Nagy sikernek tartja az OEP a vaklicitet
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) egyik legnagyobb sikere a vaklicitnek elnevezett gyógyszerárképző eljárás bevezetése volt - mondta az OEP főigazgatója pénteken Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban tartott sajtótájékoztatóján.
Sélleiné Márki Mária kifejtette: a vaklicit - amikor a cégek nem tudják, hogy az adott hatású gyógyszert a versenytársaik mennyiért kínálják az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak - eredményeképpen 2012-ben hétmilliárd forinttal költött kevesebbet a lakosság folyamatosan szedett, receptköteles gyógyszerekre, mint az azt megelőző évben. Ráadásul a vaklicitnek köszönhetően az OEP 28 milliárd forinttal tudta csökkenteni a gyógyszerár-támogatásra fordított kiadásait tavaly, ez az Országos Mentőszolgálat éves működési költségével egyezik meg - tette hozzá.
A főigazgató beszámolt arról is, hogy a Hepatitis C betegség kezelésében alkalmazott új, innovatív gyógyszerkészítmények váltak elérhetővé, amelyek a betegeknek jelentős gyógyulási esélyt adnak. "Ma már elmondható, hogy a korábban gyógyíthatatlan Hepatitis C-betegek 80 százalékának a májustól finanszírozott, új gyógyszerkészítmények teljes gyógyulást jelenthetnek" - magyarázta.
Hozzátette: elősegítették az áttétes vastagbélrák vagy tüdőrák esetén alkalmazott kezelések bővülését is. Az OEP a költséges gyógyszeres terápiákra 35 milliárd forintot fordít, ebből mintegy 20 ezer beteg részesül évente.