét e jogok támogatása mellett és azt, hogy 2011 júniusában Magyarország támogatta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának a szexuális orientációról és a nemi identitásról szóló határozatát – írták a közleményben.
Az állásfoglalásban közölték: remélhetőleg a magyar emberek tiszteletet tanúsítanak a rendezvény iránt, és a magyar hatóságok megakadályozzák, hogy szélsőséges nézeteket vallók megzavarják az eseményt.
A Budapest Pride fesztivál keretében tartott felvonulás 2010-ben és 2011-ben különösebb rendbontás nélkül ért véget, de az azt megelőző három évben szélsőségesek zavarták meg: gyalázták a felvonulókat, majd kövekkel és sörösüvegekkel támadtak a rendőrökre.
2012-ben is békésen zajlott a felvonulás, az eseményt a demonstráció ellenzőinek nem sikerült megzavarniuk, de később a Kossuth Lajos téren dulakodás alakult ki, és több embert őrizetbe vettek.
Budapesti külképviseletek az elmúlt években is közös nyilatkozatban biztosították támogatásukról a magyarországi LMBT-közösségeket.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel