Szakszervezettel egyeztetett az LMP
Több munkahelyre, szociális párbeszédre és korszerű, a munkavállalói jogokat megerősítő új munka törvénykönyvre (Mt.) van szükség - emelték ki az LMP és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés vezetői a párt foglalkoztatáspolitikai koncepciójának megvitatását követő keddi sajtótájékoztatón Budapesten.
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő, az LMP társelnöke elmondta: programjukban a munkahelyteremtés prioritást élvez. Ehhez kapcsolódik a párt által készített új Mt. koncepciójának megvitatása a szakszervezeti konföderációkkal, aminek első állomása a keddi találkozó.
A jelenlegi ciklusban elfogadott Mt. - amely valójában a kizsákmányolás törvénykönyve - a munkáltatók pártján áll, kiszolgáltatott helyzetbe hozza a munkavállalót és családját - mondta. Hozzátette, szakszervezetek tájékoztatása szerint vannak ágazatok, ahol az elbocsátások túlnyomó többsége a bizalomvesztés elnevezésű, az új Mt.-ben rögzített ok alapján történik.
Szintén az új kódex rendelkezése, hogy ma már nem számít be a munkaidőbe a munkaközi szünet, például az ebédidő, vagy bizonyos munkakörökben a rendszeres pihenőidő, ami korábban még része volt a munkaidőnek. Egyes számítások szerint emiatt, mintegy másfél hónappal kell többet dolgozniuk a munkavállalóknak, anélkül, hogy ezt a bérekben ellentételeznék - fűzte hozzá az ellenzéki képviselő.
Szél Bernadett hangsúlyozta, hogy az LMP munkajogi elképzelései nem egyszerűen a régi Mt.-hez való visszatérést, hanem a munkavállalói jogok és a szociális párbeszéd megerősítését, valamint egy rugalmas, átjárható munkaerőpiac kialakítását célozzák.
Ehhez kapcsolódik a zöld munkahelyteremtés programja, amely az energiahatékonyságra, a megújuló energiára, a szociális gazdaságra és a regionális közlekedés fejlesztésére koncentrál. Az energiahatékonyság terén - például ingatlanok szigetelésére irányuló programokkal - egy év alatt akár százezer új munkahely is létrehozható, a megújuló energiával összefüggő ágazatban pedig néhány év alatt még több tízezren találhatnának munkát - mondta Szél Bernadett, aki azt is kiemelte: ezek válságálló, azaz nem a külföldi tőkére épülő munkahelyek, melyek mérsékelhetik a társadalmi egyenlőtlenségeket.
Schiffer András független képviselő, az LMP társelnöke kijelentette: a foglalkoztatáspolitikát negyedszázada az jellemzi, hogy az aktuális kormányok kiszolgáltatják a képzetlen munkaerőt udvari beszállítóiknak és a multiknak. A jelenlegi ciklusban megalkotott munka törvénykönyve valójában a kizsákmányolás törvénykönyve. Semmi nem történt például a felnőttképzés, vagy az állami bérlakáshálózat fejlesztése terén, ami pedig a hatékonyabb foglalkoztatáspolitikához, rugalmasabb munkaerőpiachoz nélkülözhetetlen lenne.
Kuti László, a szakszervezeti tömörülés elnöke elmondta: számukra a munkavállalók biztonsága és megélhetése a legfontosabb. A jelenlegi helyzetben azonban súlyos probléma az is, hogy a munka világában egyre kevésbé tapasztalható az a törekvés, hogy feloldják az ellentétes érdekeket, gyakorlatilag megszűnt az érdemi szociális párbeszéd, érdekegyeztetés.
A szakszervezeti vezető szerint a jelenlegi ciklusban felszámolt Országos Érdekegyeztetési Tanácsnak, a munkavállalók munkaadók és kormány közti háromoldalú érdekegyeztetésnek volt köszönhető, hogy a rendszerváltás időszakában a munkajogok terén kezelni tudták a még oly súlyos problémákat is.
Búzásné Putz Erzsébet, a tömörülés alelnöke azt emelte ki, hogy minél több munkahelyre, a kor követelményeihez igazodó szabályozásra és a valós igényeket szem előtt tartó oktatásra van szükség.
Az LMP új foglalkoztatáspolitikai koncepciójának társadalmi egyeztetése során legközelebb a Szakszervezetek Együttműködési Fórumával vitatja meg elképzeléseit. A tervek szerint az egyeztetés keretében a párt vezetői a nyár folyamán minden szakszervezeti konföderáció vezetésével tárgyalnak és csak azt követően véglegesítik, illetve hozzák nyilvánosságra koncepciójukat.