2013. június. 18. 16:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 18. 15:59 Itthon

Elkészült az egészségügyi béremelés tervezete

Az egészségügyben dolgozók bérnövelését, valamint az ahhoz kapcsolódó támogatás igénybevételének a szabályait tartalmazza az a kormányrendelet-tervezet, amely a kormány honlapján jelent meg kedden.

A tervezet felsorolja, hogy az egészségügyi törvényben összefoglalóan szereplő munkakörökbe kik tartoznak. Így az orvosi munkakör az orvos igazgatóval indul és a fogszakorvossal zárul. A második - jóval terjedelmesebb - csoportba az egészségügyi szakdolgozók, a harmadikba az egyéb diplomások (például pszichológus, logopédus), míg a negyedikbe a gyógyszerészek tartoznak.

Az egészségügyi dolgozókat valamely közalkalmazotti munkakörbe kell besorolni, és a munkabérüket is a közalkalmazotti törvény szerint kell megállapítani. A béremelés szempontjából jogviszonynak kell tekinteni az 1992. június 30-át követően, közfinanszírozott szolgáltatónál munkában töltött időt.

A tervezet melléklete felsorolja azokat az egészségügyi szolgáltatókat, amelyek szeptember 1-jétől béremelést igényelhetnek az alkalmazottaiknak. Az igényléseket a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet bírálja el, és küldi tovább az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak. Ez utóbbi havonta utalványozza a bértöbbletet a szolgáltatónak. 

A béremelés - egy másik táblázat szerint - a fizetési osztályokhoz kötődik. Az orvosoknál a személyi alapbér növekedésével degresszív az emelés, míg a szakdolgozóknál az alacsonyabb besorolásúaknál progresszív a növekedés. A rendelet várhatóan július 15-én lép hatályba.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.