Itthon MTI 2013. június. 14. 20:37

Fotók: itthon van a Szíriában elrabolt két magyar, a TEK elégedett

Hazaérkezett Magyarországra a Szíriában 14 hónappal ezelőtt elrabolt két magyar pénteken, nem sokkal 19 óra után - jelentette be Bodnár Zsolt, a Terrorelhárítási Központ főigazgató-helyettese a Liszt Ferenc-repülőtéren. A két férfit megviselték a történtek, és nem jelentek meg a sajtótájékoztatón.

Az, hogy a két elrabolt férfi Magyarországon van, üzenet, hogy "mindenkiért elmegyünk, és mindenkit megpróbálunk hazahozni, akkor is, hogy ha ez két hónapig tart és akkor is, ha 14 hónapig" - mondta Bondnár Zsolt. Közlése szerint két nappal ezelőtt tárgyalásos megoldással került hozzájuk a két férfi, akit Törökországon keresztül hoztak Magyarországra.

Bodnár szerint még sok munka vár a Terrorelhárítási Központ munkatársaira, hogy kiértékeljék a történteket. A dandártábornok türelmet kért a nyilvánosságtól a két túsz érdekében, akiknek szerintük jelentős időre van szükségük ahhoz, hogy visszailleszkedjenek a társadalomba. Ismertetése szerint a történtek megviselték őket. A két férfi a sajtótájékoztatón sem jelent meg. 

Terrorelhárítási Központ

Kérdésekre válaszolva Bodnár Zsolt elmondta: folyamatos tárgyalássorozat révén sikerült Magyarországra hozni a két férfit, ebben voltak hullámvölgyek, mert volt, amikor megfelelő emberekkel tárgyaltak, de volt olyan is, amikor szélhámosokkal. 

Ismertette azt is, hogy a két férfi egy olajtársaságnál volt alkalmazott, és "rossz időben voltak rossz helyen", elrablóik abban reménykedtek, hogy valamilyen előnyhöz jutnak az elrablásukkal. Beszámolt arról is, hogy a Terrorelhárítási Központ munkatársai igyekeztek folyamatosan a helyszínen vagy annak közelében lenni, de sokszor erre nem volt lehetőség a fellángoló erős harcok miatt.  Bejelentette: hétfőn nemzetközi sajtótájékoztatót tartanak, ahol részletesen tájékoztatnak a történtekről. 

A Terrorelhárítási Központ tájékoztatóján átadott sajtóanyag szerint a két férfit - akiket csak Lászlóként és Bélaként említettek - a munkahelyükről rabolta el 17 fegyveres. A telephely, ahol dolgoztak, Deir-ez-Zor város mellett, 17 kilométerre északkeletre Irak irányában található. 2012. április 28-án rabolták el a két férfit, egyikük 15 kilót fogyott az elmúlt 14 hónapban. 

A szíriai konfliktus 2011. március 15-én kezdődött, azóta folyamatosan eszkalálódik. Az összegzés szerint az ország infrastruktúrája összeomlott, a kormány akadályozza a külföldi újságírók és humanitárius segélyszervezetek munkatársainak munkáját. Több helyen akadozik vagy nincs mobilszolgáltatás, vezetékes telefon, áram vagy internetkapcsolat, így a kommunikáció is nehézségekbe ütközik. 

Terrorelhárítási Központ

A sajtóanyagban kitértek arra is, hogy a TEK, amikor tudott, a helyszínen tartózkodott, de a nemzetközi társszervek információit is felhasználta. A hosszú felderítési munka alatt a sikeres, sok hasznos információt hozó időszakok és a reménytelennek tűnő, információhiányos időszakok válogatták egymást. A befutott információkat a válságstáb folyamatosan értékelte és elemezte, továbbá partnereikkel egyeztette. 

Ennek eredményeként a sikeres tárgyalásokat követően 2013. június 12-én délután fél háromkor a két férfi a TEK munkatársainak védelme alá került, orvosaik és pszichológusaik megvizsgálták őket. Családjukat értesítették, és hozzátartozóiknak szerda délután videokonferencia keretében sikerült beszélniük velük. Megbizonyosodhattak arról, hogy a helyzethez képest a fizikai állapotuk megfelelő, és nem igényelnek azonnal orvosi ellátást. 

Megjegyezték azt is, hogy a családokkal az elmúlt 14 hónapban a TEK folyamatosan tartotta a kapcsolatot, és minden támogatást megadott nekik.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?